اخبار انتشارات کتیبه نوین

اهدای ۴هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های شهرضا در جشنواره «بحار کتاب»

اهدای ۴هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های شهرضا در جشنواره «بحار کتاب»

فاطمه پورخاقان در گفتگو با خبرنگار مهر، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی در راستای گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی معرفی کرد و اظهار داشت: زیربنای کتابخانه های شهرستان شهرضا به بیش از ۶ هزار مترمربع می‌رسد که بیش از هفت هزار و ۲۳۲ نفر عضو این کتابخانه‌ها هستند.

وی از فعالیت ۶ کتابخانه نهادی و سه کتابخانه مشارکتی در شهرضا خبر داد و افزود: کتابخانه علامه طباطبایی، دکتر امینی، شهید همت، ریحانه النبی سروستان، شهید صدر اسفرجان و حاج کرم علی مهدیان روستای قصرچم از کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا هستند و در حال حاضر با بیش از ۱۳۲ هزار جلد کتاب در سطح شهرستان فعالیت می‌کنند.

رئیس کتابخانه اداره کتابخانه‌های عمومی شهرضا با اشاره به شروع بیماری کرونا از سال گذشته اظهار نمود: کتابخانه‌ها با شیوع بیماری به مدت ۶ ماه تعطیل شدند، اما با بسته شدن کتابخانه فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی در فضای مجازی با قوت بیشتری ادامه پیدا کرد.

کاهش امانت کتاب در شهرضا

وی ادامه داد: ۲۱ هزار و ۴۶۳ جلد کتاب از اوایل بهمن ماه سال گذشته تاکنون توسط کتابخانه های شهرستان به امانت داده شده که با توجه به تعطیلی کتابخانه‌ها امانات سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

وی بیان داشت: اولین فعالیت کتابداران در فضای مجازی برگزاری مسابقه نقاشی «ما کرونا را شکست می‌دهیم» بود که این مسابقه در سطح کشور برگزار شد و در این مسابقه از شهرستان شهرضا ۱۳ نفر برگزیده کشوری بودند که لوح تقدیر به همراه کارت هدیه به آنان اهدا شد.

پورخاقان از دیگر فعالیت‌های کتابداران در فضای مجازی به برگزاری دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی اشاره کرد و گفت: امسال با توجه به بیماری کرونا بخش مکتوب جشنواره حذف گردید و در این راستا در فضای مجازی با معرفی ۱۲ عنوان کتاب در سه رده سنی برگزار شد که در این جشنواره کودکان در سه قالب و به چهار شیوه شرکت نمودند.

وی با اشاره به بازگشایی کتابخانه‌ها از ابتدای خرداد ماه سال جاری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزود: از تاریخ ۱۸ مرداد الی ۱۸ شهریور ماه مسابقه کتابخوانی فرازهای فروزان در دو بخش کودک و بزرگسالان برگزار شد که در این مسابقه کتابخوانی کودکان با مطالعه کتاب سفری که پر ماجرا شد و ترسیم نقاشی و بزرگسالان با مطالعه کتاب خطبه غدیر و پاسخ به سوالات چهار گزینه‌ای شرکت کردند که شهرستان شهرضا ۱۸ برنده داشت.

رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرضا گفت: جشنواره اهدای کتاب تحت عنوان «بحار کتاب و انوار دانایی» برای دومین بار در شهرستان شهرضا برگزار شد که در این جشنواره با پیگیری‌های لازم حدود چهار هزار کتاب از کتابخانه ملی به کتابخانه‌های عمومی شهرستان اهدا شد و همچنین با پیگیری‌های انجام شده توسط کتابداران ۵۵۹ نسخه کتاب از ناشرین برای کتابخانه های شهرستان جذب شد.

وی باتوجه به برنامه‌های فرهنگی هفته دفاع مقدس افزود: از دو کتاب با موضوع دفاع مقدس به نام‌های کدخدای آشپزخانه و یک قبله برای رفتن از نویسندگان بومی در هفته دفاع مقدس رونمایی شد و همچنین جشنواره کتابخوانی با معرفی ۱۰ عنوان کتاب و نشست مجازی کتابخوان از دیگر برنامه‌های کتابخانه های شهرضا بود.

پورخاقان با اشاره به از اوج فعالیت کتابخانه ها با شروع هفته کتاب و کتابخوانی در آبان ماه گفت: در طول این هفته نشست کتاب خوان مجازی با حضور کتابداران شهرستان و فعالیت‌های فرهنگی هنری دیگری در کتابخانه های عمومی شهرستان برگزار گردید و عضویت رایگان از طریق ارسال پیامک برای اولین بار در سطح کشور اجرا شد.

وی افزود: در آذر ماه به مناسبت ترور دانشمند هسته‌ای شهید محسن فخری زاده نشست مجازی کتابخوان در فضای اینستاگرام برگزار شد.

اهدای دو دستگاه اتوبوس برای راه اندازی کتابخانه سیار

رئیس کتابخانه های عمومی شهرضا گفت: با پیگیری‌های انجام شده توسط اداره کتابخانه های عمومی و شهرداری شهرضا دو دستگاه اتوبوس برای راه اندازی کتابخانه سیار در سطح شهرستان راه اندازی و به بهره برداری رسید.

وی بیان داشت: برگزاری نمایشگاه کتاب در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی از دیگر فعالیت‌های کتابخانه های عمومی شهرستان شهرضا در سال جاری است.

پورخاقان با اشاره به راه اندازی گنجینه آثار مؤلفان شهرستان شهرضا اشاره نمود و گفت: در این گنجینه یک نسخه از کتاب نویسندگان شهرستان نگهداری می‌شود که تا کنون ۵۶۴ اثر از نویسندگان بومی شهرستان جمع آوری شده است.

وی با اشاره به فعالیت ۶ باب کتابخانه عمومی با بیش از هفت هزار عضو در شهرضا، گفت: ۲ کتابخانه دیگر در دهه مبارک فجر افتتاح می‌شود.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *