اخبار انتشارات کتیبه نوین

اجرای ۶۲۳ برنامه فرهنگی توسط اداره کتابخانه های عمومی اردستان

اجرای ۶۲۳ برنامه فرهنگی توسط اداره کتابخانه های عمومی اردستان

به گزارش خبرنگار مهر، عفت باقری ظهر دوشنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی اردستان، اظهار داشت: در جلسه قبل انجمن مقرر شده بود که محوطه ورودی کتابخانه امام سجاد (ع) اردستان با استفاده از مصالح کم‌هزینه و رنگ‌آمیزی نرده‌های این مکان با همکاری شهرداری و شورای شهر انجام شود که تاکنون بخشی از آن انجام شده و قول مساعد داده شده که تا پایان سال دیگر موارد انجام شود.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه دوره‌ای در برنامه‌های مختلف، افزود: این نمایشگاه توسط سمن‌های فعال کتابخانه ای و اداره کتابخانه های شهرستان در مکان‌های پرتردد شهر از قبیل بازار روز، نمازجمعه و برنامه‌های مختلف شهرستان برپا می‌شود.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اردستان با اشاره به برگزاری مسابقات کتابخوانی به صورت دوره‌ای، خاطرنشان کرد: با همکاری آموزش و پرورش کتابدار در مدارس حضور پیدا می‌کند و برنامه‌هایی از جمله خوانش کتاب و مسابقه‌های کتابخوانی برای دانش آموزان برگزار می‌شود.

باقری بیان کرد: همایش ویژه ویراستاران و نویسندگان کتاب در هفته کتابخوانی برگزار شد همچنین اداره کتابخانه های عمومی ماهیانه یک کتاب را برای مدیران شهرستان معرفی و به فرمانداری ارسال می‌کند.

وی در خصوص واریزی‌های نیم درصد سهم شهرداری به کتابخانه های عمومی، تصریح کرد: خوشبختانه امسال یکی از سال‌های درخشان کتابخانه های عمومی شهرستان اردستان در جذب نیم درصد بوده و شهرداری‌ها واریزهای خوبی به نسبت سال‌های قبل داشته اند که ما هم سعی کردیم به نسبت واریزی‌ها کارهای مثبت و خوبی را انجام دهیم و تغییراتی را داشته باشیم.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی اردستان ادامه داد: طبق مصوبه دو سال گذشته برای واریزی نیم درصد مقرر شده بود که شهرداری اردستان به صورت علی الحساب ماهانه سه میلیون تومان واریز کند و این مبلغ علی الحساب امسال تسویه شد.

باقری در خصوص برنامه‌های فرهنگی اجرا شده خاطرنشان کرد: در مجموع نه ماهه اول سال ۱۴۰۱، تعداد ۶۲۳ برنامه فرهنگی را اجرا کردیم که این برنامه‌ها در سامانه فرهنگی ثبت شده و همچنین توسط نهاد کتابخانه های کشور امتیاز گرفته شده و حدود ۲۰۰ فعالیت فرهنگی هم در دست اقدام است و هنوز امتیاز نگرفته است.

وی در خصوص تعداد اعضای موجود کتابخانه های شهرستان، بیان کرد: در ابتدای سال جاری حدود ۲۵۰۰ عضو در کتابخانه های عمومی شهرستان داشتیم که اکنون این آمار به بیش از ۴ هزار نفر رسیده همچنین در حال بروزرسانی تعداد منابع هستیم و منابع تاریخ گذشته از کتابخانه خارج و منابع جدید اضافه می‌شود.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی اردستان یادآور شد: میزان امانت کتاب که از ابتدای سال جاری تا روز گذشته داشتیم ۳۶ هزار و ۱۳۵ جلد کتاب بوده که این آمار در مقایسه با سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته و در کل سال گذشته حدود ۴۰ هزار جلد کتاب بوده است.

باقری در خصوص چشم انداز کتابخانه های عمومی تصریح کرد: در چشم انداز تا سال ۱۴۰۴ از لحاظ زیربنایی فاصله تا چشم انداز حدود پنج هزار متر بوده، تعداد کتاب به نسبت جمعیت خوب است اما متأسفانه در تعداد اعضا هنوز ۱۰ هزار نفر تا چشم انداز فاصله داریم.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین