اخبار انتشارات کتیبه نوین

برگزاری ١١٧۶ برنامه در هفته کتاب فارس

برگزاری ١١٧۶ برنامه در هفته کتاب فارس

به گزارش خبرنگار مهر، روح الله منوچهری ظهر شنبه در نشست خبری سی امین دوره هفته کتاب بیان کرد: دو کتابخانه تا پایان سال در فارس به بهره برداری می‌رسد که با توجه به حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ (ع) قرار است به نام‌های آرتین و آرشام نامگذاری شود.

وی افزود: در هفته کتاب امسال، ١١٧۶ برنامه در کتابخانه‌های عمومی فارس اجرایی می‌شود که برگزاری ۱۴۴ مسابقه فرهنگی، ٢١ محفل ادبی شعر و ٧۴ کارگاه آموزشی از جمله آنهاست.

منوچهری در ادامه خاطرنشان کرد: عضویت در کتابخانه های عمومی سراسر استان در تاریخ ٢۴ آبان ماه به صورت رایگان خواهد بود و افراد می‌توانند از تسهیلاتی که در این روز در نظر گرفته شده به رایگان بهره‌مند شوند.

منوچهری در خصوص کتابخانه های مجازی نیز بیان کرد: این طرح به صورت طرح تحقیقاتی در حال پژوهش بوده و به زودی به نتایج مناسب و سازوکار لازم دستیابی خواهد شد.

وی در خصوص ارتباط این نهاد با شهرداری‌ها نیز تاکید کرد: طی توافقات صورت گرفته قرار است ساز و کار لازم برای دریافت نیم درصد فعالیت‌های فرهنگی که شهرداری‌ها باید به نهاد کتابخانه تزریق کنند اتخاذ شده و قرار است کتابخانه ای از محل نیم درصد احداث شود.

وی در خصوص شاخص مطالعاتی استان فارس نیز بیان کرد: بیش از دو میلیون و ٨٠٠ هزار نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی فارس وجود داشته که به عدد سرانه در استان فارس کمتر از شش دهم بوده که باید این عدد به چهار کتاب به ازای جمعیت جامعه برسد.

وی افزود: ٨٠ هزار متر فضای کتابخانه ای داشته و یک میلیون ٣۶۶ هزار کتاب طی شش ماه نخست امسال به امانت رفته است لازم به ذکر است که ٢۵٣ باب کتابخانه عمومی نیز در استان فارس وجود دارد.

منوچهری تاکید کرد: ١۴ سوئیت کتابخانه در حال فعالیت و ١۵ سوئیت نیز در حال اخذ مجوز هستند

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس گفت: هنوز فعالیت‌های دقیقی در حوزه سرانه مطالعه صورت نگرفته و استان فارس جایگاه خوبی در حوزه سرانه مطالعه ندارد.

به گفته او از سال ٩۵ شورایی برای ساخت کتابخانه دستغیب ایجاد شود این در حالی است که سال ٩٧ اولین مناقصه در این حوزه برگزار ولی به علت مشکلات مالی خاتمه پیمان فعال شد اما طی سال گذشته مناقصه دیگری برگزار و پیمانکار جدید انتخاب و مرمت این کتابخانه آغاز شده است.

او در پاسخ به سوالی در خصوص تعیین تکلیف پیشنهاد استاندار فارس مبنی بر واگذاری ساختمان شهر و روستا به نهاد کتابخانه‌های عمومی فارس، گفت: این ساختمان در حال حاضر در اختیار بانک ملی است و مقرر شده جلساتی برگزار شود که تاکنون موفق نشده‌ایم و با برگزاری این جلسه، این مهم رقم خواهد خورد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس همچنین از اجراس طرح سفیر کتاب با همکاری آموزش و پرورش در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین