اخبار انتشارات کتیبه نوین

هفته برگزاری نشست‌های اختتامیه و تمدید رویدادهای ادبی

هفته برگزاری نشست‌های اختتامیه و تمدید رویدادهای ادبی

به گزارش خبرنگار مهر، گزارش این‌هفته اخبار مهم حوزه کتاب و نشر ۱۳ خبر دارد که ۲ خبر پایانی‌اش در حکم رویدادهای بین‌المللی و ۱۱ خبر ابتدایی نیز مربوط به مرور اخبار داخلی هستند.

گزارش این‌هفته دربردارنده دو خبر تمدید مهلت، خبر تشییع پیکر احد گودرزیانی، ناشرشدن دوباره کتابخانه ملک، ۷ خبر برگزاری مراسم اعم از برنامه‌های رونمایی، اختتامیه و نشست سیاست‌گذاری و یک خبر بین‌المللی است.

به‌این‌ترتیب گزارش «یک‌هفته با کتاب» اولین هفته دی‌ماه ۹۸ با ۱۳ خبر، ۶ خبر از گزارش هفته گذشته کمتر دارد. بیشتر حجم گزارش ۱۹ خبری هفته پایانی آذر، مربوط به برگزاری افتتاحیه‌ها، اختتامیه‌ها، انتصاب‌ها و برنامه‌های فرهنگی بود.

در ادامه مشروح گزارش را از نظر می‌گذرانیم؛

تمدید نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس

نمایشگاه ملی کتاب مقدس که دهمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد، هفته گذشته آغاز به کار کرد و بنا بود جمعه ۲۹ آذر به کار خود پایان دهد. اما به دلیل مشکلاتی که برای بازدید مخاطبان از آن به وجود آمد، بنا شد این‌نمایشگاه تا فردا جمعه ۶ دی تمدید شود.

تمدید مهلت شرکت در طرح انتخاب و معرفی پایتخت کتاب

این‌هفته همچنین مهلت شرکت در ششمین دوره طرح انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران تا دهم دی تمدید شد.

تشییع پیکر احد گودرزیانی

پیکر احد گودرزیانی نویسنده، پژوهشگر و روزنامه‌نگار حوزه انقلاب و دفاع مقدس که روز جمعه ۲۹ دی درگذشت، روز یکشنبه این‌هفته از محل حوزه هنری سازمان تبلیغات تشییع شد. یکی از دستاوردهای این‌چهره فرهنگی راه‌اندازی سرویس انقلاب و دفاع مقدس خبرگزاری کتاب است که تا سال ۹۲ نیز دبیر آن بود.

خرید جدید وزارت ارشاد از ناشران

طبق خبری که یکشنبه این‌هفته منتشر شد، در جلسه ۶۱۷ هیأت انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خرید ۳۷۶ عنوان کتاب در ۴۸ هزار و ۶۵۰ نسخه به مبلغ کل ۱۵ میلیارد و ۸۸۹ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال مورد تصویب قرار گرفت.

ناشرشدن دوباره کتابخانه و موزه ملک

طبق خبری که چهارشنبه منتشر شد، کتابخانه و موزه ملی ملک با دریافت پروانه نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با هدف نشر نفایس فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی برپایه گنجینه نسخه‌های خطی و آثار تاریخی پروانه نشر کتاب گرفت.

کتابخانه و موزه ملی ملک در گذشته دور، پروانه نشر داشت و در راستای چاپ و نشر کتاب برپایه نسخه‌های خطی موجود در کتابخانه ملی ملک، همچنین پاره‌ای از پژوهش‌ها در گستره فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی فعالیت می‌کرد. اما پروانه مذکور طی دهه‌های گذشته، با گذشت زمان و نبودِ فعالیت در زمینه یادشده از اعتبار افتاده بود. پروانه تازه به نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در گستره نسخه‌های خطی این امکان می‌دهد در زمینه‌های غیر رقابتیِ انتشار پاره‌ای نفایس فعالیت کند.

برگزاری نخستین جلسه شورای ستاد اجرایی نمایشگاه کتاب تهران

نخستین جلسه ستاد اجرایی سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران روز سه‌شنبه ۳ دی با حضور محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، قادر آشنا مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و دیگر مدیران ستادی این رویداد در محل وزارت ارشاد برگزار شد.

برگزاری مراسم رونمایی از پوستر جشنواره شعر فجر

مراسم رونمایی از پوستر چهاردهمین دوره جشنواره شعر فجر، هم یکشنبه این‌هفته با حضور سعید بیابانکی دبیر علمی این‌رویداد در دفتر معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

برگزاری نشست خبری اعتراضی مدیرعامل شهر کتاب

نشست خبری مهدی فیروزان و علی‌رضا بهزادی، مدیران شرکت‌های شهر کتاب و رویداد مهندسی صبا، به‌دلیل لاینحل‌ماندن مساله این دو شرکت با وزارت راه و شهرسازی بر سر خانه وارطان روز شنبه این‌هفته در محل خانه وارطان برگزار شد.

برگزاری نشست ویژه بررسی کتاب «ردپایی در رمل»

نشست ویژه بررسی کتاب «ردپایی در رمل» نوشته محمدحسن منافی و گرامیداشت شهدای تفحص، عصر سه‌شنبه ۳ دی، با حضور جمعی از رزمندگان دوران دفاع‌مقدس، پژوهشگران ادبیات این حوزه و دست‌اندرکاران نشر ۲۷ بعثت، در سالن اجتماعات خبرگزاری مهر برگزار شد.

برگزاری اختتامیه جشنواره معلمان مولف

برگزیدگان نخستین جشنواره معلمان مولف و پژوهشگر حوزه علوم جغرافیایی روز دوشنبه دوم دی با برگزاری مراسم اختتامیه این‌رویداد، در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب تقدیر شدند.

برگزاری اختتامیه جشنواره قصه‌گویی کانون پرورش فکری

مراسم پایانی بیست‌ودومین دوره جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی با ریاست محمدرضا زمردیان پس از چهار روز رقابت و اجرای چندین قصه از ایران و دیگر کشورهای جهان، عصر شنبه ۳۰ آذر در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان برگزار شد.

برگزاری اختتامیه جشنواره «قصه‌گویان قاصدک آریانا مهر»

یکی از خبرهای مربوط به کتاب و نشر این‌هفته که موازی با جشنواره قصه‌گویی کانون پرورش فکری برگزار شد، مربوط به مراسم اختتامیه سومین جشنواره «قصه‌گویان قاصدک آریانا مهر» بود که با حضور علی‌اصغر رضایی‌دستجردی، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هرات، احمد غنی خسروی، رییس دانشکده ادبیات دانشگاه هرات و شماری از عالمان دینی، فرهنگیان، آموزگاران و خانواده‌های دانش‌آموزان در سالن حقوق بشر شهر هرات برگزار شد.

طبق اطلاعات مندرج در این‌خبر، ۱۰ نفر از برگزیدگان این‌رویداد به جشنواره قصه‌گویی در تهران معرفی شدند.

انتخاب برترین کتاب ادبی جنوب آسیا

طبق خبری که شنبه این‌هفته منتشر شد، کتاب «نیمی از شب رفته است» نوشته آمیتابا باغچی به‌عنوان برنده ۲۰۱۹ جایزه DSC ( جایزه ادبیات جنوب آسیا) از میان فهرست نهایی این‌جایزه که متشکل از ۶ نویسنده بود، انتخاب شد.

به‌این‌ترتیب، آمیتابا باغچی برنده جایزه ۲۵ هزار دلاری این رقابت در سال ۲۰۱۹ شد.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *