خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و ادب: حوزه کتاب و ادبیات در هفته‌ای که گذشت تقریباً به دور از تلاطم‌های خبری بود اما در زمینه انتشار کتاب‌های جدید این حوزه همچنان راه خود را ادامه می‌دهد و از هشت خبر برتر این هفته سه خبر به انتشار کتاب‌های جدید و راهی شدن آنها به بازار نشر اختصاص دارد همچنین به اخبار دیگری شامل معرفی برگزیدگان جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، آغاز رقابت مرحله استانی جشنواره قصه گویی کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، بهره‌مندی دوهزار و ۷۰۰ کتابخانه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به بخش کودک و نوجوان و افتتاح هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو با حضور ایران در این گزارش پرداخته شده است.

مشروح این گزارش را در ادامه می‌خوانید:

پری خاطره‌ها به کتابفروشی‌ها رسید

کتاب «پری خاطره‌ها» کتابی با موضوع خاطرات دفاع مقدس به‌تازگی توسط واحد ادبیات پایداری انتشارات کتاب جمکران، به قلم کلرژوبرت با تصویرگری عاطفه ملکی‌جو منتشر و راهی بازار نشر کرده است.

کلر ژوبرت، نویسنده نام آشنای کودک با استفاده از خاطرات حسین یزدی فرزند شهید علی‌عباس یزدی از رزمندگان لشکر ۱۷ علی‌بن‌ابیطالب (ع) استان قم کتاب پری خاطره‌ها را برای گروه سنی کودک نوشته است. این نویسنده توانمند در این کتاب کودکان را در دنیای خیال با پری‌ها همراه و به جبهه می‌برد.

این‌کتاب با ۲۸ صفحه و قیمت ۳۸ هزار تومان منتشر شده است.

دستگاه نظری گورویچ منتشر شد

انتشارات اندیشه احسان کتاب «دستگاه نظری گورویچ: پدیدارشناسیِ دیالکتیکیِ تفسیری» اثر حسین ابوالحسن تنهایی (ح. الف. تنهایی) را در ۱۷۸ صفحه و بهای ۹۴ هزار تومان منتشر کرد.

گورویچ جامعه‌شناس و حقوقدان فرانسوی روسی الاصل بود. او از متخصصان جامعه‌شناسی معرفت و جامعه‌شناسی حقوق بود و در دانشگاه پاریس کرسی استادی داشت. در دستگاه نظری او قانون صرفاً قواعد یا تصمیماتی نیست که توسط نهادهای دولتی مانند قوه مقننه، دادگاه‌ها و پلیس تولید، تفسیر و اجرا می‌شود. گروه‌ها و جوامع از انواع مختلف، چه به‌طور رسمی ساختار یافته باشند و چه غیررسمی، مقرراتی را برای خود و دیگران ایجاد می‌کنند که به درستی می‌تواند از منظر جامعه‌شناختی قانون در نظر گرفته شود.

رقابت مرحله استانی جشنواره قصه‌گویی کانون پرورش فکری آغاز شد

در مرحله استانی بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در هر استان سه تا پنج داور متشکل از نمایندگان شاخه استانی انجمن قصه‌گویی، قصه‌گویان برگزیده دوره‌های گذشته، پیش‌کسوتان قصه‌گویی و کارشناسان حوزه ادبیات، نمایش و اجرا کار ارزیابی و داوری قصه‌گویی‌ها را برعهده خواهند داشت.

مرحله استانی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از استان اصفهان روز ۹ مهر آغاز شد و روز ۲۸ مهر با استان سیستان و بلوچستان به کار خود پایان می‌دهد.

برگزیدگان جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب معرفی شدند

نشست خبری اعلام نتایج داوری هشتمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و اعلام شروع نهمین دوره این جشنواره یکشنبه دهم مهرماه با حضور یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اسماعیل جانعلی پور مدیر اداره کل مجامع تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی در وزارت ارشاد برگزار شد.

یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت ارشاد در این نشست گفت: این جشنواره از اتفاقات مبارک فرهنگی در سال‌های گذشته بوده است و با هدف اصلی توجه به عدالت فرهنگی و تشویق و ترغیب روستاها به مطالعه و ایجاد امکانات و زیرساخت‌های لازم در روستاها برای امر کتاب‌خوانی تعریف شده است.

در پایان این نشست ۹ روستای برگزیده و یک روستای استمرار در زمینه فعالیت مستمر کتابخوانی به عنوان برگزیده نهمین دوره این جشنواره معرفی شدند.

معرفی برگزیدگان سومین دوره جشنواره آفتابگردان

دبیرخانه سومین دوره جشنواره آفتابگردان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد از برگزاری آئین اختتامیه این جشنواره که مقرر شده بود در روز سالمند برگزار شود با توجه به اتفاقات و رویدادهای این روزها و برای ابراز هم صدایی با ملت عزیز ایران صرف نظر کرده است.

در این دوره از جشنواره در بخش داستان؛ تعداد ۱۳۹ داستان کوتاه، ۹۰ داستانک، ۹ خاطره و ۳۹ کاریکلماتور، در بخش شعر ۳۳ شعر کلاسیک، ۴۷ شعر نو و ۱۳ ترانه و در بخش خوشنویسی: ۱۷ اثر در قالب خط نستعلیق، شکسته، قلم درشت و تحریری به دبیرخانه ارسال شد که پس از داوری این آثار توسط داوران شناخته شده کشور اسامی برگزیدگان اعلام شد.

کاریزمای خطرناک منتشر شد

نشر تاریخ ایران کتاب «کاریزمای خطرناک: روانشناسی سیاسی دونالد ترامپ و طرفدارانش» نوشته جرالد پست (با همکاری استفانی دوسِت) و ترجمه ناصر فرشادمهر و فرناز بادپر را با شمارگان هزار نسخه، ۳۵۲ صفحه و بهای ۱۵۰ هزار تومان منتشر کرد.

کتاب شامل دو بخش است: «رهبر کاریزما» و «روانشناسی سیاسی پیروان ترامپ». بخش اول شامل ۶ فصل به ترتیب با این عناوین: «خودشیفتگان اصلی»، «خاستگاه کارآفرینی»، «در جست‌وجوی کانون توجه»، «روابط یک خودشیفته»، «پادشان دونالد» و «شخصیت سیاسی» است.

دو هزار و ۷۰۰ کتابخانه بخش کودک و نوجوان دارند

محمدرضا هراتی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور دوشنبه ۱۱ مهرماه در نشستی با اصحاب رسانه ویژه‌برنامه‌های نهاد کتابخانه های عمومی کشور در هفته ملی کودک را تشریح کرد.

هراتی با اشاره به اینکه نزدیک به دو هزار و ۷۰۰ کتابخانه عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور بخش کودک و نوجوان دارند افزود: از سوی دیگر ما ۱۳ کتابخانه کودک و نوجوان داریم. همچنین ۳۴ کتابخانه سیار در این حوزه فعالیت می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر استفاده از ابزارهای مختلف مانند قصه‌گویی در ترویج کتابخوانی گفت: ما در کتابخانه‌ها تلاش کردیم فضاهایی ایجاد کنیم که کودکان متناسب با سنشان بتوانند بعد از مطالعه کتاب تجربه‌ای هم در فضای فیزیکی داشته باشند.

هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو با حضور ایران افتتاح شد

در هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو، خانه کتاب و ادبیات ایران در غرفه‌ای به متراژ چهل متر مربع به معرفی بیش از سیصد عنوان کتاب شاخص در حوزه‌های ادبیات کودک و نوجوان، داستان، شعر، ایران‌شناسی، هنر و گردشگری می‌پردازد.

یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با دعوت وزارت فرهنگ آذربایجان در این کشور حضور دارد و همزمان از هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو بازدید خواهد کرد.

هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو از سیزدهم مهرماه آغاز شده و تا هفدهم مهر ماه ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت. ایران برای سومین سال متوالی در این نمایشگاه به معرفی آثار شاخص نویسندگان ایرانی می‌پردازد.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین