خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و ادب: در مطالعه و مرور اخبار این هفته حوزه کتاب و ادبیات به هفت خبر مهم پرداخته‌ایم.

آغاز توزیع کاغذ ایرانی دیبای شوشتر و چهل‌وسومین نمایشگاه کتاب اندونزی با حضور ایران از جمله رویدادهای مهم این هفته است.

اهدای جایزه عبدالله انوار به کتابخانه ملی، انتصابات جدید در سازمان اسناد، تمدید مهلت ارسال آثار به چهل‌ویکمین جایزه کتاب سال، معرفی مسئولان سه کمیته جشنواره قصه‌گویی، اعلام شرایط ناشران فعال برای بهره‌مندی از تعرفه‌های فرهنگی از جمله دیگر رویدادهایی است که در این گزارش به آن‌ها پرداخته‌ایم.

مشروح این گزارش را در ادامه می‌خوانید:

اهدای جایزه عبدالله انوار به کتابخانه ملی

جایزه ادبی و تاریخی استاد انوار که بیست و نهمین جایزه ادبی و تاریخی بنیاد موقوفات محمود افشار کسب شده بود، با حضور چهره‌های فرهیخته و پیشکسوت عرصه فرهنگ، به منظور نگهداری بهینه، به عنوان گنجینه میراث معنوی ایرانیان به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تحویل داده شد.

انتصابات جدید در کتابخانه ملی ایران

علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در احکامی جداگانه سرپرست معاونت اسناد ملّی، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع، سرپرست اداره کل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل و رئیس پژوهشکده اسناد این‌سازمان را منصوب کرد.

تمدید مهلت جایزه کتاب سال

دبیرخانه چهل‌ویکمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با تمدید مهلت ارسال اثر به این دوره از جایزه، از ناشران، پژوهشگران، محققان، مؤلفان، مترجمان و مصححان دعوت کرد با ثبت‌نام در تارنمای اینترنتی ketabsal.ketab.ir کتاب یا کتاب‌های پیشنهادی خود را تا شنبه ۱۵ مهر به دبیرخانه این جایزه ارسال کنند.

معرفی مسئولان سه کمیته جشنواره قصه‌گویی

فرهاد فلاح معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و رئیس بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، در احکامی جداگانه محمدحسین توسلی سرپرست اداره‌کل ارزیابی عملکرد و پاسخ‌گویی به شکایات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را به عنوان مسئول کمیته «ارزشیابی» و روح‌الله عباسی‌نژاد مدیر دفتر مرکزی حراست را به عنوان مسئول کمیته «صیانت و حفاظت» بیست پنجمین جشنواره قصه‌گویی منصوب کرد.

آغاز چهل‌وسومین نمایشگاه کتاب اندونزی

چهل و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی با حضور آریس آیلمن نوگراها رئیس اتحادیه ناشران اندونزی و محمد بروجردی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی، در محل دائمی نمایشگاه‌های جاکارتا افتتاح شد.

خانه کتاب و ادبیات ایران با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی با بیش از ۳۵۰ عنوان کتاب به زبان انگلیسی و عربی و کتاب‌های شاخص ترجمه شده به زبان اندونزی در این نمایشگاه حضور دارد.‌

اعلام شرایط ناشران فعال برای بهره‌مندی از تعرفه‌های فرهنگی

دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای شرایط ناشران فعال و کتابفروشان سراسر کشور که متقاضی برخورداری از تعرفه‌های مندرج در بند «ج» ماده ۹۲ قانون برنامه ششم توسعه هستند را اعلام کرد.

آغاز توزیع کاغذ ایرانی دیبای شوشتر

با توجه به استقبال ناشران برای ثبت‌نام و دریافت کاغذ دیبای شوشتر، تحویل آن از پنجشنبه ۶ مهر آغاز شد.

بنا بود حداکثر ۱۵ روز کاری پس از واریز وجه، فرآیند تحویل کاغذ عملیاتی شود اما بنابر هماهنگی‌های لازم با شرکت صنایع خمیر و کاغذ دیبای شوشتر، کاغذهای سفارش داده شده از سوی ناشران زودتر از موعد آماده تحویل به ناشران شد.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین