اخبار انتشارات کتیبه نوین

ثبت‌نام ناشران در نمایشگاه کتاب و افتتاح کتابخانه الکترونیک

ثبت‌نام ناشران در نمایشگاه کتاب و افتتاح کتابخانه الکترونیک

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و ادب: در گزارش مرور اخبار آخرین هفته سال ۱۴۰۲ هشت خبر مهم در حوزه کتاب و ادبیات به چشم می‌آید.

ثبت نام ۲۴۸۰ ناشر برای حضور در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و افتتاح کتابخانه عمومی الکترونیک ازجمله مهمترین اخبار آخرین هفته اسفند امسال بودند.

معرفی نامزدهای لاک پشت پرنده، معرفی برگزیدگان چهارمین جایزه ملی کتاب سال جوانان، برگزاری بزرگداشت جهانی سعدی در سال ۱۴۰۳، برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب، رایزنی برای تجهیز منابع کتابخانه‌ها در سفرهای رئیس جمهور و اعلام ساعت فعالیت کتابخانه ملی در ایام نوروز از دیگر اخبار مهمی هستند در این گزارش به آنها پرداخته‌ایم.

مشروح این گزارش را در ادامه می‌خوانید:

افتتاح کتابخانه عمومی الکترونیک «آینده»

کتابخانه عمومی الکترونیک «آینده» شهید فخری زاده جمعه ۱۸ اسفند با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد. این کتابخانه واقع در پارک دانشجو خانه خدمات الکترونیک و خلاقیت کتابخانه های عمومی است. این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی رمضانی دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور و جمعی دیگر از مسؤولان در حوزه پارک دانشجو همراه بود.

معرفی نامزدهای لاک‌پشت پرنده

نامزدهای یازدهمین و دوازدهمین دوره آئین اهدای نشان‌های طلایی و نقره‌ای لاک‌پشت پرنده توسط دبیرخانه این رویداد معرفی شدند. در یازدهمین و دوازدهمین دوره آئین اهدای نشان‌های لاک‌پشت پرنده، ۱۶ عنوان کتاب کودک و نوجوان شامل رمان، کتاب تصویری، ناداستان و کتاب‌های علمی به عنوان نامزد معرفی شده‌اند.

معرفی برگزیدگان جایزه ملی کتاب سال جوانان

آئین پایانی و جشن نکوداشت برگزیدگان چهارمین جایزه ملی کتاب سال جوانان یکشنبه ۲۰ اسفند با میزبانی باغ کتاب تهران برگزار شد. در این دوره ازجایزه ملی کتاب سال جوانان، ۹ اثر برگزیده، ۱۱ اثر شایسته تقدیر و ۷ پدیدآورنده و ناشر به جایزه دست یافتند. برترین‌های جایزه چهارم پس از دو مرحله داوری و با گزینش از میان ۸۷۳ اثر رسیده به دبیرخانه (ویژه آثار چاپی سال ۱۴۰۱) شناخته شدند.

مهمترین رویداد فرهنگی جوانان کشور امسال بهره مندی از پشتیبانی معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، خانه کتاب و ادبیات ایران، شهرداری تهران، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، اداره کل ورزش و جوانان استان تهران و باغ کتاب تهران بود که همچون سه دوره گذشته با راهبری کانون فرهنگ و اندیشه ایرانیان در بهار فراخوان داد.

فراخوان پنجمین جایزه پس از ماه مبارک رمضان و در آستانه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ۱۴۰۳، انتشار خواهد یافت.

اعلام برگزاری بزرگداشت جهانی سعدی در سال ۱۴۰۳

محمد شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور در آئین بزرگداشت حکیم نظامی که شامگاه یکشنبه ۲۰ اسفند با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نظام‌الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در تالار وحدت برگزار شد، گفت: مجسمه حکیم نظامی به زودی رسماً در یکی از میادین تهران رونمایی می‌شود که اقدام بسیار مهم و قابل توجهی در راستای پاسداشت مفاخر ایران زمین و معرفی مشاهیر تاریخی و ادبی به عموم شهروندان است.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: برای مفاخر امروز و معاصر و گذشته برنامه‌های ویژه‌ای خواهیم داشت، گرامیداشت سعدی شیرازی در سال آینده به طور جهانی برگزار می‌شود و ارکستر سمفونیک نظامی هم ساخته شد و امشب در شیراز از ارکستر سمفونیک نظامی رونمایی می‌شود.

برگزاری جلسه شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه کتاب

جلسه شورای برنامه‌ریزی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران دوشنبه ۲۱ اسفند با حضور یاسر احمدوند رییس این نمایشگاه برگزار شد.

نشست یادشده با حضور علی رمضانی قائم مقام و سخنگوی نمایشگاه، حسین دیوسالار مشاور رییس و مدیر کمیته امور بین الملل نمایشگاه، محمد اللهیاری مدیر کمیته ناشران داخلی نمایشگاه، محمدعلی مرادیان مشاور رییس و رییس شورای نظارت و ارزیابی نمایشگاه، اسماعیل جانعلی‌پور مدیر کمیته ناشران خارجی نمایشگاه، علی شجاعی صایین رییس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران، سعید مجیدی مدیر کمیته فعالیت‌های فرهنگی، حسین تیموری مدیر کمیته اجرایی و پشتیبانی، محمد خلج مدیر کمیته اداری و مالی، مجید صحاف مشاور رییس نمایشگاه، آزاده نظربلند مدیر کمیته اطلاع رسانی و پاسخگویی نمایشگاه، مهدی خسروی مدیر کمیته حراست نمایشگاه، محمدحسین آزادبخت مدیر کمیته مراسم و میهمانان ویژه، فرشید فرح خواه مدیر کمیته سایت‌ها و سامانه‌ها و مرتضی بریری مدیر کمیته روابط عمومی نمایشگاه همراه بود.

رایزنی برای تجهیز منابع کتابخانه‌ها در سفرهای رییس جمهور

جلسه هیأت امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور سه‌شنبه ۲۲ اسفند با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهدی رمضانی دبیرکل نهادکتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد.

اسماعیلی در این جلسه گفت: در حال رایزنی با آقای مخبر معاون اول رییس‌جمهور هستیم تا در همه سفرهای استانی ییس‌جمهور، بخش تجهیز منابع کتابخانه ها درنظر گرفته شود. تجهیز کتابخانه را در دستور کار قرار داده‌ایم و دنبال تقویت سبد فرهنگی خانوارها هستیم. چون در بعضی از شاخه‌های فرهنگی هنری، مردم به دلیل مشکلات مالی در مضیقه هستند. به‌عنوان مثال در جشنواره موسیقی امسال قیمت بلیت‌ها را کاهش دادیم و آثار در جنوب شهر به نمایش درآمد که مورد استقبال زیادی قرار گرفت.

وی با بیان این مطلب، افزود: تقریباً برای هر استان می‌خواهیم به صورت جداگانه متمم سفر استانی در نظر گیریم. منابع کتاب به روز حائز اهمیت است، اغلب کتب ما قدیمی و میزان خریدها پایین آمده است.

ثبت‌نام ۲۴۸۰ ناشر در سی‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران

محمد اللهیاری مدیر کمیته ناشران داخلی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اعلام این خبر که تاکنون ۲۴۸۰ ناشر در بخش حضوری و مجازی این نمایشگاه ثبت نام کرده‌اند، گفت: ناشران متقاضی حضور در این نمایشگاه تا ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۲ فرصت دارند تا با مراجعه به سامانه ketab.ir ضوابط و شرایط حضور در نمایشگاه را مشاهده و نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

اعلام ساعت فعالیت کتابخانه ملی در ایام نوروز

بر اساس اعلام اداره کل اطلاع رسانی معاونت کتابخانه ملّی ایران ساعت فعالیت و خدمات رسانی تالارهای کتابخانه ملی ایران در ایام نوروز ۱۴۰۳ اعلام شد. تالارهای تخصصی، عمومی، نشریات و رقومی روز اول فروردین ماه تعطیل خواهند بود و فعالیت‌ها از روز پنجشنبه ۲ فروردین از سر گرفته می‌شود.

به این ترتیب تالارهای تخصصی، عمومی، نشریات و رقومی کتابخانه ملّی ایران از روز پنجشنبه ۲ فروردین از ساعت ۸ تا ۲۱ در نوبت روز و در نوبت شب از ساعت ۲۱ تا ۲۴ باز است.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *