اخبار انتشارات کتیبه نوین

جلسه هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب پس از چندسال تشکیل می‌شود

جلسه هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب پس از چندسال تشکیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسین ظریفیان مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی گفت: این جلسه پس از وقفه‌ای نسبتاً طولانی که از سال ۱۳۹۷ تاکنون برگزار نشده است، با دستور بررسی اهداف، مأموریت و وظایف دو هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب بزرگسال و هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب کودک و نوجوان و تبیین نقش این دو هیأت در حکمرانی کتاب در جمهوری اسلامی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای جلسه که از نخبگان و سرآمدان فرهنگی کشور هستند، برگزار خواهد شد.

دبیر هیأت نظارت نظارت بر ضوابط نشر کتاب بزرگسال و کودک و نوجوان با اشاره به روند سیاست‌های این دو هیأت افزود: بسیاری از ضوابط کلی و پیش بینی‌های لازم برای تأسیس و اصلاح فرآیندهای موجود در حوزه کتاب بر عهده هیأت نظارت بر ضوابط نشر بزرگسال و کودک و نوجوان است و در موارد قابل توجهی در مصادیق و موارد خاص به این هیأت‌ها اختیار داده شده تا در موارد دقیق‌تر به نتیجه‌های لازم برسند.

هیأت نظارت بر ضوابط نشر نقش مهمی در پیشبرد مطالبات رهبری در حوزه کتاب دارد

مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی گفت: هیأت‌های نظارت بر ضوابط نشر بزرگسال و کودک و نوجوان علاوه بر این که نقش جدی در پیشبرد سیاست‌ها، اهداف و مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه کتاب دارند و بازوهای شورای عالی انقلاب فرهنگی در این حوزه هستند.

ظریفیان با اشاره به تفکیک دو هیأت نظارت بر ضوابط نشر در دو بخش بزرگسال و کودک و نوجوان، بر اهمیت حوزه کتاب کودک و نوجوان تاکید کرد و گفت: ترکیب تخصصی هیأت نظارت بر نشر کتاب کودک و نوجوان به صورت جداگانه، نشان دهنده نگرش نظام به این حوزه راهبردی و مهم است.

مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی در ادامه با اشاره به سیاست‌هایی که هیأت نظارت بر نشر دنبال می‌کند، گفت: جهت گیری جدی ما در هیأت نظارت بر نشر کتاب ناظر بر ارتقای دانش، آگاهی و خلاقیت جامعه با حفظ اصول و چارچوب‌های قانونی است.

به دنبال افزایش ظرفیت‌ها برای گشایش زمینه‌های قانونی در حوزه کتاب هستیم

ظریفیان گفت: در هیأت نظارت بر نشر به دنبال بررسی قوانین، ضوابط و مقررات موجود در حوزه کتاب، شناسایی خلأهای قانونی و بررسی ظرفیت‌ها برای افزایش زمینه‌های قانونی در حوزه کتاب هستیم.

به گفته این مدیر فرهنگی توسعه کمی کتاب و ارتقای کیفی در حوزه نشر و آثار مکتوب، توجه بر مسأله کتابخوانی به عنوان یک راهبرد اساسی برای توسعه فرهنگی کشور و نظام ارزشیابی ناشران، توجه جدی به حوزه نشر و مشکلات حوزه ناشران از جمله موارد مورد بررسی و پیگیری در هیأت‌های نظارت بر نشر در دو حوزه بزرگسال و کودک و نوجوان به شمار می‌رود.

مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی با بیان اینکه اعضای دو هیأت نظارت بر ضوابط نشر منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست رئیس جمهور هستند، افزود: حوزه کتاب در بسیاری از کشورها یک حوزه حاکمیتی است و از اهمیت زیادی برخوردار است و این عرصه در کشور ما نیز از گذشته دارای اهمیت بسزایی بوده است؛ بنابراین در دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال اعتلا و پیشرفت این عرصه در کشور هستیم.

ظریفیان در ادامه با اشاره به سایر فعالیت‌های دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی، گفت: اقدامات هیأت نظارت بر ضوابط نشر در حوزه‌های بزرگسال و کودک و نوجوان تنها بخشی از فعالیت‌های این دفتر به شمار می‌آید. این دفتر اقداماتی هم در صف و هم در بخش ستادی دارد که از آن جمله می‌توان به حوزه سیاستگذاری ها، ساماندهی فرایندها، بازبینی و بازنگری بخشنامه‌ها و آئین نامه‌ها، ساماندهی تحویل و انجام امور روند بررسی کتاب ارائه شده ناشران و نویسندگان، حمایت از مؤلفان و ناشران و … اشاره کرد.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین