اخبار انتشارات کتیبه نوین

درگذشت یک شاعر و انتصاب مدیرکل دفتر توسعه کتاب وزارت ارشاد

درگذشت یک شاعر و انتصاب مدیرکل دفتر توسعه کتاب وزارت ارشاد

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و ادب: هفته گذشته به دلیل فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی و تعطیلی آخر هفته رویدادهای چندان مهمی در حوزه کتاب و ادبیات رخ نداد و در گزارش هفتگی این بار اخبار مهم دو هفته گذشته در حوزه کتاب و ادبیات را در یازده خبر مرور کرده ایم.

درگذشت شاپور جورکش و انتصاب محمدعلی مرادیان به عنوان مدیر کل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله مهم‌ترین اخبار حوزه کتاب و ادبیات بوده است.

دیدار رئیس مجلس صربستان با مختارپور، امضای تفاهمنامه بنیاد سعدی با کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، ارسال ۱۴۰ هزار و ۵۱۰ نسخه کتاب به کتابخانه‌های کشور، تشکیل کارگروه تدوین آئین‌نامه و قوانین پاسداشت زبان فارسی، اعلام آمار انتشار کتاب در تیرماه، انتشار فراخوان نهمین جشنواره خاتم از جمله دیگر اخبار مهمی است که در این گزارش به مرور آنها پرداخته ایم.

مشروح این گزارش را در ادامه می‌خوانید:

دیدار رئیس مجلس صربستان با مختارپور

ولادیمیر اورلیچ رئیس مجلس صربستان و هیأت همراه، به منظور افزایش تعاملات فرهنگی ضمن بازدید از تالار ملل و پنجره کشور صربستان در کتابخانه ملّی ایران، با علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و معاونین وی دیدار و گفتگو کردند.

درگذشت شاپور جورکش

شاپور جورکش شاعر، مترجم و منتقد ادبی صبح جمعه ششم مردادماه درگذشت. وی به علت مشکلات ریوی با هوشیاری پایین در بیمارستانی در شیراز بستری بود. جورکش شاعر، مترجم، منتقد و پژوهشگر ادبی و نمایشنامه‌نویس، متولد ۱۰ بهمن ۱۳۲۹ در شهرستان فسا در فارس بود.

ماجراهای پلتفرم طاقچه

پس از حواشی و واکنش‌ها به انتشار تصویری از کارکنان پلتفرم «طاقچه» این پلتفرم با انتشار اطلاعیه‌ای سعی در توضیح ماجرا برای روشن‌شدن افکار عمومی و پایان دادن به حواشی ایجاد کرد. اما اطلاعیه ۳ بندی «طاقچه» نیز افاقه نکرد تا گمانه‌زنی‌ها درباره جلوگیری از فعالیت این پلتفرم بیش از پیش قوت بگیرد.

یکشنبه ۸ مرداد مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی اعلام کرد بر اساس اسناد بالادستی و در راستای «ساماندهی سکوهای نشر کتاب دیجیتال» از فعالیت طاقچه ممانعت به عمل می‌آورد.

به این ترتیب پایگاه اینترنتی طاقچه از دسترس خارج شده اما اپلیکیشن این پلتفرم همچنان بر روی تلفن همراه در دسترس است.

در پی انتشار تصویری از کارکنان پلتفرم طاقچه در فضای مجازی در روزهای پایانی هفته گذشته موجی از اعتراضات را توسط ناشران به راه افتاد و حدود ۵۰ ناشر از قطع همکاری خود با این وب‌سایت خبر دادند.

امضای تفاهمنامه بنیاد سعدی و کانون پرورش فکری

غلامعلی حدادعادل، رئیس بنیاد سعدی و حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و رئیس شورای سیاست‌گذاری کانون و کانون زبان ایران تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. این تفاهم‌نامه در راستای اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ و برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران منعقد شده است. هدف از این تفاهم‌نامه استفاده از توانایی‌های علمی و امکانات متقابل، توسعه، تحکیم و تعمیق همکاری، تبادل اطلاعات و تجربه‌ها با هدف آموزش و گسترش زبان و ادبیات فارسی است.

ارسال ۱۴۰ هزار و ۵۱۰ نسخه کتاب به کتابخانه‌های کشور

با پیگیری اداره‌کل تأمین منابع کتابخانه‌ها، نهاد کتابخانه های عمومی کشور بسته‌های نورسیده ۷۲، ۷۳ و ۷۴، حاوی ۱۴۰ هزار و ۵۱۰ نسخه کتاب در حال ارسال به ۱۱۳۰ باب کتابخانه در سراسر کشور است.

انتصاب مرادیان به عنوان مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور حکمی محمدعلی مرادیان را به عنوان مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جایگزین محمدحسین ظریفیان منصوب کرد.

تشکیل کارگروه تدوین آئین‌نامه و قوانین پاسداشت زبان فارسی

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نخستین نشست سال جاری شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی که در سالن غدیر وزارت فرهنگ برگزار شد، گفت: زبان فارسی در همه شئون زندگی مردم ایران اهمیت دارد و بر همین اساس نیز باید با حساسیت و دقت برای کار جدی و فوری به منظور اجرای برنامه‌های عقب‌مانده در مسیر پاسداشت زبان فارسی گام برداریم.

وی با بیان این‌که رعایت قانون در همه موضوعات اولویت و اهمیت دارد، افزود: اصل ۱۵ قانون اساسی صراحتاً به پاسداشت زبان فارسی به عنوان زبان مشترک مردم ایران تاکید دارد؛ بنابراین باید همچون رعایت قوانین دیگر از قوانین مصوب کشور درباره رعایت پاسداشت زبان فارسی نیز پیروی کرد. از مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها انتظار می‌رود هماهنگی و ارتباط با نهادهای اجرایی و تبلیغاتی برای نظارت و رسیدگی به وضعیت پاسداشت زبان فارسی در شهرهای مختلف را با جدیت پیگیری کنند. در این زمینه باید جلسات مستمر و منظمی برگزار شود تا درباره این‌که قانون کشور در این زمینه اجرا می‌شود به نقطه اطمینان برسیم.

اعلام آمار انتشار کتاب در تیرماه

آمار موضوعی کتاب‌های ثبت شده در بانک اطلاعاتی خانه‌کتاب و ادبیات ایران نشان می‌دهد از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در تیر ماه ۱۴۰۲، تعداد ۷ هزار و ۱۶۱ عنوان تألیف و ۲ هزار و ۵۱۳ عنوان ترجمه بوده است. همچنین در اولین ماه تابستان سال جاری ۹ هزار و ۶۷۴ عنوان کتاب از سوی هزار و ۲۴۴ ناشر در کشور منتشر شده است که در مقایسه با ۸ هزار و ۲۸ عنوان کتاب منتشر شده در بازه زمانی مشابه در سال گذشته ۲۱ درصد افزایش داشته است.

انتشار فراخوان نهمین جشنواره خاتم

فراخوان نهمین دوره جشنواره خاتم در بخش‌های دانش آموزی و بزرگسال با موضوعات بازنمایی و بازگویی و بازآفرینی شخصیت و شیوه‌ی زندگی پیامبر اکرم (ص)،نمایش تأثیر وجوه شخصیت پیامبر اکرم (ص) در زندگی نزدیکان، اصحاب و معاصران ایشان، آفرینش ابعاد و نحوه‌ی آشنایی و الفت با زندگی پیامبر در نظرگاه اشخاص و افراد دیگر در طول تاریخ تا دوران معاصر و امروز منتشر شد.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین