اخبار انتشارات کتیبه نوین

زنگ بیست‌وهفتمین هفته کتاب به صدا درآمد

زنگ بیست‌وهفتمین هفته کتاب به صدا درآمد

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم به صدا درآوردن زنگ کتاب با عنوان «زنگ دانایی» دقایقی پیش با حضور محسن جوادی معاون فرهنگ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیک نام حسینی‌پور دبیر بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در دبستان دخترانه شاهد حسین و فاطمه شهر یزد برگزار شد.

در این مراسم جوادیان زاده مدیرکل اداره ارشاد استان یزد به بیان سخنانی کوتاه پرداخت و حسینی پور پیام سیدعباس صالحی وزیر ارشاد برای بیست و هفتمین هفته کتاب را قرائت کرد. همچنین محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد به بیان سخنانی درباره کتابخوانی دانش آموزان، باشگاه های کتابخوانی در مدارس و آینده و علاقه دانش آموزان به مطالعه و کتابخوانی پرداخت.

پس از به صدا درآمدن زنگ دانایی حسینی پور گفت: طرح پاییزه کتاب از فردا پنجشنبه ۲۳ آبان با در نظر گرفتن ۲۰ درصد یارانه برای مخاطبان آغاز می شود و با دستور آقای جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد برای دانش آموزان مدرسه شاهد حسین و فاطمه هر نفر ۵۰ هزار تومان یارانه در نظر گرفته می شود و بچه ها می توانند از اوایل هفته آینده با مراجعه به کتابفروشی‌های یزد در طرح پاییزه کتاب شرکت کنند. برای آموزگاران این مدرسه هم یارانه و تسهیلاتی در نظر گرفته می‌شود.

بازدید از کتابخانه و باشگاه کتابخوانی مدرسه حسین و فاطمه آخرین بخش از برنامه زنگ دانایی در این مدرسه بود.

بر اساس این گزارش پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت آغاز بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران توسط نیکنام حسین‌پور؛ دبیر هفته کتاب در مراسم افتتاحیه این رویداد فرهنگی در شهر یزد قرائت شد. متن این پیام به شرح زیر است:

«کتاب سرمایه ماندگار ملت‌ها، مبداء خیزش‌ها و سند هویت بخش تمدن‌هاست. فروغ هر جامعه و تمدنی، از چراغی بر می‌خیزد که از کتاب پرتو می‌گیرد. ملت‌های بزرگ جهش فرهنگی و علمی خود را با کتاب آغاز و با ثبت آن ادامه دادند.

کتاب پایه و مادر فرهنگ محسوب می‌شود. حلقه ارتباط همه اجزای یک ملت به کتاب متصل است و برمبنای ریشه فرهنگ ثمر می‌دهد. هیچ حوزه عمومی، دانشی و فرهنگی نیست که از کتاب ارتزاق نکند. پیشرفت ایران و ایرانی نیز همواره با کتاب بوده و از این رو اگر به خلق کتاب‌های جدید و تکریم پدیدآورندگان محتوا نیندیشیم، ایران را در گذشته تاریخی خود رها خواهیم کرد.

اکنون در دورانی زندگی می‌کنیم که انقلاب فضای مجازی، فضایی متفاوت نسبت به همه دوره‌های مختلف زندگی تاریخی، اندیشه‌ای و فرهنگی انسان رقم زده است؛ نخست آنکه گرفتار مخاطره دانش کاذب فست‌فودی شده‌ایم، دیگر اینکه اندیشه‌های سست پایه و نوشته‌های غیرواقعی با سرعت در حال تکثیر است، به گونه‌ای که ممکن است در آینده نزدیک، با بحران کتاب نخوانی مواجه شویم.

از این رو پویش ملی کتابخوانی می‌تواند ما را در مقابل تهدیدهای پیش رو مصون بدارد، به شرطی که همگان در این پویش ملی حضور پیدا کنند. در پیمودن مسیر فرهنگ کتابخوانی، نخست باید خانواده را محور این حرکت قرار دهیم و در گام دوم، مدارس، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها اضلاع دیگر جامعه کتابخوان را شکل می‌دهند که به یاری آنان می‌توانیم شاهد جامعه کتابخوان و دانا باشیم.

همچنین کتابخانه‌ها و کتاب‌فروشی‌های محلی که دریچه‌های تنفسی-  فرهنگی شهر هستند در ساختن شهری اندیشور و فرهنگ مدار نقشی موثر دارند. خوشبختانه فرهنگ کتابخوانی با همت خیرخواهان و تاسیس کتابخانه‌ها به عنوان نهادهای فرهنگی(به ویژه در روستاها و شهرهای کمتر توسعه یافته) رو به گسترش است و امیدواریم گستره کتابخوانی تا دور افتاده‌ترین مناطق کشور وسعت یابد و پیشرفت فرهنگی را همگام با پیشرفت‌های اجتماعی و اقتصادی نهادینه کنیم.

خانواده، مدرسه، حوزه، دانشگاه، رسانه‌های گروهی، فرهیختگان و آفرینندگان آثار و نیز مجموعه‌های حاکمیتی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی، باید دست به دست هم دهند تا این پویش ملی فراگیرتر و فضیلت کتابخوانی به یک ضرورت ملی تبدیل شود .

فرهنگ و آیین این مرز و بوم با کتاب عجین است و پیامبر مهربانی‌ها حضرت ختمی مرتبت(ص) که در آستانه میلاد پر سعادتش قرار داریم، به اعجاز کتاب، قلب‌ها را تسخیر، جان‌های جویای حقیقت را مجذوب و حال خوش زیستن انسانی و اخلاقی را به جوامع بشری ارزانی کرد. چه نیکو است که با کتابخوانی، افزون بر اینکه حال و روزگار خود را خوش می‌کنیم، جامعه و کشور را به سوی نشاط، شادمانی، پیشرفت و تعالی رهنمون سازیم.»

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *