اخبار انتشارات کتیبه نوین

برگزاری همزمان حضوری و مجازی نمایشگاه یک «رخداد» بدیویی واقعی است

برگزاری همزمان حضوری و مجازی نمایشگاه یک «رخداد» بدیویی واقعی است

خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: سی ‌و ‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم تا سی‌ویکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به صورت فیزیکی در مصلای امام خمینی(ره) و به صورت مجازی در سامانه ketab.ir برگزار می‌شود.

درباره این رویداد باید گفت که برگزاری مجازی در کنار نمایشگاه حضوری، استفاده موثر و مفید و بجا از تکنولوژی و فضای دیجیتال است؛ زیرا تکنولوژی بیشتر از آنکه ماهیت فناورانه داشته باشد ماهیت فرهنگی و اخلاقی دارد.

بر همگان واضح و مبرهن است که کتاب دریچه‌ای روشن به سوی جهان بی ‌انتهای دانش و معرفت به شمار می‌رود و مطالعه راهی ساده و عملی برای ورود به عرصه‌های مختلف فکری و فرهنگی است که می‌تواند در مسیر رشد و تکامل انسان و پرورش استعدادها و آموزش علوم مختلف راهنما و هادی مهمی باشد. در کنار آن، در عصر تاخت ‌و تاز تکنولوژی و ایجاد تغییرات ارتباطی گسترده، کتاب و کتابخوانی یکی از بهترین راه‌های حفظ نظام فرهنگی و اجتماعی جامعه است که نباید از آن غافل شد.

پس از دوره‌ همه‌گیری کرونا و تغییر سبک زندگی آحاد جامعه، اکنون برگزاری نمایشگاه حضوری کتاب به عنوان بستری برای ایجاد انگیزه و شوق مطالعه بسیار حائز اهمیت است، زیرا برگزاری نمایشگاه کتاب فرصتی متفاوت و جذاب برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند تا بار دیگر با حضور در جمع ناشران و فضای فرهنگی نمایشگاه به خرید و استفاده از کتاب‌های مورد علاقه‌شان بپردازند.

در کنار آن، فرصت نمایشگاه مجازی نیز در فعال نگاه داشتن جریان کتابخوانی و فرهنگ مطالعه امری کاملاً بدیهی است؛ زیرا بعید نیست بخش قابل توجهی از مخاطبان به دلیل احتیاط‌ شرایط کرونا همچنان تمایل به خرید آنلاین داشته باشند. همچنین برگزاری این نمایشگاه مجازی در بیرون آمدن فعالیت‌های فرهنگی از حالت متمرکز در پایتخت و توسعه‌ فعالیت‌های فرهنگی برای همگان بسیار قابل توجه و مهم است.‌

فرهنگ مجموعه‌ای پیچیده‌ از علوم، دانش‌ها، هنرها، افکار، اعتقادات، قوانین و مقررات، آداب و رسوم، سنت‌ها و به‌طور خلاصه کلیه‌ آموخته‌ها و عاداتی است که یک انسان به عنوان عضو جامعه اخذ می‌کند. در واقع فرهنگ چیزیست که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود و از محلی به محل دیگر می‌رود. یکی از وجوه مهم فرهنگ در هر جامعه‌، توجه به مطالعه و سطح کتابخوانی به عنوان عاملی مهم برای یادگیری، تعلیم و تربیت و سرگرمی است.

بی گمان، هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش‌تر از کتاب نیست؛ چرا که کتاب، مایه آرامش روحی انسان تلقی می‌شود. کتاب همدمی است که اندوه و غم را می‌زداید و مطالعه کننده را از تنهایی در می‌آورد و به او حکمت‌های جان پرور می‌آموزد. هجران و غربت کتاب در جامعه از زمانی که اینترنت و شبکه‌های اجتماعی وارد زندگی مردم شد سرعت بیشتری گرفته و با ظهور پدیده ویروس کرونا این وضعیت تشدید شده و اینترنت و فضای مجازی تقریبا سایه خود را بر تمامی جوانب زندگی گسترده‌تر کرد.

برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب استفاده موثر و مفید و بجا از تکنولوژی و فضای دیجیتال است و امید است همانند دو دوره گذشته که با استقبال گسترده و فوق العاده و چشمگیر مردم عزیز کشورمان صورت گرفت گامی مثبت و خوب در جهت تقویت فرهنگ کتابخوانی در کشور عزیزمان ایران صورت پذیرد. برگزاری نمایشگاه کتاب در ترویج مطالعه کتاب نقش بسیار موثری دارد. اقشار مختلف انسان‌ها با فرهنگ‌ها، ایدئولوژی‌ها و ادیان متفاوت در یک مقطع زمانی خاص و با یک هدف واحد در پی آثار مورد علاقه خود در این نمایشگاه هستند و برپایی چنین نمایشگاهی اشاعه علم و دانش و فرهنگ بوده و به نوعی ترویج مطالعه محسوب می‌شود و به‌گونه‌ای فرهنگ‌سازی است. ضمن این‌که مخاطب در نمایشگاه فرصت آشنایی با آثاری را دارد که به تازگی منتشر شده است. برگزاری هم‌زمان فیزیکی و مجازی نمایشگاه، به معنای آلن بدیویی کلمه یک «رخداد» است و قطعا تغییراتی را موجب شده و مسیر جدیدی را پیش پای اهالی فرهنگ می‌گشاید. برگزار کنندگان باید هوشیاری لازم را به خرج داده و به مکتوب و مستندکردن این شیوه برگزاری بپردازند.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین