اخبار انتشارات کتیبه نوین

معرفی برندگان جایزه کریستین اندرسن۲۰۲۴/ حمایت از نهادهای کتابخوانی

معرفی برندگان جایزه کریستین اندرسن۲۰۲۴/حمایت از نهادهای کتابخوانی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پابلیشرز ویکلی، هیات بین‌المللی کتاب برای جوانان در شصت و یکمین نمایشگاه سالانه کتاب کودک بولونیا، برندگان ۲۰۲۴ جایزه معتبر هانس کریستین آندرسن را اعلام کرد. این جایزه که بالاترین جایزه بین‌المللی است که به نویسندگان و تصویرگران کتاب‌های کودک اهدا می‌شود، امسال در بخش نویسندگی به هاینس یانیش از اتریش و در بخش تصویرگری به سیدنی اسمیت کانادایی اهدا شد.

این جایزه که هر سال توسط IBBY اعطا می‌شود، برای تجلیل از دستاورد یک عمر کار خلاقانه به نویسنده و تصویرگری اعطا می‌شود که آثار کاملشان کمکی ماندگار به ادبیات کودکان کرده باشد. برندگان امسال از میان فهرستی متشکل از ۵۹ نامزد از ۳۳ کشور انتخاب شدند.

امسال هیات داوران به ریاست لیز پیج، مدیر اجرایی سابق IBBY و شامل اوِلین آریسپه (مکزیک/بریتانیا)، برندا دیلز (آمریکا)، سابین فوکس (اتریش)، دیانا لورا کواچ (آرژانتین)، شریعت کریدیه (لبنان)، بتینا کومرلینگ-میباور (آلمان)، جانا پسونن (فنلاند)، تان فنگشیا (چین)، پاول اوچاکار(اسلوونی) و مورگان وستا (فرانسه) و کارولینا بالِستر مدیر اجرایی IBBY به عنوان اعضای داوران، کار انتخاب برندگان را برعهده داشتند.

هاینس یانیش یک روزنامه‌نگار کهنه کار رادیویی و سردبیر یک مجله کودکان، نویسنده چندین کتاب مصور، کتاب شعر و فیلمنامه است. هیات داوران درباره وی گفت: از نظر یانیش، هیچ چیز برای ادبیات کوچک نیست و او در شعرهایش، مینیاتورها و بخش‌هایی از افکار، چیزهای خارق‌العاده‌ای از اشیا و ویژگی‌های به ظاهر پیش پاافتاده زندگی روزمره را وارد می‌کند.

سیدنی اسمیت تصویرگر کتاب‌های مصور تحسین شده‌ای چون «مثل رود حرف می زنم» و «باغ بابای من»، هر دو اثر جردن اسکات را در کارنامه دارد و کتاب‌های انفرادی «آیا یادت هست» و «کوچک در شهر» را خلق کرده است. هیات داوران درباره وی گفت: از نظر اسمیت، کتاب‌های مصور بین کودک و بزرگسال فرقی نمی‌گذارد و آنها درباره تجربه و احساسات انسانی هستند: برای هر سنی.

توضیح اینکه نمایندگان ایران در این رقابت جمشید خانیان به عنوان نویسنده و علیرضا گلدوزیان به عنوان تصویرگر از سوی شورای کتاب کودک معرفی شده بودند.

مدال‌های برندگان در کنگره بعدی IBBY که از ۳۰ آگوست تا یکم سپتامبر در تریسته ایتالیا برگزار می‌شود، به آن‌ها اهدا خواهد شد.

در مراسم اهدای جوایز جونکو یوکوتا، رییس هیات داوران ترویج کتاب‌خوانی IBBY، همچنین دو برنده جایزه IBBY-iRead ۲۰۲۴ را که توسط بنیاد «شنزن» چین حمایت می‌شود، معرفی کرد و بسارت کاظم از پاکستان و ایرنه واسکو از کلمبیا به دلیل تعهدشان به پرورش سواد جهانی را مورد تقدیر قرار داد.

کاظم که نویسنده و فعال اجتماعی است از طریق «انجمن اتوبوس کتاب الیف لیلا» پاکستان، شبکه‌ای متشکل از بیش از ۷۰۰۰ کتابخانه سیار ایجاد کرده که به یک میلیون کودک در سراسر کشور خدمات می‌دهد.

واسکو که متخصص ادبیات کودک، مدرس، نویسنده و مروج کتابخوانی است هم در راه‌اندازی چندین کتابخانه عمومی در مناطق به اصطلاح «قرمز» که درگیری اجتماعی و حضور گروه‌های مسلح غیرقانونی در آنجا شدید است، فعالیت می‌کند. او همچنین با برنامه‌های دولتی که از جوامع بومی، روستاهای کشاورزی دورافتاده و سربازان سابق حمایت می‌کند، مشغول است.

جایزه ترویج خواندن IBBY-Asahi که توسط گروه رسانه‌ای «آساهی شیمبون» ژاپن حمایت می‌شود، هم به کتابخانه‌های خیابان چهارم جهان ATD (همه با هم در عزت) فرانسه اهدا شد که دسترسی به کتاب، داستان، موسیقی و فعالیت‌های هنری برای کودکان و خانواده‌ها را در جوامعی که منابع کافی ندارند فراهم می‌کند.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *