به گزارش خبرنگار مهر، پروانه رضاقلیزاده عصر سه‌شنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی خلخال اظهار کرد: با هدف نهادینه شدن فرهنگ ساخت کتابخانه‌های مشارکتی در این استان، در نظر داریم ۱۰ کتابخانه عمومی را با مشارکت مالی خیرین کتابخانه‌ساز در شهرستان‌های مختلف این استان از جمله ۲ کتابخانه روستایی در روستاهای برندق و شال خلخال راه‌اندازی کنیم.

وی به افتتاح کتابخانه مشارکتی در پارس‌آباد مغان اشاره کرد و گفت: کتابخانه عمومی مشارکتی سرعین نیز هم اکنون در حال ساخت بوده و به زودی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل با بیان اینکه احداث و راه‌اندازی کتابخانه و ترویج کتابخوانی موجب توسعه علمی و فرهنگی جامعه می‌شود، تصریح کرد: خیرین کتابخانه‌ساز سفیران گمنامی هستند که با کمک به ساخت و تجهیز کتابخانه، زمینه بیشتری برای بهره‌گیری اقشار مختلف از این مکان فرهنگی فراهم می‌کنند.

رضاقلیزاده افزود: در سال‌های اخیر برای احداث و راه‌اندازی کتابخانه و بسط و گسترش فرهنگ مطالعه در جامعه، کمک‌های خوبی از سوی خیرین صورت گرفته است.

وی ورود خیرین به عرصه فرهنگی را در کاهش آسیب‌های اجتماعی مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: پارسال خیرین در مجموع بیش از ۱۰ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل اهدا کردند.

رضاقلیزاده از تشکیل مجمع خیرین کتابخانه‌ساز در این استان در آینده نزدیک خبر داد و اضافه کرد: این کار به منظور گسترش فرهنگ مطالعه هدفمند در نقاط مختلف استان اردبیل انجام و با تشکیل مجمع خیرین کتابخانه‌ساز استان زمینه برای افزایش فضای مطالعه کتاب در همه مناطق استان فراهم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه با تشکیل مجمع خیرین کتابخانه‌ساز در استان شاهد فعالیت منسجم‌تر آنها خواهیم بود، بیان کرد: مجمع خیرین کتابخانه‌ساز خیرین نیک‌اندیشی هستند که در ابعاد فکری و مالی به پیشبرد اهداف نهضت مطالعه مفید در جامعه کمک می‌کنند.

رضاقلیزاده در ادامه سخنان خود اظهار کرد: هر نوع هزینه‌کرد در حوزه فرهنگی سرمایه‌گذاری برای آینده محسوب می‌شود و در این زمینه توسعه فضاهای کتابخانه‌های عمومی به عنوان مراکز تولید علم، ارتقا دانش و آگاهی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی به اهدای بیش از ۶ هزار نسخه کتاب کمک آموزشی و منابع مربوط به گروه سنی کودک و نوجوان به کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل در سال‌جاری اشاره کرد و گفت: اهدای کتاب‌های کمک آموزشی در راستای حمایت و هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در مناطق کم‌برخوردار صورت گرفته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل افزود: علاوه بر این، ۱۵۰ بسته فرهنگی حاوی لوازم‌التحریر و ۱۰۰ عدد توپ ورزشی همراه این منابع به کتابخانه‌ها هدیه شد که برآورد ریالی این منابع و بسته‌های فرهنگی بالغ بر سه میلیارد ریال است.

رضاقلیزاده با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۱۰ درصدی ساختمان کتابخانه مرکزی شهر خلخال خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پروژه‌های کتابخانه‌سازی با بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی مورد اقبال خیرین کتابخانه‌ساز قرار گرفته و به صورت مشارکتی تکمیل می‌شوند، در صورت تأمین اعتبار استانی برای رساندن این پروژه به پیشرفت ۵۰ درصدی از اعتبارات ملی و کمک‌های مالی برای ادامه کار و تکمیل ساختمان کتابخانه مرکزی نیمه‌کاره خلخال استفاده خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل اضافه کرد: در حال حاضر تعداد کتابخانه‌های استان اردبیل ۸۵ باب با یک میلیون جلد کتاب است که ۶۴ باب از آنها زیر نظر مستقیم اداره کل کتابخانه‌های عمومی اداره می‌شود و ۲۰ باب دیگر با مشارکت سایر ارگان‌ها و نهادهای خصوصی و دولتی فعالیت می‌کند.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین