اخبار انتشارات کتیبه نوین

افزایش ۶ درصدی تعداد کتاب عمومی در یک سال گذشته

بر اساس آمار خانه کتاب، در دی ماه ۹۶ تعداد ۵ هزار و ۴۶۹ عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با ۵ هزار و ۱۷۲ عنوان کتاب منتشر شده در دی ماه ۹۵، افزایش ۶ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، آمار و درصد تغییر تعداد کتاب‌های دی ماه سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد تعداد کل کتاب‌های عمومی با افزایش ۶ درصدی از ۵ هزار و ۱۷۲ عنوان کتاب به ۵ هزار و ۴۶۹ عنوان رسیده است.

همچنین مطابق این آمار، تعداد کتاب‌های کودک و نوجوان در دی ماه سال جاری در مقایسه با دی ماه سال گذشته، تغییری نداشته اما تعداد کتاب‌های کمک درسی با ۱۷ درصد کاهش روبه رو شده است. همچنین، میانگین قیمت هر کتاب در دی ماه امسال ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

از مجموع ۹ هزار و ۱۳۱ عنوان کتاب منتشر شده در دی ماه سال جاری، موضوع کمک درسی از سایر موضوعات سبقت گرفته و با ۲ هزار و ۲۳۷ عنوان پیشتاز است. موضوعات کودک و نوجوان با یک هزار و ۴۲۲ عنوان، ادبیات  با یک هزار و ۲۸۸ عنوان، علوم عملی با یک هزار و ۱۷۷ عنوان و علوم اجتماعی با ۸۵۴ عنوان در رده‌های بعدی قرار دارند.

همچنین بر اساس این گزارش، در حوزه تالیف، موضوع کودک و نوجوان در صدر قرار دارد و موضوعات علوم عملی، ادبیات، علوم اجتماعی و فلسفه و روانشناسی جایگاه‌های بعدی را از آن خود کرده‌اند.

در دی ماه سال ۱۳۹۶ در حوزه ترجمه بیشترین تعداد کتاب‌ها به موضوع کمک درسی اختصاص داشت و موضوعات ادبیات با ۹۰۹ عنوان، کودک و نوجوان با ۸۴۳ عنوان، علوم عملی با ۷۹۱ عنوان، علوم اجتماعی با ۶۹۱ عنوان و دین با ۶۶۸ عنوان در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در دی ماه امسال، ۲۰۰۵ نسخه در تهران و مابقی در شهرستان به چاپ رسیده‌اند. بیشترین تعداد کتاب‌های چاپ شده در تهران به موضوع دین اختصاص دارد و در شهرستان‌ها اقبال بیشتری به موضوعات کمک درسی، کودک و نوجوان، ادبیات و علوم عملی نشان داده شده است.

بیشترین کتاب‌های بازچاپی در دی ماه امسال به موضوع‌های کمک درسی، کودک و نوجوان، ادبیات و دین اختصاص دارد و در موضوعات زبان، علوم طبیعی و ریاضیات و کلیات، کمترین میزان چاپ آثار چاپ اول را شاهد بودیم.

شمارگان کل کتاب‌های منتشر شده در دی ماه امسال، ۱۲ میلیون و ۷۳۰ هزار و ۴۸۹ نسخه بوده است که موضوعات کمک درسی، کودک  و نوجوان و ادبیات در این زمینه پیشتاز هستند.

بر اساس آمار کتاب‌های منتشر شده در استان‌ها نسبت به کل کشور در دی ماه در استان تهران، هفت هزار و ۱۲۶ عنوان کتاب منتشر شده است که این میزان ۷۸ درصد عناوین منتشر شده کل کشور را دربرمی‌گیرد. بعد از استان تهران، استان‌های  قم، اصفهان، البرز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

کتاب‌های منتشر شده در بازه زمانی دی ماه سال گذشته از سوی هفت هزار و ۳۷۳ پدیدآورنده انتشار یافته که از این تعداد هزار و ۸۸۷ نفر زن و پنج هزار و ۴۸۶ نفر مرد بودند. این آمار در سال جاری با کاهش ۱۳ درصدی پدیدآورندگان زن و کاهش ۱۱ درصدی پدیدآورندگان مرد مواجه شده است.

انتشارات صدرا در دی ماه امسال با انتشار ۷۲ عنوان کتاب در صدر ناشران عمومی پرکار این ماه قرار گرفت و انتشارات روزبهان، جنگل، موجک، موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی، شرکت نشر قطره، نشر چشمه، نظاره، شرکت تضامنی انتشاراتی حتمی و شرکا و ناقوس در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

همچنین، شرکت انتشارات فنی ایران با انتشار ۱۱۶ عنوان کتاب شامل ۱۴ عنوان چاپ اول و ۱۰۲ عنوان بازچاپ در صدر پرکارترین ناشر کودک در دی ماه سال جاری قرار گرفته است. انتشارات براق، قدیانی، ذکر، مهر آموز، پیام مشرق، پرتقال، محراب قلم، باژ و فرشتگان در جایگاه‌های بعدی ناشران پر کار دی ماه قرار گرفته اند.

بر اساس این آمار، انتشارات خیلی سبز، مدرسان برتر، مدرسان شریف، موسسه مهرپویا مهراس، شرکت انتشارات کانون فرهنگی آموزش، حلی، فاتح، طلایی پویندگان دانشگاه، تخته سیاه و الگو  به عنوان پرکارترین ناشران آموزشی دی ماه سال ۹۶ شناخته شدند.

کتاب «القرآن الکریم» از انتشارات اسوه با ۵۰ هزار نسخه در صدر پرشمارگان‌ترین کتاب دی ماه سال جاری قرار گرفته است و بعد از آن کتاب‌های «آموزش ترجمه و مفاهیم قرآن کریم؛ ترجمه قرآن به ترتیب آیات»، (new elementary۱:students book ) و (new elementary۱:workbook) از کانون زبان ایران، در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *