اخبار انتشارات کتیبه نوین

برگزاری نمایشگاه‌های کتاب پکن و فرانکفورت و لغو نمایشگاه تهران

برگزاری نمایشگاه‌های کتاب پکن و فرانکفورت و لغو نمایشگاه تهران

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش «یک‌هفته با کتابِ» آخرین هفته تیرماه، ۱۲ خبر مهم از رویدادهای داخلی و خارجی حوزه کتاب را در خود جا داده که از نظر تعداد، یک‌خبر کمتر از گزارش هفته پیش دارد و به‌نظر می‌رسد دوباره سیر نزولی تعداد خبرهای مهم حوزه کتاب و نشر را در پیش داریم. گزارش هفته پیش ۱۳ خبر را در خود جا داده بود که ۴ خبر آن خارجی و مربوط به رویدادهای بین‌المللی بود و از نظر اهمیت، نسبت به اخبار داخلی، در اولویت بودند.

گزارش این‌هفته ۱۲ خبر دارد که اگر خبرهای مربوط به نمایشگاه‌های پکن و فرانکفورت را هم در نظر آوریم، ۴ یا ۵ خبر خارجی دارد. نکته مهم خبرهای حوزه کتاب این‌هفته این است که در کنار خبر عدم برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، اخباری از جزئیات برگزاری نمایشگاه‌های کتاب پکن و فرانکفورت منتشر شد.

به‌این‌ترتیب گزارش با خبر عدم برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه کتاب تهران و سپس اعلام برنامه‌های حمایتی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از ناشران به‌خاطر این‌عدم برگزاری شروع می‌شود. دعوت موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی برای شرکت در نمایشگاه‌های فرانکفورت و پکن، دو خبر نمایشگاهیِ بعدی گزارش هستند و پس از آن‌ها، خبر تعطیلی یکی از کتابفروشی‌های تهران مرور می‌شود. سپس خبر درگذشت یکی از مترجمانی ایرانی ادبیات ایتالیا و در ادامه ۳ خبر دیگر را از رویدادهای داخلی در گزارش مرور می‌کنیم.

۳ خبر پایانی گزارش هم مربوط به نمایشگاه کتاب پکن، درگذشت یک‌نویسنده اسپانیایی و معرفی برنده جایزه ادبی مایلز فرانکلین در استرالیا هستند.

در ادامه مشروح گزارش مرور اخبار مهم کتاب و نشر را در آخرین هفته تیرماه ۹۹ از نظر می‌گذرانیم؛

انتشار خبر عدم برگزاری نمایشگاه کتاب تهران

روز دوشنبه این‌هفته ۲۹ تیر اعلام شد با تصمیم شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، این‌نمایشگاه امسال برگزار نمی‌شود. به‌این‌ترتیب در خبری که ایوب دهقانکار سخنگوی این‌شورا اعلام کرد، سی و سومین دوره نمایشگاه کتاب تهران در پی شیوع دوباره و گسترده ویروس کرونا برگزار نمی‌شود.

اعلام برنامه‏‌های حمایتی معاونت فرهنگی از ناشران

روز سه‌شنبه ۳۱ تیر خبری منتشر شد که به موجب آن، محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، درباره برنامه‌های حمایتی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی برگزار نشدن سی و سومین نمایشگاه بین‎المللی کتاب تهران گفت: این برنامه شامل تمام حلقه‏‌های نشر می‌شود و تلاش شده تا از پدیدآور تا کتابفروش را در بر گیرد. برای حمایت از کتابفروشی‌ها طرح فصلی تابستانه کتاب (در مردادماه) و پاییزه کتاب (همزمان با هفته کتاب در آبان‎ماه) با افزایش ۵۰ درصدی اعتبارات اجرا خواهد شد.

دعوت از ناشران برای شرکت در نمایشگاه فرانکفورت

موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران این‌هفته، با انتشار اعلامیه‌ای از ناشران، آژانس‌های ادبی و فعالان حوزه نشر، دعوت کرد در بخش مجازی نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت شرکت کنند.

طبق اطلاعات ارائه شده در نشست خبری مدیران نمایشگاه کتاب فرانکفورت و مندرجات وبسایت رسمی این‌نمایشگاه، تمامی ناشران، آژانس‌های ادبی و موسسه‌های انتشاراتی در سراسر جهان می‌توانند به‌صورت مستقیم (بدون واسطه) و رایگان در بخش مجازی نمایشگاه کتاب فرانکفورت ثبت‌نام کنند.

این‌نمایشگاه بخش فیزیکی هم دارد. به‌عنوان مثال، غرفه‌های ملی باید در بخش فیزیکی نمایشگاه برپا شوند.

اعلام جزئیات شرکت در نمایشگاه کتاب پکن

خبر دیگر هم مربوط به موسسه نمایشگاه فرهنگی است که جزئیات حضور مجازی ناشران را در نمایشگاه کتاب پکن اعلام کرد. این‌رویداد، بیست و هفتمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد و همان‌طور که در بخش اخبار بین‌المللی گزارش می‌خوانیم، اعلام شد افتتاحیه‌اش به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

تعطیلی یک‌کتابفروشی در تهران

کتابفروشی نشر دف که کار خود را از سال ۹۴ در محدوده پل سیدخندان تهران آغاز کرده بود، اعلام کرد روز شنبه ۴ مرداد به کار خود پایان داده و تعطیل می‌شود. مسئولان این‌کتابفروشی اعلام کرده‌اند زنجیره‌ای از حوادث و اتفاقات تلخ و سخت باعث این‌تصمیم شده است.

درگذشت مترجم ایرانیِ ادبیات ایتالیا

چنگیز داورپناه، استاد متن خوان زبان فارسی کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ساپینزای شهر رم، این‌هفته در سن ۷۵ سالگی دار فانی را وداع گفت و در شهر اوریولوی ایتالیا به خاک سپرده شد.

برگزاری اختتامیه جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی

مراسم اختتامیه چهارمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان چهارشنبه اول مرداد برگزار شد و باشگاه‌های برگزیده، نامه‌های برگزیده، کلیپ‌های برگزیده، نویسنده برگزیده، تسهیلگر برگزیده و غیره معرفی شدند.

انتشار فراخوان مسابقه ادبی تحریر خیال

این‌هفته همچنین فراخوان مسابقه مجازی داستان کوتاه و شعر نو با عنوان «تحریرخیال» منتشر شد. این‌مسابقه در رده سنی بزرگسال و در دو رشته شعر نو و داستان کوتاه با موضوع ستایش ایثارگری پرستاران و پزشکان، حماسه غدیر و ولایت امام علی (ع)، عیدقربان و سربلندی حضرت ابراهیم در آزمون الهی به مناسبت گرامیداشت اعیاد قربان و غدیر برگزار می‌شود.

معرفی داوران فصل بهار کتاب ماه و سال کانون پرورش فکری

داوران فصل بهار نخستین جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون پرورش فکری برای داوری کتاب‌های برتر ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد سال ۹۹ معرفی شدند. به‌این‌ترتیب و بنابه اعلام دبیرخانه این‌جایزه، حسین فتاحی، عباس جهانگیریان، آتوسا صالحی، محمود پوروهاب و اسماعیل آذری‌نژاد داوران جایزه فصل بهار این‌رویداد هستند.

اعلام برگزاری مجازی افتتاحیه نمایشگاه کتاب پکن

نمایشگاه کتاب بین‌المللی پکن بالاخره به‌صورت عمومی به انتظار مردم پاسخ داد و اعلام کرد مراسم افتتاحیه امسال خود را به خاطر پاندمی کووید -۱۹ به صورت آنلاین برگزار می‌کند. نمایشگاه کار خود را از روز بیست‌وششم آگوست آغاز می‌کند. پلتفرم این نمایشگاه اجازه برگزاری رخدادهای حرفه‌ای را به غرفه‌داران می‌دهد و فرصت‌های شبکه‌سازی فراهم می‌کند و همچنین یک مرکز حقوق رسمی راه‌اندازی می‌کند تا دسترسی بین‌المللی افزایش پیدا کند.

امسال کوبا مهمان ویژه نمایشگاه پکن است.

معرفی برنده مهمترین جایزه ادبی استرالیا

جایزه مایلز فرانکلین که به عنوان معتبرترین جایزه ادبی استرالیا شناخته می‌شود، این‌هفته برنده خود در سال ۲۰۲۰ را معرفی کرد. به‌این‌ترتیب تارا جون وینچ نویسنده بومی استرالیایی برای نوشتن کتابی با عنوان «محصول» یا «بازده» برنده این‌جایزه شد.

درگذشت نویسنده اسپانیایی

خوان مارسه نویسنده شهیر اسپانیایی این‌هفته در ۸۷ سالگی در بارسلون درگذشت. وی که یکی از نامدارترین چهره‌های ادبیات داستانی اسپانیا در نیمه دوم قرن بیستم بود، کار نویسندگی را از سال ۱۹۵۸ آغاز کرده بود. او یکی از اعضای گروهی بود که با نام نسل ۱۹۵۰ شناخته می‌شدند.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *