خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: ظاهرا روزهای پایانی سال موجب رکود بازار اخبار حوزه کتاب در داخل و خارج کشور شده است. طی دوهفته گذشته، گزارش‌های «یک هفته با کتاب» به‌ترتیب شامل ۹ و ۱۰ خبر مهم از رویدادهای کتاب و نشر می‌شدند. گزارش این هفته نیز ۱۱ خبر را در خود جا داده است.

به‌این‌ترتیب مرور اخبار مهم کتاب در این هفته را با دو خبر از نمایشگاه کتاب آغاز می‌کنیم و در ادامه دو خبر درباره انتخاب پایتخت کتاب ایران و نمایشگاه استانی کتاب در سیستان و بلوچستان را از نظر می‌گذرانیم. باقی خبرهای این گزارش هم درباره اعلام نامزدها یا برگزیدگان جوایز و رویدادهای ادبی هستند. همچنین نکوداشت یکی از چهره‌های ادبیات کودک و نوجوان کشور، اتمام نسخه‌های پیش‌فروش یک مجموعه‌ شعر و برگزاری نشست نقد و بررسی اشعار یک شاعر از جمهوری آذربایجان در تهران از دیگر خبرهای این گزارش هستند.

در ادامه مشروح گزارش «یک‌هفته با کتاب» این هفته را از نظر می‌گذرانیم؛

اعلام بودجه نمایشگاه کتاب تهران

ایوب دهقانکار سخنگوی شورای سیاستگذاری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در گفتگویی که این هفته با مهر داشت با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون معاملات و شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه کتاب در هفته جاری گفت: در این دو جلسه  علاوه بر این که مصوب شد این شورا و کمیسیون  در یک راستا حرکت کنند، کلیات بودجه نمایشگاه سی و دوم تصویب شد.

وی در توضیح بیشتر گفت: با در نظر گرفتن میزان تورم و نیز لزوم چالاک‌سازی نمایشگاه کتاب و خروجی در نظر گرفته شده برای برنامه‌های کمیته‌ها رقم بودجه لازم برای نمایشگاه سی و دوم، ۱۵ میلیارد تومان تصویب شد و مصوب شد که از این میزان کمی بیش از نصف و حدود هشت میلیارد تومان از سوی وزارت ارشاد و باقی از محل درآمد زایی نمایشگاه کتاب تامین خواهد شد و همچنین مصوب شد که رقم این هزینه‌کرد حداکثر به میزان هزینه سال گذشته نمایشگاه باشد.

انتخاب ۱۰ نفر برای بورسیه نمایشگاه کتاب

خبر دیگری که این هفته از نمایشگاه کتاب تهران منتشر شد، به نقل از احمد شاکری مدیر بخش امور بین‌الملل سی ودومین نمایشگاه بودد که گفت: ۱۰ بورسیه به عنوان میهمان اصلی و دو  بورسیه به عنوان مهیمان رزرو برای حضور در این دوره از نمایشگاه انتخاب شدند.

وی در این باره گفت: اعضای شورای انتخاب بورسیه‌های میهمان، مصادیق را در جلسه مورخ ۵ اسفند تعیین کردند. بر اساس ملاک‌های مورد بحث و براساس توزیع گستره جغرافیایی متقاضیان، از میان ۳۵ درخواست و پیشنهاد از مجراهای مشخص، در نهایت ۱۰ بورسیه میهمان اصلی و ۲ بورسیه میهمان رزرو معین شد و همچنین روسای چند نمایشگاه به صورت مقامات میهمان انتخاب شدند.

معرفی پنجمین پایتخت کتاب ایران

مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران این هفته برگزار شد و لوح افتخار وزیر کشور و وزیر ارشاد به همراه جوایز حمایتی متعددی به منظور توسعه زیرساخت‌های کتابخوانی اهدا شد. در این مراسم، شهر یزد به عنوان پنجمین پایتخت کتاب ایران طی مراسمی معرفی شد.

افتتاح نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان

مراسم افتتاحیه بیستمین نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان عصر یکشنبه این هفته با حضور نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب، در محل دائمی نمایشگاه‌های زاهدان برگزار شد. همزمان این مراسم از برگزیدگان پنجمین دوره کتاب سال سیستان و بلوچستان تجلیل شد.

اعلام برگزیدگان جایزه کتاب سال سبک زندگی

آئیین اختتامیه دومین جشنواره کتاب سال سبک زندگی این هفته برگزار شد و برگزیدگان این جایزه در ۶ حوزه معرفی شدند.

معرفی نامزدهای باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان

نامزدهای سومین دوره جام باشگاه‌ها کتابخوانی کودک و نوجوان معرفی شدند. این خبر را ابراهیم حیدری دبیر سومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان اعلام کرد و گفت مراسم پایانی این رویداد هم سه‌شنبه چهاردهم اسفند در پردیس سینمایی باغ کتاب برگزار و برگزیدگان از میان نامزدها معرفی خواهند شد.

معرفی نامزدهای جایزه کتاب سال غزل

نامزدهای نهایی و اعضای هیات داوران سومین دوره جایزه کتاب سال غزل اعلام شد. مراسم اختتامیه این جایزه فردا جمعه ۱۰ اسفند در کانون ادبیات ایران برگزار می‌شود.

معرفی نامزدهای جایزه ادبی بهمن

فرزانه کرم‌پور دبیر جایزه ادبی بهمن که به حوزه داستان‌نویسی اختصاص دارد، این هفته اسامی نامزدهای نهایی دریافت این جایزه را اعلام کرد. تعداد نامزدهای اعلام‌شده دریافت این جایزه ۱۱ نفر است. مراسم اختتامیه این جایزه هم بناست فردا در خانه کتاب نشر دف برگزار شود.

برگزاری نکوداشت فرهاد حسن‌زاده

بزرگداشت فرهاد حسن‌زاده نامزد ایرانی جایزه آستریدلیندگرن در قالب دومین مهرآیین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این کانون برگزار شد.

پیش‌فروش چاپ اول کتاب جدید فاضل نظری

طبق خبری که عبدالحمید قره‌داغی مدیرعامل انتشارات سوره مهر ابتدای این هفته به مهر داد، با پایان زمان تعیین‌شده از سوی انتشارات سوره مهر برای پیش‌فروش دفتر شعر تازه فاضل نظری با عنوان «اکنون» که از سوی این موسسه نشر در دست انتشار است، یک چاپ از این دفتر شعر از سوی مخاطبان این شاعر پیش‌خرید شد و این کتاب‌ها در آستانه رونمایی از این کتاب، طی همین روزها به دست خریداران می‌رسد.

پیش‌فروش این کتاب از دوم بهمن شروع شد و تا اول اسفند ماه ادامه داشت.

نقد و بررسی شعر شاعر آذربایجانی در شهر کتاب

با توجه به این‌که این هفته خبر بین‌المللی و خارجی مهمی منتشر نشد که در گزارش مرورش کنیم، به خبری می‌پردازیم که به ادبیات کشور آذربایجان مربوط می‌شود. به این ترتیب، نشست نقد و بررسی مجموعه‌شعر «و تو چه می‌دانی درد یعنی چه؟» سروده سلیم باب‌اله‌اوغلو شاعر آذربایجانی روز سه‌شنبه ۷ اسفند در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین

 

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.