به گزارش خبرگزاری مهر، هفتصد و بیست و نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور صبح امروز سه‌شنبه ۱۵ مرداد با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه گزارش برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی توسط علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار شد.

در این جلسه علیرضا مختار پور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گزارشی از برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی ارائه داد و با اشاره به این‌که جشنواره کتابخوانی رضوی از جمله برنامه‌های بنیاد امام رضا (ع) است، گفت: ۴ دوره است که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با همکاری برخی از دستگاه های فرهنگی کشور جشنواره کتابخوانی رضوی را برگزار می کند.

وی با اشاره به شرکت بیش از ٣ میلیون نفر در مجموع ۴ دوره اخیر جشنواره کتابخوانی رضوی و میزان رشد مشارکت در این دوره‌ها گفت: ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی سال ٩۵ با مشارکت ٢٣۵ هزار و ٣٨٢ نفر، هفتمین دوره در سال ٩۶ با مشارکت ۶۴٨هزار و ٢٢٨ نفر، هشتمین دوره در سال ٩٧ با مشارکت ٨۵٨هزار و ۶٩۵ نفر و نهمین دوره در سال جاری یک میلیون و ٣۶۴ هزار نفر شرکت کننده داشته است.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ادامه گفت: تا پیش از واگذاری برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی به این نهاد فقط کتب مرتبط با امام رضا (ع) ارائه می شد، ولی از سال ٩۵ هر ساله منابع مرتبط با سیره یکی از معصومین به کتاب های جشنواره اضافه شد. به طوری که در سال دوم کتب مرتبط با حضرت معصومه (س)، سال سوم کتب مرتبط با حضرت شاهچراغ و در سال جاری بر اساس توصیه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی آثار امام جواد (ع) نیز به این جشنواره اضافه شد. در این دوره از برگزاری جشنواره ١٢ کتاب در ٣ سطح کودک، نوجوان و بزرگسال انتخاب شد و با همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۵هزار نسخه از این کتاب ها در کتابخانه های عمومی قرار گرفت. همچنین با کسب اجازه از ناشران کتاب ها، نسخه بریل و صوتی آن را  نیز تهیه کردیم.

مختارپور با بیان اینکه امسال ٣٧٠ دستگاه در این جشنواره مشارکت داشته‌اند، گفت: در بخش نقاشی در حوزه کودک، ٢٢٢هزار نفر از کودکان به این جشنواره آثار خود را ارسال کردند. انتخاب در این حوزه به دلیل اینکه گروه مخاطب کودکان هستند، بسیار سخت است و به دلیل محدودیت ها  پیشنهاد می‌کنم همه دستگاه‌ها کمک کنند تا بتوانیم هدایایی را برای همه این کودکان در نظر بگیریم. در این دوره علاوه بر شرکت افراد، بخشی هم برای شرکت خانوادگی در نظر گرفتیم که تجربه خوبی در گسترش کتابخوانی با موضوع اهل بیت (ع) صورت گرفت.

نیاز به مدل‌های متکثر در حوزه های فرهنگی، دینی و هنری

در ادامه این نشست، صالحی درباره گزارش ارائه‌شده از جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: بر اساس این گزارش، این‌که بیش از یک میلیون نفر در این دوره از جشنواره شرکت کرده‌اند، نویدبخش و تجربه خوبی است. محبت مردم به اهل بیت (ع) زیاد است و باید طوری عمل کنیم که از طریق جشنواره هایی مانند کتابخوانی رضوی معرفت در این زمینه را افزایش دهیم.

وی افزود: اگر بتوانیم از طریق این جشنواره کودکان را با فعالیت های هنری و کتابخوانی با ترکیبی از مطالعه با علاقه و خلاقیت انس بدهیم، امر پایدارتری را در این حوزه ایجاد خواهیم کرد. اینکه کودکان در جشنواره کتابخوانی رضوی بعد از خواندن کتاب آن را بر اساس درک خود نقاشی می کنند، منجر به خلاقیت در میان کودکان می شود و ارتباط معرفتی آن ها را با اهل بیت (ع) افزایش می دهد.

صالحی در پایان، با اشاره به خانواده‌محور بودن این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: هرچقدر فعالیت‌های خانواده‌محور را در حوزه فرهنگ و دین افزایش دهیم شایسته است. در این حوزه نیاز به مدل‌های متکثر در حوزه‌های فرهنگی، دینی و هنری داریم.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین

 

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.