در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید...

انواع جلد در چاپ کتاب، جلد شُمیز، جلد سخت و جلد گالینگور

انواع جلد در چاپ کتاب، جلد شُمیز، جلد سخت و جلد گالینگور

1. جلد شُمیز (جلد نرم)

معادل انگلیسی این جلد Paperback book یا Softcover نام دارد.

جلد کتاب را می‌توان اولین بخشی دانست که در نگاه اول خوانندگان بالقوه می‌بینند. ساده‌انگاری است که فکر کنیم جلد کتاب فقط برای محافظت از کتاب به وجود آمده است. آیا تاکنون شده کتابی را به دست بگیرید و در مورد نوع جلد آن فکر کنید؟ یا به دنبال چاپ کتاب خود باشید و ندانید کدام نوع جلد کتاب برای کتاب شما بهتر است؟

انتشار کتاب با جلد شومیز مدرن در سال 1935 با انتشار ده کتاب اول انتشارات پنگوئن آغاز شد. اما رایج شدن آن برمی‌گردد به جنگ جهانی دوم.

 انجمن کتابخانه‌های آمریکا در دوران جنگ دست به تهیه تعداد فراوانی کتاب زد و آن‌ها را بین سربازان متفقین توزیع نمود. کتاب‌هایی که بارزترین ویژگی آن‌ها سبک بودن و داشتن جلدی کاغذی بود و همین موضوع هزینه چاپ و حمل‌ونقل آن‌ها را برای سربازان بسیار راحت کرده بود.

بعد از پایان جنگ جهانی و بعد از گذشت سال‌ها، کتاب‌هایی با جلد کاغذی یا همان جلد نرم تبدیل به تجارتی پرسود در صنعت چاپ شد و مخاطبان بسیاری پیدا کرد.

جلد شومیز به پوششی با جنس کاغذ ضخیم گفته می‌شود که با چسب و بدون بخیه تمام صفحات کتاب را به هم متصل می‌کند که معمولاً با یک سلفون بر روی آن به کتاب الصاق می‌گردد.

همان‌طور که ذکر شد در روند تولید جلد شومیز از یک نوع کاغذ ضخیم استفاده می‌کنند که سبک و مثل کاغذ نرم است به همین علت به آن نیز جلد نرم هم می‌گویند.

جنس این جلد، مقوایی نرم و نازک (250 گرمی یا 300 گرمی) بوده که توسط یک سلفون (مات یا براق) پوشانده شده است.

معمولاً از این جلد کتاب زمانی استفاده می‌شود که نویسنده یا ناشر قصد دارد قیمت تمام‌شده چاپ را پایین بیاورد و باقیمت مناسب به دست مصرف‌کننده برسد.

این جلد معمولاً وزن سبکی دارد و برای کتاب‌های داستانی، کتاب‌های کودک، کتاب‌های دانشگاهی و درسی و … مورداستفاده قرار می‌گیرد. جلد کتاب شومیز از دهه 1330 و 1340 وارد عرصه صحافی شد و در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین جلدها به شمار می‌رود. جلد شومیز مزایا و معایبی نیز دارد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

مزایا جلد کتاب شومیز:

  • سبک و نرم
  • به راحتی قابل حمل است
  • قیمت پایین و مقرون‌به‌صرفه
  • امکان دریافت شکل‌های فانتزی (مانند: لبه‌گرد و…)

معایب جلد کتاب شومیز:

  • مستعد پارگی و چین‌وچروک
  • مقاومت کم در برابر رطوبت و آب

2. جلد سخت

جلد سخت یا Hard Cover، از جمله انواع خیلی رایج در جلد کتاب‌هاست. در هر خانه و میزکار و محیطی حتماً یک سررسید (سالنامه) پیدا می‌شود. اغلب این سررسیدها، جلد سخت دارند. در این نوع جلد، ابتدا طرح کتاب روی کاغذ گلاسه 135 گرمی چاپ شده و با یک لایه‌ی سلفون روکش می‌شود و در آخر روی یک مقوای ضخیم، چسبانده می‌شود.

حتماً دیده‌اید که در برخی نمونه‌ها، اطلاعات روی کتاب به‌راحتی از روی آن جدا می‌شوند. این شیوه، جلد سخت است که نوشته‌ها روی کاغذی که روی جلد چسبیده شده، قرار گرفته‌اند.

در این شیوه صحافی، به نظر می‌رسد که ناشر، چنین کتابی را جدی‌تر می‌گیرد و به همان نسبت خواننده یا مخاطب هم ارزش بیشتری برای آن کتاب قائل است؛ چراکه گمان می‌کند حتماً مطالب مهم و باارزشی در آن است که از یک جلد سخت با قابلیت محافظت بالا در آن استفاده شده است.

یکی دیگر از خصوصیات کتاب‌ها با جلد سخت، بزرگ‌تر بودن نسبی آن‌ها نسبت به انواع دیگر جلد کتاب است. به این ترتیب این مدل کتاب‌ها، در قفسه‌های کتاب‌فروشی بیشتر به چشم می‌آیند و خریدار کتاب خیلی زود متوجه آن شده و در دریایی از کتاب‌ها با طرح‌ها و مطالب مختلف، به سمت کتاب‌های جلد سخت جذب می‌شود.

انتخاب نوع جلد کتاب رابطه مستقیمی با طراحی جلد کتاب آن دارد در واقع این به انتخاب شما بستگی دارد که می‌خواهید چه طرحی را بر روی چه جلدی برای کتاب خود چاپ کنید. در انتشارات کتیبه نوین، با توجه به محتوای کتاب، اندازه و قطع کتاب و همین‌طور افرادی که مخاطب آن کتاب هستند (رنج سنی، جنسیت، فرهنگ و …)، بهترین و کاربردی‌ترین نوع جلد کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

3. جلد گالینگور

این جلد، جلدی ضخیم و محکم با رویه پارچه‌ای یا چرمی است.

حتماً شما هم اگر کتاب ارزشمندی داشته باشید، مایلید که آن را برای سال‌های سال، سالم و تمیز نگهداری کنید. کتاب‌هایی چون اشعار سعدی، حافظ، مولوی و عطار و … از آن دسته کتاب‌هایی هستند که به‌نوعی هویت تاریخی و ملی ما ایرانیان محسوب می‌شوند.

پس باید صحافی آن‌ها به‌گونه‌ای باشد که شایسته و درخور ارزش آن‌هاست. وقتی خواننده و مخاطب این حوزه، این نوع کتاب‌ها را تهیه می‌کند، می‌خواهد تا سال‌ها آن را در کتابخانه‌اش داشته باشد، پس جلد گالینگور، بهترین انتخاب برای این‌گونه کتاب‌هاست.

الف) جلد گالینگور چرمی

نمونه دیگر گالینگور نیز است. جلد چرم به دو نوع چرمی یا مصنوعی تقسیم می‌شود. جلدهایی با جنس چرم مصنوعی از طرفداران بیشتری برخوردار هستند. این جنس قیمت کمتری نسبت به نمونه طبیعی آن دارد. به‌علاوه، حک اسم کتاب یا غیره نیز به‌راحتی بر روی آن صورت می‌گیرد.

ب) جلد گالینگور پارچه‌ای

جلد پارچه‌ای را از دیگر انواع موجود در جلد گالینگور می‌دانند. این جنس بیشتر حالت تزئینی داشته و برای مواردی با استفاده بالا مناسب نیست. اما از سوی دیگر جلد پارچه‌ای از تنوع بالایی برخوردار است. از همین جهت، برای مواردی با امکان استفاده بالا گزینه مناسبی نخواهد بود. در انواع جلد کتاب، این جنس از مقاومت پایین در برابر رطوبت، کثیفی و غیره برخوردار است.

در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید…

صفحه اصلی وب‌سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *