اخبار انتشارات کتیبه نوین

آغاز دو نمایشگاه بین‌المللی کتاب و تمدید ثبت‌نام نمایشگاه تهران

آغاز دو نمایشگاه بین‌المللی کتاب و تمدید ثبت‌نام نمایشگاه تهران

خبرگزاری مهر_ گروه فرهنگ و ادب: در مرور اخبار هفته گذشته حوزه کتاب و ادبیات به ۹ خبر مهم پرداخته‌ایم.

از این میان دو خبر مربوط به آغاز دو نمایشگاه بین المللی کتاب هند و کربلا است که در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب بین المللی هند تبادل غرفه رایگان میان نمایشگاه کتاب تهران و دهلی نو انجام شد. همچنین دو خبر شامل تخصیص اعتبار خرید به افراد زیر ۱۸ سال و تمدید مهلت خرید حضوری مربوط به سامانه خرید از کتابفروشی می‌شود.

اما یکی دیگر از خبرهای مهم هفته گذشته در حوزه کتاب و ادبیات که در گزارش یک هفته با کتاب به مرور آن پرداخته ایم تمدید مهلت ثبت نام ناشران داخلی و خارجی برای حضور در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است.

در پایان نیز به برگزاری جایزه کتاب روایت پیشرفت، خرید ۱۲ مجموعه اسناد تاریخی و آرشیوی توسط معاونت اسناد ملی و برگزاری اختتامیه دومین جایزه ملی دوسالانه «نقد زرین» اشاره‌ای داشته ایم.

مشروح این گزارش را در ادامه می‌خوانید:

آغاز سی‌ویکمین نمایشگاه بین المللی کتاب هند

سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب هند با حضور جمهوری اسلامی ایران از شنبه ششم اسفندماه آغاز به‌کار کرد. جمهوری اسلامی ایران برای هشتمین‌بار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب هند که قدمتی ۵۰ ساله دارد، حضور پیدا کرده است.

در غرفه جمهوری اسلامی ایران که توسط خانه کتاب و ادبیات ایران به متراژ ۳۶ متر مربع برپا شده، بیش از ۶۰۰ عنوان کتاب در حوزه‌های مختلف ایران‌شناسی، هنر، خوش‌نویسی، مذهبی، آموزش زبان فارسی، ادبیات کلاسیک و معاصر، شعر، کودک و نوجوان، دفاع مقدس و کتاب‌های دینی به زبان اردو برای بازدیدکنندگان عرضه شده است.

اختصاص یارانه خرید کتاب به افراد زیر ۱۸ سال

امکان خرید کتاب از «سامانه خرید از کتابفروشی» برای افراد زیر ۱۸ سال که سیم کارت تلفن همراه به نام آنها ثبت نشده فراهم شده است.

والدینی که فرزندان زیر ۱۸ سال دارند می‌توانند با مراجعه به «سامانه خرید از کتابفروشی» به نشانی c.ketab.ir در منوی پروفایل (حساب کاربری) در بخش مشخصات خانواده، تاریخ تولد و کدملی فرزندان زیر ۱۸ سال را به همراه نام، کدملی و تاریخ تولد پدر را تکمیل کنند. در صورت طی مراحل فوق، یارانه افراد زیر ۱۸ سال به والدین آنها افزوده می‌شود.

بازدید و خرید از «سامانه خرید از کتابفروشی» به صورت ۲۴ ساعته است و به هر کُدملی که سیم‌کارت تلفن همراه به نام آن ثبت شده باشد، مبلغ یک میلیون ریال یارانه کتاب تعلق می‌گیرد.

افتتاح شانزدهمین نمایشگاه کتاب کربلا

شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب کربلای معلی، دیروز جمعه ۵ اسفند همزمان با سالروز ولادت امام حسین (ع) با حضور عبدالمهدی کربلایی نماینده آیت‌الله سیستانی و امین عتبه حسینی، افتتاح شد.

این نمایشگاه در دو بخش با حدود ۹۵ غرفه در صحن عقیله بنی‌هاشم (س) و بین‌الحرمین دایر شده است. خانه کتاب و ادبیات ایران برای نخستین‌بار در یک غرفه ۱۵ متری با عرضه کتاب‌های شاخص دین، ادبیات پایداری، ایران‌شناسی، کودک و نوجوان، دانشگاهی و علمی در نمایشگاه کتاب کربلا حضور دارد. عرضه کتاب‌های مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و کتاب‌هایی با محوریت دیدگاه‌ها و سخنان ایشان در موضوعاتی همچون اندیشه، اقتصاد مقاومتی و جهاد تبیین و همچنین عرضه کتاب‌های مرتبط با شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافع حرم از بخش‌های ویژه غرفه ایران در این نمایشگاه است.

برگزاری اختتامیه دومین جایزه کتاب روایت پیشرفت

اختتامیه دومین جایزه کتاب روایت پیشرفت، سه‌شنبه ۹ اسفند در کافه‌کتاب خانه اندیشه‌ورزان برگزار شد. در این دوره از جایزه ۲۱ کتاب در دو بخش «حکمرانی» و «حرکتهای مردمی و جهادی» داوری شدند و هیئت داوران در هر یک از دو بخش، سه اثر را به عنوان برگزیده انتخاب کردند.

به این ترتیب کتاب‌های «تا خمینی شهر»، «شریان مکران»، «ساخت ا یران»، «سخت شیرین»، «نخل و رعنا» و «رودخانه ماهی و نهنگ» به عنوان برگزیده این دوره انتخاب شدند.

خریداری ۱۲ مجموعه اسناد تاریخی و آرشیوی توسط معاونت اسناد ملی

یکصد و چهل و چهارمین جلسه کارگروه کمیته ارزیابی و خرید اسناد آرشیوی غیر دولتی با حضور اعضای این کارگروه در معاونت اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران برگزار شد و ۱۲ مجموعه شامل ۱۵۷ ردیف اسناد و مدارک ارزشمند آرشیوی ارزشیابی و قیمت گذاری شد.

مجموعه اسناد ارزیابی شده شامل انواع عقدنامه‌های برگی و دفترچه‌ای، احکام، تقسیم نامه، وصیت نامه، وقف نامه، مصالحه، مبایعه و اجاره نامه، وکالت نامه، استشهاد و استعلام نامه، ذمّه نامه، تصدیق نامچه، دفترچه قباله آب، شراکت نامه، قرارداد و تعهدنامه، ضمانت نامه و دعوتنامه می‌شود.

تمدید مهلت ثبت‌نام ناشران داخلی و خارجی نمایشگاه کتاب تهران

با اعلام مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، ثبت نام ناشران خارجی و متقاضیان حضور در بخش بین‌الملل سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ تمدید شد. همچنین مهلت ثبت‌نام ناشران داخلی برای حضور در سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز که از ششم اسفند آغاز شده بود تا یکشنبه ۱۴ اسفند ادامه دارد.

برگزاری اختتامیه دومین جایزه ملی دوسالانه «نقد زرین»

آئین پایانی دومین جایزه ملی دوسالانه «نقد زرین»؛ یادنامه عبدالحسین زرین‌کوب با حضور اصغر دادبه، استاد فلسفه اسلامی و ادبیات عرفانی دانشگاه علامه طباطبایی؛ روزبه زرین کوب، استاد دانشگاه تهران؛ ابراهیم خدایار، رئیس انجمن نقد ادبی ایران و دبیر جایزه؛ علی نظری، رئیس دانشگاه لرستان؛ حسن گوهرپور، دبیر اجرایی جایزه و حمیدرضا شعیری، استاد دانشگاه تربیت مدرس چهارشنبه دهم اسفندماه در سرای کتاب خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

تمدید مهلت خرید حضوری سامانه خرید از کتابفروشی

با اعلام مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران مهلت خرید حضوری از کتابفروشی‌های عضو سامانه خرید از کتابفروشی تا سیزدهم اسفند تمدید شد و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به کتابفروشی‌های عضو «سامانه خرید از کتابفروشی» به صورت حضوری با یارانه ۲۵ درصدی کتاب خریداری کنند.

علاقه‌مندانی که پیش از این در «سامانه خرید از کتابفروشی» ثبت نام نکرده‌اند به منظور تسریع در خرید حضوری قبل از حضور در کتابفروشی نسبت به ثبت نام در این سامانه به نشانی c.ketab.ir اقدام کنند. همچنین خریدارانی که در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه مستقیم به کتابفروشی‌های عضو ضمن ارائه اطلاعات فردی، کتاب‌های موردنظر خود را بخرند.

تبادل غرفه رایگان بین نمایشگاه‌های کتاب تهران و دهلی‌نو

آئین امضای تفاهم‌نامه تبادل غرفه رایگان بین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی‌نو با حضور علی رمضانی، سخنگو و قائم‌مقام سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، رئیس نمایشگاه و قائم‌مقام سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی‌نو و محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو برگزار شد.

بر اساس این تفاهم نامه به صورت رایگان غرفه‌ای به متراژ ۳۶ متر مربع به ناشران ایرانی در هند و متقابلاً غرفه‌ای به متراژ ۳۶ متر مربع به ناشران هندی در ایران ارائه می‌شود. در صورت نیاز به فضایی فراتر از این، ۵۰ درصد تخفیف در اجاره فضای اضافی از هر طرف داده می‌شود.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین