به گزارش خبرگزاری مهر، سیدجواد هاشمی مهر در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان گفت: باید ساز کاری اندیشید تا ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی از خانواده‌ها شروع و سپس به مدارس و جامعه تعمیم داد شود.

هاشمی مهر با تاکید بر اینکه، باید درک تأثیر کتاب و کتابخوانی و مطالعه در زندگی اجتماعی و نقش آن در رشد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی افراد و جامعه بهتر و بیشتر تبیین شود، گفت: تقویت این فرهنگ باید با برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل مسائل از سطوح مختلف دانش آموزی باشد.

معاون اجتماعی و فرهنگی استانداری با بیان اینکه، استان در رابطه با سرانه کتاب و کتابخوانی از رتبه و جایگاه خوبی برخوردار نیست، تصریح کرد: باید برای گسترش روح خلاقیت در ترویج مطالعه به دنبال نوآوری و ابتکارات در این حوزه بود.

وی با بیان اینکه با وجود گسترش فضای مجازی، رسانه‌های جمعی و بهره گیری از رایانه و اینترنت، مطالعه و کتابخوانی هنوز اهمیت خود را حفظ کرده و شاهد افزایش چاپ شمارگان کتاب‌ها هستیم گفت: این مهم به این خاطر است که تأثیر کتاب بر شرایط و عوامل اجتماعی، خانوادگی، مدرسه و جامعه بالاست.

هاشمی مهر افزود: از منظر دین و تاریخ اسلام این حقیقت روشن است که اسلام، دین اندیشه و معرفت به مطالعه، کتاب و کتابخوانی تاکید و سفارش فراوان دارد چون کتاب و کتابخوانی ریشه فرهنگ را در جامعه محکم می‌کند.

وی تصریح کرد: علاوه بر ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی باید کتابداران و فعالین فرهنگی این حوزه که در راستای توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی تلاش می‌کنند را مورد حمایت قرار داد.

هاشمی مهر با بیان اینکه، باید توجه به فرهنگ کتاب و کتابخوانی همیشگی و در همه مناطق مورد توجه باشد گفت: پویش‌های مردمی برای تقویت و تعمیق فرهنگ کتابخوانی و مطالعه راهکاری برای ارتقای فرهنگ کتابخوانی باشد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری بیان کرد: با عزم اراده می‌توانیم در یک پویش عمومی تلاش کنیم تا کتاب و کتابخوانی و دسترسی به کتاب جایگاه واقعی خود را در خانواده، مدرسه و جامعه پیدا کند و از این طریق ریشه و بنیه فرهنگی تقویت و محکم باقی بماند.

وی تاکید کرد که نهاد کتابخانه های عمومی استان با دانشگاه‌ها، فضاهای آموزشی و مدارس بیشتر در تعامل باشند و نقش محوری را در گسترش فرهنگ مطالعه به خصوص در مناسبت‌های مختلف فرهنگی افزایش دهند.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین