به گزارش خبرنگار مهر، علی رمضانی بعد از ظهر شنبه در حاشیه بازدید از ششمین نمایشگاه کتاب دین در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: برپایی این نمایشگاه زمینه‌ساز هم‌افزایی ناشران دینی و فرصتی برای هم اندیشی ناشران عرضه دین و همچنین موضوع یابی محققان برای تولید آثار جدید خواهد بود.

مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش می‌کند تا در راستای تأمین کاغذ ایرانی برای ناشران درخواست کننده، اقدامات لازم را انجام دهد.

وی با بیان اینکه قیمت کاغذ ایرانی ارزان‌تر از کاغذ خارجی است بیان داشت: اگر ناشران از کاغذ ایرانی استفاده کنند در این صورت انگیزه تولیدکنندگان داخلی کاغذ برای ارتقای کیفیت نیز بیشتر خواهد شد و در این صورت تولید کتاب‌ها با قیمت کمتری به دست مخاطبان خواهد رسید.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران عنوان داشت: ناشران باید تلاش کنند تا کتاب‌ها را با قیمت مناسب‌تری به دست مردم برسانند و هم اکنون برخی از ناشران عمومی کتاب‌ها را با قیمت بالاتری از قیمت تمام شده روانه بازار می‌کنند.

وی افزود: افزایش قیمت‌ها در کالاهای دیگر به چشم می‌آید اما در حوزه کتاب، مصرف کنندگان این افزایش قیمت را قابل توجه می‌دانند که البته باید نگاه‌های افکار عمومی نسبت به قیمت کتاب نیز اصلاح شود.

رمضانی گفت: در گذشته طرح‌های فروش کتاب فقط در ۱۷۰ شهر پوشش داده می‌شد و مردم این شهرها می‌توانستند از یارانه اختصاص داده شده از سوی دولت برای خرید کتاب استفاده کنند.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران افزود: با هماهنگی‌های صورت گرفته از دو ماه منتهی به دی ماه علاقمندان به کتاب از ۵۷۰ شهر توانستند از یارانه خرید کتاب استفاده کنند که در این طرح، سطح دسترسی و انتخاب مردم با گذشته قابل مقایسه نیست.

وی با بیان اینکه ۲۵۰ کتاب فروشی در سامانه خرید از کتاب فروشی عضو هستند افزود: در این سامانه بیش از ۱۷۰ هزار عنوان کتاب از ۵ هزار ناشر به مخاطبان ارائه می‌شود، در حالی که در نمایشگاه بین المللی کتاب فقط ۲۸۰۰ ناشر آثار آثار خود را به مردم عرضه می‌کنند.

رمضانی با اشاره به ویژگی‌های سامانه خرید کتاب فروشی ابراز داشت: افزایش سطح دسترسی مردم، افزایش تعداد ناشران و عرضه کننده کتاب و همچنین افزایش عناوین کتاب‌ها و کتابفروشی ها و بهبود نحوه انتخاب مردم از جمله ویژگی‌های این طرح است.

وی عنوان داشت: اجرای طرح غیر حضوری خرید کتاب قابل قیاس با طرح‌های فصلی که به صورت حضوری انجام می‌شود نیست.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران ادامه داد: از ۶ اسفند امسال به مدت پنج روز بخش حضوری خرید کتاب نیز فعال می‌شود و مردم علاقه‌مند می‌توانند برای استفاده از یارانه خود از کتابفروشی‌ها به صورت حضوری نیز خرید کنند.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین