اخبار انتشارات کتیبه نوین

تفاهمنامه کتابخانه ملی و مجمع جهانی اهل بیت (ع) امضا شد

تفاهمنامه کتابخانه ملی و مجمع جهانی اهل بیت (ع) امضا شد

به گزارش خبرگزاری مهر، تفاهمنامه همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مجمع جهانی اهل بیت(ع) با حضور فریبرز خسروی معاون کتابخانه ملی ایران و حجت الاسلام احمد احمدی تبار قائم مقام دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) امضا شد.

فریبرز خسروی معاون کتابخانه ملی ایران در نشست امضای این‌تفاهم‌نامه گفت: کتابخانه‌ ملی هر کشور وظیفه گردآوری تولیدات فرهنگی مردم را دارد و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران هم داشته‌های فرهنگی ایرانیان را گردآوری و در این زمینه موفق عمل کرده است.

وی افزود: فرهنگ مبادله کتاب امری مرسوم میان کتابخانه ملی کشورها است و فعالیت‌ها در این حوزه‌ها به سمت دیجیتال سازی پیش رفته است و حتی معتقدم شیوع ویروس کرونا باعث شده فضای کار در حوزه دیجیتال سازی گسترش پیدا کند و بسط اطلاعات در این فضا متمرکز شده است.

معاون کتابخانه ملی ایران با تشریح پروژه فهرستگان نسخ خطی فارسی در کتابخانه ملی گفت: در این پروژه که در چهار فاز اجرا و ادامه دارد، تاکنون ۷۰۰ هزار عنوان کتاب خطی شناسایی شده و این پروژه تا رقم یک میلیون و ۳۰۰ هزار عنوان نیز ادامه خواهد داشت. کتاب‌های خطی فارسی در داخل کشور، نسخ خطی فارسی خارج از کشور، نسخ خطی فارسی ایرانیان خارج از کشور و فاز چهارم نسخ خطی جهان اسلام را در بر می‌گیرد.

خسروی گفت: در راستای امضای تفاهمنامه بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مجمع جهانی اهل بیت(ع) پیشنهاد می‌کنم سامانه کتب شیعیان با محوریت کتاب‌های خطی شیعی راه اندازی شود. تعداد ۴۲ هزار نسخ خطی در کتابخانه ملی ایران موجود است که تعداد قابل توجه‌ای‌ از این نسخ با موضوع کتاب‌های شیعه حفاظت می شوند. همچنین حدود ۲۷ هزار عنوان کتاب کودک دیجیتال سازی شده که می‌توان آثار موجود در حوزه کودک و نوجوان با موضوع آشنایی آنها با معارف شیعه را در این سامانه گنجاند.

‌حجت‌الاسلام احمدی‌تبار قائم مقام دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) هم در این‌نشست از پیشنهاد راه اندازی سامانه کتب شیعه استقبال کرد و گفت: ساماندهی کتاب هایی با موضوع شیعه و اهل تسنن در سرزمین‌های آسیای میانه و افغانستان اهمیت دارد و در این زمینه به همیاری کتابخانه ملی ایران نیاز داریم.

قائم مقام دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه با تشریح فعالیت های مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: از سال ۱۳۶۹ که به دستور رهبر معظم انقلاب این مجمع جهانی مصوب و راه‌اندازی شد، بالغ بر دو هزار عنوان کتاب به ۵۸ زبان دنیا با موضوع شیعه چاپ شده است. همچنین دیجیتال سازی کتب شیعیان از برنامه‌های این مجمع است که در این زمینه توانستیم منابع مهمی از جمله میکروفیلم‌های کتاب طاوس یمانی را جمع آورری کنیم.

در تفاهمنامه همکاری بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با مجمع جهانی اهل بیت(ع) بر مواردی چون تامین کتب و منابع اطلاعاتی حوزه موضوعی اسلام شناسی مورد نیاز کتابخانه‌های ملی و مراکز اطلاع رسانی؛ مبادله و اهدای نسخه فیزیکی و دیجیتالی کتب به منظور غنی‌سازی منابع و کتابخانه دیجیتال با یکدیگر و منبع شناسی تبادل و غنی سازی بانک اطلاعاتی تاکید شده است.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *