به گزارش خبرگزاری مهر، در آشنا، آئین افتتاحیه چهارصد و دهمین و نمایشگاه کتاب استانی و بیست و یکمین نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان (زاهدان) عصر روز گذشته (۳ اسفندماه) با حضور قادر آشنا (مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران)، حسین مسگرانی (مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان)، حجت‌الاسلام بی‌نیاز (قائم‌مقام نماینده ولی‌فقیه در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان)، مفتی محمدقاسم قاسمی (مسئول دارالافتا در دارالعلوم زاهدان) و کلیه علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی در محل دائمی نمایشگاه‌های شهر زاهدان افتتاح شد.

قادر آشنا در این مراسم ضمن خیرمقدم گویی به حاضرین و تشکر از کلیه دست‌اندرکاران به جهت برپایی این نمایشگاه گفت: تاکنون یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه‌های استانی عرضه‌شده و درمجموع رقمی بالغ‌بر ۶۲ میلیارد تومان کتاب در این نمایشگاه‌ها به فروش رسیده است. این نشان ازآن دارد کتاب همواره خریدار و خواهان خود را دارد و این وظیفه ما را
سنگین‌تر می‌کند. خدا را شکر گزاریم که به ما توفیق داد تا بتوانیم خدمتگزار عرصه فرهنگ، هنر و کتاب باشیم.

آشنا در ادامه شریف‌ترین عنصر فرهنگی را کتاب برشمرد و گفت: بر این باوریم که انسان‌محور توسعه است و همچنین محور توسعه انسان، آگاهی است. معتقدیم آگاهی و دانایی به‌وسیله کتاب به دست می‌آید. خوشحالیم در سال ۹۸ بر اساس برنامه‌ای که از ابتدای سال برنامه‌ریزی کردیم نمایشگاه‌های کتاب استانی یکی پس از دیگری به بهترین شکل برگزار شد. نمایشگاهی که هم‌اکنون شاهدافتتاح آن هستیم بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب استانی در سال جاری است. برای انجام این فعالیت‌ها اگر حمایت‌های وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون امور فرهنگی ایشان نبود قطعاً با مشکل مواجه می‌شدیم.

مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در ادامه افزود: در کنار نمایشگاه‌های کتاب فعالیت‌های فرهنگی و هنری خوبی صورت می‌گیرد. نزدیک به ۴۰۰ عنوان فعالیت فرهنگی در کنار نمایشگاه‌ها صورت گرفت و این کار بزرگی است. حضور ۳۰۰ ناشر در سیستان و بلوچستان و عرضه ۷۷ هزار عنوان کتاب فرصت خوبی را برای دانشجویان، طلاب و اساتید فراهم آورده تا بتوانند کتاب‌های موردنظر خود را فراهم کنند.

آشنا در ادامه با اشاره به یارانه اختصاص‌یافته به این نمایشگاه گفت: مبلغ ۱۰ میلیارد ریال یارانه خرید کتاب رقم خوبی است که به این نمایشگاه اختصاص‌یافته و از طریق بانک عامل مستقر در نمایشگاه در بین علاقه‌مندان توزیع می‌شود. امیدواریم با توجه به تغییر مکان نمایشگاه و شرایط پایان سال، استقبال خوبی از این نمایشگاه به عمل آید.

مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌ها در ادامه سخنان خود به معرفی دو کتاب با عنوان‌های «آقای کتاب» و «هنر ظریف بی‌خیالی» پرداخت و بخش‌هایی از این کتاب را برای حاضران در جلسه معرفی کرد.

بیست و یکمین نمایشگاه کتاب استان سیستان و بلوچستان از تاریخ ۳ تا ۹ اسفندماه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ در محل دائمی نمایشگاه‌های شهر زاهدان، پذیرای علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.