اخبار انتشارات کتیبه نوین

آذربایجان مشتاق ارتقای مبادله کتاب با ایران است

آذربایجان مشتاق ارتقای مبادله کتاب با ایران است

به گزارش خبرگزاری مهر، یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و قربانعلی پورمرجان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو همزمان با سومین روز از هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب باکو با کریم طاهر او رئیس کتابخانه ملی آذربایجان دیدار کردند.

در این دیدار، کریم طاهر او ضمن خیرمقدم به معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در سال ۲۰۰۹ به ایران سفر کردم و حاصل این سفر، امضا اولین یادداشت تفاهم با کتابخانه ملی ایران بود. دومین یادداشت تفاهم نیز سال گذشته با کمک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو امضا شد. این اتفاق علاقه دو کشور برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی را نشان می‌دهد و کتاب در قلب این نوع روابط وجود دارد.

رئیس کتابخانه ملی آذربایجان از حضور معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کتابخانه ملی آذربایجان ابراز خوشحالی کرد و گفت: از برقراری ارتباط و ارتقای مبادلات کتاب با ایران استقبال می‌کنیم و می‌دانیم که ایران تجربیات فراوانی در این زمینه دارد. ما در این کتابخانه بیش از ۵ میلیون کتاب داریم که اکثر آنها دیجیتال هستند و کتاب‌هایی هم در حوزه ادبیات و زبان فارسی داریم که در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهیم.

وی افزود: تلاش می‌کنیم در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سال آینده شرکت کنیم؛ وزیر فرهنگ آذربایجان برای حضور در این نمایشگاه بسیار مشتاق است و نظر مثبتی به آن دارد. علاقه‌مندیم بر اساس دو سند یادداشت تفاهم با کتابخانه ملی ایران، کتاب‌های ایرانی و آذری مبادله کنیم. اما منابعی که از ایران دریافت می‌کنیم بسیار کم است. در حالی که نیاز و درخواست برای کتاب‌های ایرانی بسیار زیاد است. یقین دارم شما در این زمینه می‌توانید ما را یاری کنید.

کتاب در بطن روابط فرهنگی ایران و آذربایجان قرار دارد

در ادامه این دیدار یاسر احمدوند با بیان اینکه کتاب در بطن روابط فرهنگی دوجانبه بین ایران و آذربایجان قرار دارد و گفت: بیش از یک هزار کتابخانه در شهرهای مختلف ایران وجود دارد و پنج کتابخانه بزرگ داریم که هر کدام از آنها بیش از یک میلیون کتاب دارند. کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به لحاظ تعداد کتاب و کیفیت ارائه خدمات یکی از بهترین کتابخانه‌ های ایران است و خوشحالم که با این کتابخانه در ایران ارتباط دارید.

وی افزود: در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سالانه میزبان بیش از سه هزار ناشر هستیم و ناشران شصت کشور در این نمایشگاه شرکت می‌کنند. علاقه‌مندیم شما نیز در این نمایشگاه شرکت کنید تا با صنعت نشر و کتاب‌های متعددی که در ایران چاپ می‌شود آشنا شوید و تبادل تجربیات بین دو طرف صورت بگیرد.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از پیشنهادهای کریم او استقبال کرد و گفت: موضوع ارسال کتاب و اجرای مفاد سند امضا شده با کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران را پیگیری می‌کنیم تا از طریق رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان کتاب‌ها و منابع بیشتری به کتابخانه ملی آذربایجان ارسال شود.

در پایان این دیدار، تعدادی از کتاب‌های چاپ شده در باکو به یاسر احمدوند اهدا شد و معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بخش‌های مختلف این کتابخانه بازدید کرد. هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو از سیزدهم مهرماه آغاز به کار کرده و تا فردا (هفدهم مهر ماه ۱۴۰۱) به کار خود ادامه خواهد داد.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین