عبیدالله رستمی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: ساعاتی پیش آئین پایانی معرفی و انتخاب پایتخت کتاب ایران که با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن فتحی نماینده مردم شهرهای سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی، شهردار سنندج و کارشناسان و صاحب نظران و داوران این دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران در تهران برگزار شد.

وی افزود: با ارائه طرح‌ها و برنامه‌های مدون با همکاری نهادهای و سازمان‌ها دولتی و غیر دولتی فرهنگی، شهر سنندج به عنوان هفتمین پایتخت کتاب ایران معرفی و انتخاب شد.

رستمی خاطرنشان کرد: شهر سنندج یکی از فرهنگی‌ترین شهرهای ایران دارای توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بزرگی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری و رسانه‌ای است.

وی افزود: برگزاری جشنواره‌ها، همایش‌ها و کنگره‌های بزرگ ملی و بین المللی از جمله مهمترین دلایل دریافت نشان پایتخت کتاب ایران است.

رستمی اعلام کرد: در حال حاضر شهر سنندج دارای ۴۵ ناشر، ۷۰ کتابفروشی، هفت کتابخانه عمومی، ۶ کتابخانه دانشگاهی، چهار مرکز مطالعاتی و پژوهشی است.

وی افزود: گردشگری کتاب در سطح شهرستان، تبادل کتاب در پارک‌ها و پیاده راه‌های شهر سنندج، جشنواره معرفی کودکان تصویرگر کتاب، جایزه کتاب کودک، زنگ کتابخوانی در مدارس، جشن امضای نویسنده برای کتاب‌های تازه منتشر شده، راه اندازی ۱۴ کافه کتاب، ساخت المان‌های مرتبط با کتاب، آموزش مهارت کتابخوانی، راه اندازی کتابخانه مرکزی سنندج و کتاب اتوبوس و ده‌ها طرح پژوهشی و علمی در حوزه کتاب و کتابخوانی طرح‌های شاخص ارائه شده در شهر سنندج با مدیریت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان بوده است.

رستمی خاطرنشان کرد: برگزاری همایش و تجلیل از مشاهیر و نویسندگان برجسته شهر از جمله مهمترین طرح‌های ارائه شده به هیأت داوران انتخاب و معرفی پایتخت کتاب بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان تصریح کرد: در شش دوره برگزاری معرفی و انتخاب پایتخت کتاب ایران به ترتیب شهرهای اهواز (۱۳۹۴)، نیشابور (۱۳۹۵)، بوشهر (۱۳۹۶)، کاشان (۱۳۹۷)، یزد (۱۳۹۸) و شیراز (۱۳۹۹) توانسته‌اند عنوان «پایتخت کتاب ایران» را کسب کنند و شهر شیراز از آغاز فروردین ۱۳۹۹ تا آذرماه ۱۴۰۰ عنوان پایتختی کتاب را در اختیار داشت.

وی افزود: در برگزاری هفتمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران سازمان‌ها و نهادهای مختلفی از جمله نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، کمیسیون ملی یونسکو، تشکل‌های نشر، ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور و دیگر نهادها و سازمان‌های فعال و علاقه‌مند به این حوزه، مشارکت و همکاری داشته اند.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین