خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و ادب: در مرور رویدادهای هفته گذشته به چهارده خبر مهم در حوزه کتاب و ادبیات پرداخته‌ایم.

یکی از مهمترین اتفاقات هفته گذشته معرفی برگزیدگان ششمین دوره جایزه ابوالحسن نجفی و آغاز نخستین نمایشگاه کتاب حوزه در عرصه بین الملل است. همچنین اطلاعیه خانه کتاب و ادبیات ایران درباره اعلام وصول ناشران برای حضور در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از دیگر رویدادهای مهم دیگر هفته گذشته است.

در هفته گذشته فراخوان یک جایزه ادبی و یک جشنواره را نیز پشت سر گذاشتیم؛ همچنین به اخباری از جمله آغاز پانزدهمین دوره آموزش زبان فارسی در مسکو، برگزاری هفدهمین پویش کتابخوانی پویا، تمدید مهلت شرکت در دوازدهمین جایزه ادبی یوسف، ارسال ۵۰۰ جلد کتاب کودک و نوجوان به چهارمحال و بختیاری، اهدای جایزه تجلی اراده ملی جشنواره فجر به «شماره ۱۰»، انتشار فراخوان ثبت‌نام هفتمین دوره آموزش رمان بزرگسال، برگزاری انتخابات انجمن فعالان کتاب دیجیتال و آغاز به کار پنجمین جایزه داستان تهران، اهدای جایزه خوش زبان ترین فیلم جشنواره فجر و معرفی برگزیدگان جشنواره «نوجوونیم» پرداخته‌ایم.

مشروح این گزارش را در ادامه می‌خوانید:

اطلاعیه خانه کتاب و ادبیات درباره اعلام وصول ناشران

با توجه به در پیش رو بودن زمان ثبت‌نام ناشران برای حضور در سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران اعلام کرد ناشران برای کنترل اطلاعات کتاب‌های خود به پنل اختصاصی خود در سایت شابک به نشانی isbn.ketab.ir مراجعه و نسبت به اعلام وصول کتاب‌ها اقدام کنند.

اعلام وصول کتاب‌های ناشران در ثبت‌نام و جانمایی غرفه‌ها در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مؤثر است. سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اردیبهشت سال ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

آغاز پانزدهمین دوره آموزش زبان فارسی در مسکو

مراسم افتتاحیه پانزدهمین دوره آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه با حضور مسعود احمدوند رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی، زهره حمدیه کارشناس فرهنگی و ماریا گن، مسئول مرکز زبان فارسی در محل مرکز زبان فارسی این نمایندگی فرهنگی برگزار شد.

اختصاص جایزه ۲۰۰ میلیون تومانی به جشنواره داستان و شعر انقلاب

نشست خبری سیزدهمین جشنواره داستان و شعر انقلاب (جایزه امیرحسین فردی) صبح امروز دوشنبه ۲۴ بهمن با حضور محمدرضا شرفی خبوشان مدیرکل مرکز آفرینش‌های ادبی و بهزاد دانشگر دبیر علمی جشنواره داستان و شعر انقلاب در حوزه هنری برگزار شد.

دانشگر در خصوص جوایز این دوره گفت: ما در چهار بخش جوایزی را در نظر گرفته‌ایم، در بخش شعر باید ۲۵ قطعه شعر به عنوان مجموعه شعر در قالب‌های کلاسیک و آزاد به دبیرخانه جشنواره ارسال شود که جایزه این بخش ۵۰ میلیون تومان بوده که به همراه انتشار پنج اثر برگزیده است. در بخش داستان کوتاه باید مجموعه داستان ارسال شود اما در ذیل موضوعاتی که گفته شده است و جایزه این بخش هم ۱۰۰ میلیون تومان است که پنج اثر برگزیده نیز چاپ می‌شوند. جایزه بخش رمان نوجوان نیز ۱۰۰ میلیون تومان است و پنج اثر برگزیده نیز منتشر می‌شوند و در بخش رمان بزرگسال نیز جایزه نفر اول ۲۰۰ میلیون تومان است که پنج اثر برگزیده نیز چاپ می‌شوند.

برگزاری هفدهمین پویش کتابخوانی پویا

هفدهمین پویش کتابخوانی پویا با محوریت مجموعه سه جلدی «ماجرای دشت مرموز» نوشته محمد میرکیانی با همکاری مرکز رسانه‌ای شیرازه و انتشارات به نشر (آستان قدس رضوی) برگزار می‌شود.

رمان‌های «ماجرای دشت مرموز» در فضای داستان‌های حیوانات یا فابل (fabl) ساختاری طنز، فانتزی برای نوجوانان دارد. در ادبیات کهن ایران نیز داستان‌های بسیاری در این ساختار وجود دارد. هر سال در سراسر جهان فیلم‌ها و نمایش‌هایی در فضای داستان‌های فابل ساخته می‌شود یا روی صحنه می‌رود که هواداران بسیاری دارد.

آغاز نخستین نمایشگاه کتاب حوزه در عرصه بین‌الملل

نخستین نمایشگاه کتاب حوزه در عرصه بین الملل ویژه آثار برتر و منتخب در رشته‌های علوم انسانی از سه شنبه ۲۵ بهمن به کار کرد. در این نمایشگاه آثاری به ۳۴ زبان ارائه شده است و مراکزی از جمله مرکز الحضاره للتلمیه الفکر اسلامی با ۲۵۰ اثر؛ جامعه المصطفی العالمیه با ۱۹۳ اثر؛ مجمع جهانی اهل بیت با ۱۱۱ اثر؛ مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با ۲۱ اثر و پژوهشگاه حوزه دانشگاه با ۷۱ اثر در این نمایشگاه حاضرند. انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب قم نیز با آثار خود در این نمایشگاه حضور دارد.

اختصاص پنج هزار جایزه به جشنواره کتابخوانی رضوی

نشست خبری دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور محمدرضا هراتی معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور سه شنبه ۲۵ بهمن در کتابخانه مرکزی واقع در پارک شهر برگزار شد.

اشاعه فرهنگ ائمه به ویژه فرهنگ رضوی همچنین گسترش فرهنگ کتابخوانی با موضوع سیره اهل بیت و تولید و محتوای ادبی کتاب محور از جمله اهداف این جشنواره است. این جشنواره در فضای کتابخوانی و هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، کتاب، داستان و شعر، هنرهای دیجیتال، موشن گرافی و غیره برگزار می‌شود. بخش کتابخوانی نیز به صورت مسابقه و معرفی کتاب به صورت توضیح درباره کتاب و خوانش صفحاتی از آن دنبال می‌شود. همچنین پنج هزار جایزه در دو سطح ملی و استانی برای این جشنواره در نظر گرفته شده است.

فراخوان این جشنواره ۲۶ بهمن ماه توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور منتشر شد.

تمدید مهلت شرکت در دوازدهمین جایزه ادبی یوسف

مهلت شرکت در دوازدهمین دوره جایزه ادبی یوسف استان تهران تا ۲۸ اسفند تمدید شد. این جایزه در دو بخش بزرگسال و نوجوان و یک بخش ویژه برگزار می‌شود.

در بخش‌های بزرگسال و نوجوان، موضوع اصلی داستان‌های ارسالی باید حوزه دفاع مقدس و زرمندگان اسلام باشد. همچنین داستان بخش نوجوان باید طبق معیارهای داستان نوجوان و برای این گروه سنی نوشته شده باشد. موضوع بخش ویژه دوازدهمین دوره جایزه ادبی یوسف، «وحدت ملی، ایران قوی» است که موضوع و مضمون داستان ارسالی در این بخش باید با توجه به این شعار باشد.

معرفی برگزیدگان ششمین دوره جایزه ابوالحسن نجفی

برگزیدگان ششمین دوره جایزه ابوالحسن نجفی توسط هیأت داوران از میان ۹ ترجمه راه یافته به مرحله نهایی معرفی شدند. به این ترتیب نرگس قندیل‌زاده به عنوان مترجم برتر و برگردان، فرید دبیر مقدم و حانیه پدرام به عنوان ترجمه‌های تشویقی این دوره از جایزه ابوالحسن نجفی به عنوان برگزیده معرفی شدند.

ارسال ۵۰۰ جلد کتاب کودک و نوجوان به چهارمحال و بختیاری

پایگاه اهدا و نذر کتاب فرهنگسرای اندیشه، ۵۰۰ جلد کتاب کودک و نوجوان به روستای ترشیز چهارمحال و بختیاری ارسال کرد. پایگاه «نذر و اهدای کتاب» را با هدف توزیع عادلانه کتاب در سراسر کشور و رساندن یار مهربان به مناطق محروم و کتابخانه‌های کمتر برخوردار تأسیس و فعالیت خود را آغاز کرد.

اهدای جایزه تجلی اراده ملی جشنواره فجر به «شماره ۱۰»

آئین اهدای جوایز نهادها و تشکل‌ها به برگزیدگان بخش «تجلی اراده ملی» چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر سه‌شنبه ۲۵ بهمن ماه در هتل پارسیان آزادی برگزار شد. در این مراسم جایزه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با حضور دبیرکل و هیئت داوران بخش تجلی اراده ملی نهاد به فیلم سینمایی «شماره ۱۰» اعطا شد.

انتشار فراخوان ثبت‌نام هفتمین دوره آموزش رمان بزرگسال

مدرسه رمان شهرستان ادب فراخوان ثبت‌نام هفتمین دوره آموزش تخصصی و نگارش حرفه‌ای رمان بزرگسال را منتشر کرد. به این ترتیب، نویسندگان جوانی که دارای سابقه ادبی هستند می‌توانند تا ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ با مراجعه به پایگاه‌های اینترنتی شهرستان ادب یا مدرسه رمان در این دوره آموزشی ثبت‌نام کنند. شورای علمی مدرسه رمان نیز پس از بررسی سابقه ادبی نویسندگان، منتخبان دوره جهت نگارش طرح رمان را اعلام می‌کند.

برگزاری انتخابات انجمن فعالان کتاب دیجیتال

انتخابات انجمن فعالان کتاب دیجیتال با حضور نماینده مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی و مدیران، نمایندگان شرکت‌ها، مؤسسات و ناشران فعال در حوزه نشر دیجیتال کتاب کشور برگزار شد. این انجمن فعالان با هدف هم افزایی فعالان و توسعه بازار و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت خواهد داشت.

دامون آذری، علی محمدپور، حمیدرضا شربتیان، مجید شریفی، راضیه هاشمی، محسن نادری و علی غیوری به ترتیب آرا به عنوان هیئت مدیره این انجمن انتخاب شدند.

آغاز به کار پنجمین جایزه داستان تهران

عبدالمطهر محمدخانی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران با اشاره به آغاز پنجمین دوره جایزه داستان تهران گفت: دبیر خانه پنجمین دوره جایزه داستان تهران همزمان با روز جهانی داستان کوتاه آغاز به کار کرده و به زودی فراخوان آن اعلام می‌شود.

محمدخانی با بیان اینکه جشنواره داستان تهران در مسیر هویت یابی و تکامل است گفت: این جایزه به تدریج با دائمی شدن دبیرخانه و اضافه کردن موضوعات بدیع، جایگاه اصلی خود را پیدا می‌کند.

اهدای جایزه خوش زبان ترین فیلم جشنواره فجر

هیئت داوران جایزه «فارسینما» (زبان فارسی در سینما) پس از تماشا و بررسی زبانی دقیق فیلم‌های چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر، فیلم «هفت بهارنارنج» ساخته فرشاد گل‌سفیدی را به عنوان خوش زبان ترین فیلم جشنواره چهل ویکم فیلم فجر برگزیدند.

معرفی برگزیدگان جشنواره «نوجوونیم»

آئین اختتامیه مرحله مقدماتی جشنواره «نوجوونیم» با معرفی و تجلیل از پنچ نوجوان برگزیده منطقه ۱۶ به همراه تقدیر از ۳۱ نوجوان شایسته این جشنواره در فرهنگسرای بهمن برگزار شد.

این مراسم با معرفی ۵ نوجوان برگزیده منطقه ۱۶ از بین ۱۰۹ شرکت کننده همراه با تقدیر از ۳۱ نوجوان شایسته راه یافته به مرحله داوری از بین ۶۲ نفر، شامگاه چهارشنبه ۲۶ بهمن با حضور جمعی از نوجوانان و جوانان و خانواده‌ها برگزار شد.

در این مراسم از مبینا کرمی در بخش مذهبی و علمی، الینا سعیدان در بخش کارآفرینی، مریم آگاه در بخش ورزشی، امیرحسین محسنی در بخش هنری- موسیقی (رشته آواز) و ملینا محمودی، در بخش ادبی به عنوان پنج نوجوان برگزیده منطقه ۱۶ و راه یافته به مرحله پایانی جشنواره نوجوانان شهر تهران تجلیل شد.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین