به گزارش خبرنگار مهر، عبدالله بحرالعلومی ظهر پنجشنبه در آستانه سی‌امین دوره هفته کتاب در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار کرد: ۲۱ تا ۲۷ آبان ماه با شعار «ما همانیم که می‌خوانیم» سی‌امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود تا بار دیگر اهمیت قلم، نوشتن، یاد گرفتن و مطالعه در جامعه ترویج و تدوین شود.

وی جایگاه کتاب را در فرهنگ ایرانیان با الهام از مفاهیم و مبانی دینی و ارزشی جایگاهی والا و ارزشمند توصیف کرد و گفت: علاوه بر اینکه در دین اسلام به علم، دانش و یادگیری توجهی جدی شده، در فرهنگ ایرانی نیز همواره بر خرد و دانایی در اشعار، عبارت‌ها و مضامین مختلف تاکید شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل تصریح کرد: در سال‌های اخیر به ویژه در اغتشاشات رخ داده ناگوار یک ماه گذشته به این نتیجه رسیدیم که باید فرزندانمان را بیش از آنکه در دامن مطالب خشونت‌آمیز فضای مجازی قرار بگیرند، باید در فضای مطالعه و کتابخوانی با اندیشه‌های متعالی آشنا کرده و اجازه ندهیم تا ذهن آنها از مفاهیم بی‌محتوای غربی تأثیر بپذیرد.

بحرالعلومی افزود: متأسفانه به دلیل غفلت‌هایی که در سال‌های گذشته رخ داده فضای مجازی، اینترنت و بازی‌های خشونت‌آمیز ذهن فرزندانمان را تحت تأثیر قرار داده در حالی که با مطالعه عمیق و روشنگری بهتر می‌توانیم هدایت نسل آینده را درست مدیریت کنیم.

وی با تاکید بر توسعه فرهنگ مطالعه و یادگیری و افزایش سرانه مطالعه در کشور خاطرنشان کرد: ۴۳.۵ درصد ایرانیان مطالعه خارج از کتاب دارند و میانگین مطالعه روزانه نیز در کشورمان ۳۰ دقیقه تخمین زده شده در حالی که این رقم در کشوری مانند هندوستان روزانه ۹۱ دقیقه، تایلند ۸۱ دقیقه و چین ۶۹ دقیقه است.

بحرالعلومی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: با عرضه کتاب‌های متنوع حتی در فضای مجازی به شکل الکترونیکی و صوتی می‌توانیم بستر مناسبی را برای مطالعه عمیق نسل‌های آینده به وجود آورده و از بهترین فرصت عمرمان برای ارتقای دانش و آگاهی استفاده کنیم.

وی بیان کرد: در کنار تعدد کتابخانه‌ها در مناطق شهری و روستایی، باید تقویت کتابخانه‌ها را در مدارس، دانشگاه‌ها و حتی مساجد به شکل محله‌محور به وجود آوریم که ما در سال گذشته ۶ هزار جلد و امسال نیز تاکنون ۱۰ هزار جلد کتاب به کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد توزیع کردیم.

بحرالعلومی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: خود خانواده‌ها نیز می‌توانند در ترویج و توسعه فرهنگ کتابخوانی پیشقدم شده و به جای تزئینات و اشرافی‌گری در فضای داخل خانه، به قفسه‌های کتاب اهمیت داده و آرامش را برای فرزندانشان با کتاب و کتابخوانی به وجود آورند.

وی تصریح کرد: باید رسانه‌ها و فعالان حوزه فرهنگ، سینما و تئاتر نیز تلاش کنند تا در آثاری که عرضه می‌شود اهمیت کتاب و کتابخوانی بیشتر تبیین شده و خانواده‌های ایرانی به جای توجه به فضاهای مجازی، بیشتر با کتاب انس بگیرند.

بحرالعلومی پیشینه تاریخی ایرانیان را در کتاب و پرورش دانشمندان، علما و مشاهیر برجسته یادآور شد و گفت: با مروری بر این پیشینه به راحتی می‌توانیم در جایگاه کتاب و کتابخوانی بیش از گذشته فعالیت مثبت و رو به جلویی را داشته باشیم.

۲۴ آبان برگزاری جشن کتاب در اردبیل

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل با گرامیداشت هفته کتاب با شعار «ما همانیم که می‌خوانیم‌» افزود: ۲۱ آبان به نام «کتاب، دانش‌آموز و آینده»، ۲۲ آبان به نام «کتاب، خانواده، زندگی آگاهانه»، ۲۳ آبان به نام «کتاب، دانشجو، پیشرفت و دانش‌بنیان»، ۲۴ آبان به نام «کتاب، کتابخوانی و کتابدار»، ۲۵ آبان به نام «کتاب، رسانه»، ۲۶ آبان به نام «کتاب، ناشران، کتابفروشان و صنعت نشر»، ۲۷ آبان به نام «کتاب و کتابخوانی عمیق» و ۲۸ آبان نیز به نام «کتاب، ورزش و جوانمردی» نامگذاری شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: با برگزاری جلسات منظم با دستگاه‌های فرهنگی سعی کردیم تا در هفته کتاب برنامه‌های متنوعی را با همکاری و مشارکت این دستگاه‌ها برگزار کنیم.

بحرالعلومی از برگزاری جشن بزرگ کتاب در ۲۴ آبان در مجتمع فدک اردبیل خبر داد و اضافه کرد: در این هفته علاوه بر رونمایی از کتاب‌های شاخص تألیف شده استان، از نویسندگان برجسته نیز تجلیل خواهیم کرد.

وی بیان کرد: نمایشگاهی از آثار یکی از هنرمندان کاریکاتور اردبیل نیز با محوریت کتاب در این هفته برپا خواهد شد و در کنار آن کتابخانه‌های عمومی، حوزه هنری، تبلیغات اسلامی، ورزش و جوانان و شهرداری‌ها نیز برنامه‌های متنوعی را در این ایام برگزار خواهند کرد.

بحرالعلومی به افسارگسیختگی فضای مجازی، جنگ ترکیبی و فرهنگی دشمنان علیه انقلاب اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: در چنین فضایی باید سطح آگاهی نسل جوان و نوجوان را افزایش دهیم.

وی فعالیت ۶۰۰ کانون فرهنگی، هنری مساجد را در استان و توزیع کتاب‌های متنوع در این مجموعه‌های محله‌محور را یادآور شد و اظهار کرد: متأسفانه در فرودگاه‌ها، ترمینال‌ها و مکان‌های عمومی توزیع کتاب و نشریات مورد غفلت قرار گرفته در حالی که انتظار می‌رود صاحبان نشریات استان به صورت مستمر آثار چاپ شده خود را در این فضاها قرار داده تا علاقه‌مندان از این نشریات و روزنامه‌ها استفاده کنند.

بحرالعلومی ضرورت تقویت کتابخانه‌های مدارس را در کنار اجرای زنگ مطالعه در مدارس ابتدایی یادآور شد و تصریح کرد: باید تقویت کتابخانه‌های مدارس به عنوان یک اولویت مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: در تلاش هستیم تا در کنار عرضه نشریات، روزنامه‌ها و مجلات در دکه‌های روزنامه‌فروشی، ایستگاه‌های مطالعه و خوانش کتاب و نشریات را نیز در مناطق مختلف شهر راه‌اندازی کنیم.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین