به گزارش خبرنگار مهر، صابر سهرابی صبح دوشنبه در جمع خبرنگاران با اعلام برنامه‌های حوزه فرهنگ، ادب و هنر، قرآن و عترت به مناسبت دهه فجر و تاکید بر اینکه عظمت و اقتدار ایران اسلامی مرهون دستاوردهای انقلاب اسلامی است و ویژه برنامه‌های فرهنگی هنری دهه فجر تجدید میثاق آحاد ملت با آرمان‌های امام و شهدا است، گفت: امسال نگاه برنامه‌های دهه فجر با رویکردی دیگر گونه همراه شده و شیراز پایتخت کتاب ایران برنامه‌های خاص و ارزشمندی را به همین مناسبت در کنار دیگر برنامه‌ها با نگاه کتاب و کتابخوانی فراهم کرده است.

وی افزود: امسال شیراز جریان بزرگ جام باشگاه‌های کتابخوانی ۳۰ شهرستان فارس را با توجه به اهمیت این موضوع و توابع آن پایگاه‌های کتابخوانی خود را با همکاری مروجان کتاب در شهرستان‌ها و روستاها راه اندازی کرده اند.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس، این اداره کل جشنواره ادبی بزرگی را برای اولین بار در خصوص کتاب و کتابخوانی با شیوه‌های نوین پرورش خلاق کودکان و نوجوانان پایه ریزی کرده که بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: این جشنواره ادبی که با هدف ترویج و گسترش کتاب و کتابخوانی برای اولین بار در کشور در شیراز پایتخت تمدن و فرهنگ ایران فارس و پایتخت کتاب ایران برگزار می‌شود به صورت مجازی به کارگاه‌های ارزشمندی در خصوص ۲ حوزه بزرگ خلاقیت و ترویج و گسترش کتابخوانی برای ۴ دسته بزرگ می‌پردازد.

سهرابی اضافه کرد: این جشواره گروه‌های کودک و نوجوان، جوانان تا بزرگسالان را در برگرفته و با اندیشه‌های خلاق و مؤثر در حوزه کتاب و کتابخوانی برگزار خواهد شد.

افتتاح مجتمع خیرساز قرآنی و فرهنگی هنری شهید علیشیری لارستان

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس عنوان کرد: به منظور ترویج فرهنگ غنی قرآنی و توسعه فعالیت‌های فرهنگی هنری؛ همزمان با میلاد حضرت فاطمه (س)؛ مجتمع قرآنی و فرهنگی هنری شهید حاج غلامحسین علیشیری در ۳ طبقه با زیر بنای ۱۴۰۰ متر مربع و زیربنای ۱۲۰۰ متر مربع، شامل ۱۰ اتاق و پلاتوی تئاتر، نگارخانه، سالن آمفی تئاتر، کلاسهای آموزشی، فضاهای اداری و فروشگاه فرهنگی هزینه شده و با ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان که یک میلیارد و نیم را خیر لارستانی دکتر علی علیشیری، فرزند شهید حاج غلامحسین علیشیری و مابقی را اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس متقبل شده، در ایام فجر انقلاب اسلامی افتتاح خواهد شد.

همایش منطقه‌ای گام دوم انقلاب و برنامه‌های دهه فجر ادیان توحیدی

سهرابی گفت: از دیگر برنامه‌های خاص امسال که به مناسبت دهه فجر در نظر گرفته شده و برای نخستین بار در کشور برگزار خواهد شد، جشنواره ملی تلاوت است که به صورت فضای مجازی برگزار خواهد شد و همچنین، جشنواره قرآنی والفجر و دوره تربیت مربی قرآن و صحیفه سجادیه و یک برنامه مسابقه حجاب و عفاف نیز با همکاری شهرستان اقلید در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس به جلسه وبیناری ادیان توحیدی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ویژه ادیان توحیدی اشاره و بیان کرد: در روز ایثار و شهادت عطرافشانی و تجلیل از خانواده معظم شهدا و شهدای گمنام را داریم و در ادامه فعالیت‌هایی چون، تجلیل از برگزیدگان مسابقه شطرنج دهه فجر ادیان توحیدی و برنامه همنوازی ادیان توحیدی، تجلیل از برگزیدگان مسابقه نقاشی با موضوع ایران، شهدا و انقلاب اسلامی، تجلیل از مدافعان سلامت ادیان توحیدی و دعا و نیایش به شکرانه امنیت و اقتدار در جامعه ادیان توحیدی و شرکت در مراسم راهپیمایی با شکوه ۲۲ بهمن (در خودرو) را به سرانجام خواهیم رساند.

سهرابی از فراخوان «همایش منطقه‌ای گام دوم انقلاب، سبک زندگی اسلامی»، «طرح نشان لارستان» و پیش نویس آن که در دستور اطاق فکر شورای فرهنگ عمومی قرار گرفته بود خبر داد و گفت: در همین راستا و به مناسبت ایام الله فجر انقلاب از «آئین نامه نشان لار» رونمایی خواهد شد و همچنین آئین رونمایی از سردیس استاد فضل الله جمالی پیشکسوت عرصه تئاتر و فرهیخته حوزه فرهنگ و هنر لارستان را داریم.

اختتامیه ۱۰ جشنواره هنری با عنوان دهه هنر

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس با اعلام رونمایی پوستر جشنواره خوشنویسی آیات و آئین پایانی جشنواره مد و لباس فجر، ادامه داد: تئاتر خیابانی و نمایشنامه خوانی با نگرش به مناسبت‌های پیش رو، نمایش‌هایی را با درون‌مایه‌های دهه فجر برای بهمن ماه، تدارک دیده شده است و اختتامیه ۱۰ جشنواره هنری در استان فارس با عنوان دهه هنر فارس که بزرگترین جشنواره و آخرین جشنواره قرن در استان فارس است نیز با هدف تمرکز بر هم افزایی و همگرایی هنرمندان و خانواده بزرگ بهداشت و درمان کشور در راستای حفظ سلامت هموطنان آغاز شده است.

سهرابی با بیان اینکه جشنواره دهه هنر در ۱۰ رشته هنری برگزار می‌شود، افزود: این رویداد در نوع خود بی سابقه و به طور همزمان در شهرهای شیراز، اقلید، کازرون، داراب، مرودشت، اوز، جهرم و لارستان و در رشته‌های نمایشنامه نویسی، تذهیب و گل مرغ، خوشنویسی، فیلم نامه نویسی، داستان و داستانک، گرافیک، بازیگری تک نفره یا مونولوگ، عکاسی، شعر و نقاشی به مرحله داوری رسید که بعد از اتمام داوری منتخبین هر بخش اعلام و جوایز موردنظر را اخذ می‌کنند.

برگزاری بیستمین جشنواره فیلم فجر شیراز

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس، برگزاری بیستمین جشنواره فیلم فجر با حفظ شیوه نامه‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و ۳۰ درصد ظرفیت سالن‌ها در شیراز اکران می‌شود و نمایش ۱۶ عنوان فیلم را داریم که ۳ نوبت نمایش فیلم در طول جشنواره خواهیم داشت و با این حال برگزاری جشنواره فیلم فجر در شیراز منوط به تصمیم ستاد ملی کرونا است و با توجه به شرایطی که ستاد ملی مدیریت کرونا تعیین کرده است اقدام می‌کنیم.

سهرابی در پایان اعلام کرد: امسال، سینما ایران و مجموعه هنری و سینمایی هنرشهر آفتاب به عنوان میزبانان جشنواره، بیستم فیلم فجر شیراز معرفی شده‌اند. همه ۱۶ فیلمی که به جشنواره فجر راه یافته‌اند، در شیراز هم اکران می‌شوند و هر فرد می‌تواند ۴ بلیت برای یک فیلم تهیه کند و احتمالاً از ۱۵ بهمن‌ماه، روزانه ۳ نوبت و در مجموع ۱۶ سانس در سینما ایران و ۳۲ سانس در هنرشهر آفتاب فیلم‌ها اکران می‌شود و سامانه‌های فروش رسمی سازمان سینمایی، از جمله سایت ایرانتیک که در سال‌های گذشته نیز امکان خرید بلیت این جشنواره را در شیراز فراهم کرده بود، در جشنواره بیستم باعنوان بستر تهیه بلیت این رویداد در نظر گرفته شده است.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.