به گزارش خبرنگار مهر، جلال آفاقی ظهر پنجشنبه در نشست تخصصی کتابخوانی و مشارکت‌های فرهنگی اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه‌های دائمی کتاب می‌تواند زمینه ساز استقبال گسترده مردم از کتاب باشد که باید این زمینه در اردبیل فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه کاهش جمعیت زندان‌ها در دستور کار قرار دارد که در این راستا مجازات‌های جایگزین حبس در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: در بسیاری از جرایم اجتماعی و فرهنگی اعمال مجازات‌های جایگزین حبس همراه با مطالعه کتاب‌های متناسب با جرم اقدامی فرهنگی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل فقر فرهنگی را عامل بروز بسیاری از جرایم و اختلافات در خانواده‌ها دانست و گفت: تشکل‌های مردم‌نهاد و علاقمندان به مشارکت در امورات مدنی و اجتماعی به واسطه ارتباط نزدیک با اقشار مختلف مردم و آشنایی با مشکلات اجتماعی باید برای حل معضلات و مشکلات موجود در جامعه نقش‌آفرینی فعال داشته باشند.

آفاقی گسترش فرهنگ کتابخوانی و مطالعه را از منویات مقام معظم رهبری اعلام کرد و افزود: مقام معظم رهبری در سخنرانی‌های مختلف کتاب و کتابخوانی را نه تنها وظیفه ملی بلکه یک وظیفه دینی دانسته و کتاب را الزامات موردنیاز در سبد اقتصادی خانواده‌ها عنوان کرده‌اند.

وی ادامه داد: اردبیل به عنوان دارالارشاد و پایتخت حسینیت اشتهار دارد و نهادهای مسئول با بهره‌برداری از مشارکت انجمن‌های مردم نهاد باید برای حل معضلات موجود برنامه‌ریزی کنند تا زمینه‌های بروز و ظهور جرم در این منطقه مذهبی و دینی کاهش یابد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل با بیان اینکه فصل تابستان فرصتی مناسب برای ترغیب جوانان و نوجوانان به فرهنگ مطالعه است، اظهار کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی باید با طرح‌های ابتکاری و فوق برنامه‌های ویژه نسبت به استقبال جوانان از طرح‌های کتابخوانی اقدام کنند.

آفاقی تولید محتوای مناسب در حوزه‌های مختلف را از ضرورت‌های مورد نیاز جامعه امروز دانست و خاطرنشان کرد: آموزش مهارت‌های زندگی برای کودکان و نوجوانان و ارائه آموزش‌های لازم با موضوعات ترویج سبک زندگی اسلامی با بهره‌گیری از آموزه‌های دینی و الگوپذیری از ائمه معصومین (ع) از ابزارهای مهم دیگر در پیشگیری از وقوع جرم هستند.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین