به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام علی اکبر سبزیان در مراسم امضا تفاهم نامه همکاری در راستای افزایش تعاملات فرهنگی فی مابین اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و اداره کل دادگستری در حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بر ترویج فرهنگ مطالعه، اظهار کرد: ایشان به دنبال جامعه کتابخوان هستند و این به معنای کتابخوان شدن همه اقشار جامعه در تمامی مناطق است. حال این وظیفه ما به عنوان دستگاه‌های اجرایی و متولیان امر کتاب و کتابخوانی است که در دنیایی که با روند رو به رشد استفاده از فضای مجازی مواجه شده است، جایگاه کتاب را در جامعه تثبیت کنیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی بیان کرد: مجموعه کتابخانه های عمومی امروزه از فضای سنتی به فضای مجازی متناسب با نیاز عموم مردم تبدیل شده اند. تصور مردم از کتابخانه ها محلی برای امانت کتاب و سالن مطالعه است در حالیکه در چند سال اخیر با توجه به تغییر کاربری آنان به فرهنگسراهای اجتماعی و دانشگاه‌های مردمی، در حال ارائه بالغ بر ۴۰ خدمت کتابخانه ای در غالب برگزاری بالغ بر ۱۰۰ برنامه و فعالیت فرهنگی در راستای ارتقای سواد اطلاعاتی مردم در حوزه‌های مختلفی همچون سیاسی، اجتماعی، حقوقی و.. است.

وی با بیان اینکه تلاش ما در مجموعه کتابخانه های عمومی حضور پررنگ در عرصه اطلاع رسانی، پیشگیری و مهارت افزایی است، تصریح کرد: کتابداران در قدیم صرفاً از سر ذوق و علاقه به حوزه کتابداری وارد می‌شدند در حالیکه امروزه تمامی کتابداران دانش آموختگان رشته علم دانش شناسی و اطلاع رسانی هستند. در واقع آنان همچون یک پزشک عمومی در راستای پاسخگویی به نیازهای دانشی و اطلاعاتی مردم برای ارجاعات اولیه در حال فعالیت هستند که این خود باعث تبدیل کتابخانه های عمومی به مراکز آموزشی غیررسمی شده است.

سبزیان ضمن اعلام آمادگی برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی مشترک، اظهار کرد: به عبارت ساده‌تر برگزاری دوره‌های آموزشی باعث آگاهی کامل مردم از قوانین و عواقب انجام برخی کارها می‌شود و این به معنای ارتقای سواد حقوقی مردم است. ارتقای سواد اطلاعاتی مردم باعث ایجاد آگاهی و نشاط اجتماعی مومنانه و در نتیجه رضایتمندی شهروندی می‌شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی بیان کرد: بدون شک هیچ چیزی نمی‌تواند جایگزین کتاب شود و فضای مجازی نیز به نوعی مکمل برای دریافت اطلاعات است. می‌توانیم با ترکیب این دو حوزه در راستای عمق بخشیدن به دانش مردم، آنان را به سوی کتاب و کتابخوانی تشویق و ترغیب کنیم.

وی با اشاره به برگزاری نشستهای کتاب خوانی با حضور مدیران و مسئولین، گفت: قطعاً اگر مردم حوزه مستمر مدیران را در این قبیل نشستها ببینند، توجه بیشتری به این حوزه می‌کنند.

سبزیان افزود: تمام تلاش ما بر این است که احداث یک کتابخانه منجر به تعطیل شدن یک زندان و نجات مردم از گمراهی شود.

افزایش سواد حقوقی و قضائی مردم یکی از نیازهای جامعه امروز است

در ادامه سید امیر مرتضوی، معاون قضائی رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در حوزه اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم خراسان رضوی با بیان اینکه پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی یک امر فراسازمانی است، اظهار کرد: این بدان معناست که این مسئله مختص به حوزه و قوه قضائی نیست بلکه مشارکت و همراهی تمامی دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد و یکی از تاثیرگذارترین این دستگاه‌ها که نقشی نیز برای آن در این حوزه تعریف شده است، کتابخانه های عمومی هستند.

معاون قضائی رئیس کل دادگستری خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به تغییر کارکرد کتابخانه های عمومی می‌توان از این ظرفیت برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی و دوره‌های آموزشی متنوعی در راستای افزایش سواد حقوقی و قضائی مردم استفاده کرد، چرا که یکی از اصلی ترین دلایل ارتکاب جرم، عدم آگاهی است.

وی افزایش سواد حقوقی و قضائی مردم را یکی از نیازهای جامعه امروز با توجه به افزایش استفاده از فضای مجازی عنوان کرد و افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی همچون آشنایی با جرایم، معرفی کتابهای مناسب با محوریت قوانین در حوزه‌های مختلف و … می‌تواند مردم را در کسب آگاهی لازم یاری کند.

مرتضوی با اشاره به آثار فاخر منتشر شده در این حوزه توسط نویسندگان، وکلا و قضات، اظهار کرد: معرفی این قبیل کتاب‌ها می‌تواند یکی از راهکارهای مناسب در این مسیر باشد.

معاون قضائی رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در حوزه اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم خراسان رضوی با اشاره به انجام کار فرهنگی بجای حبس در جرایم کوچک، گفت: می‌توان این قبیل افراد را تشویق به مطالعه کتاب و معرفی آن به جای گذران دوران حبس کرد. همچنین می‌توان با تقدیر از آنان با حضور ائمه جمعه شهرستانها انگیزه لازم برای استمرار در این کار را برای آنان فراهم ساخت.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین