در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید...

تصویرگری کتاب چیست؟ تصویرگر کتاب کیست؟ روش‌ها و تصویرگری کتاب کودک

تصویرگری کتاب چیست؟ تصویرگر کتاب کیست؟ روش‌ها و تصویرگری کتاب کودک

تصویرگری کتاب چیست؟

تصویرگری هنری است که از نقاشی و تصاویر برای توصیف کتاب استفاده می‌کند، تصویرگری‌ها از تصویرهای معمولی بسیار زیباتر و جذاب‌تر هستند و معمولاً به بیان بهتر، واضح و متفاوت موضوع داستان کمک می‌کنند.

به‌طورکلی بیشتر تصویرگری‌ها در کتاب کودکان استفاده می‌شود. در واقع خیلی از کتاب‌های کودکان چیزی جز تصویر نیستند و کلمات کمی در آن‌ها استفاده شده، اما همین تصاویر جذابیت بصری فوق‌العاده بالایی برای کودک دارند و داستان و پیام خود را با زبانی جذاب و گویا به او منتقل می‌کنند.

هرچه کودک در خواندن و درک داستان‌ها مهارت بیشتری پیدا کند، به‌طور معمول شروع به خواندن داستان‌هایی با تصاویری کمتر می‌کند.

تصویرگری کتاب در برخی موضوعات کتاب‌های بزرگسالان نیز دیده می‌شود، به‌عنوان مثال، کتاب‌های درسی و ریاضی اغلب شامل تعدادی نمودار هستند که به خوانندگان کمک می‌کند هر مرحله از یک فرآیند خاص را ببینند. کتاب‌های پزشکی و بهداشتی، کتاب‌های زیستی و مربوط به طبیعت نیز معمولاً از تصاویر زیادی استفاده می‌کنند.

تصویرگر کتاب کیست؟

تصویرگر فردی است که از متن یک کتاب و نوشته، نقاشی و تصاویر حرفه‌ای و با مفهوم می‌کشد.

تصویرهایی که تصویرگران طراحی می‌کنند به انتقال ایده و پیام کتاب به روشی جذاب و گویا کمک کرده و به داستان جان می‌بخشند.

برخی از تصویرگران برای کار روی موضوع و انواع خاصی از کتاب تخصص پیدا کرده‌اند، برخی همزمان کار نویسندگی و تصویرگری را پیش می‌برند و عده زیادی نیز تصاویری را بنا بر سفارش و موضوع کار خلق می‌کنند.

تأثیری که یک تصویرگر کتاب در فروش کتاب و همین‌طور تیراژ چاپ کتاب می‌گذارد، بسیار زیاد است زیرا هنر اوست که نگاه مخاطب را به خود جلب می‌کند.

در حین فرآیند تصویرگری، کم پیش می‌آید که نویسنده و تصویرگر در ارتباط مستقیم با یکدیگر قرار بگیرند و در بسیاری از اوقات، تصویرگر هرگز با نویسنده کتاب آشنا نمی‌شود.

در عوض، ارتباط مستقیم تصویرگر با ناشر کتاب و انتشاراتی‌ها می‌باشد. تصویرگران موفق باید بتوانند هنگام تصویرگری برای کتاب، داستان را بخوانند، حس کرده و آنرا زندگی کنند و سپس از درک و شعور خود برای خلق تصاویر جذاب استفاده کنند.

روش‌های تصویرگری کتاب

ابزارهایی که یک تصویرگر در کار خود استفاده می‌کند برحسب جنس کار، سلیقه و مهارت شخصی و روش کار متفاوت است. برخی از تصویرگران صرفاً از مدادها و لوازم سنتی طراحی استفاده می‌کنند، برخی دیگر نیز به سمت دنیای دیجیتال جذاب شده‌اند و کار تصویرگری خود را نرم‌افزارهای مخصوص طراحی انجام می‌دهند.

به‌طورکلی تصویرگران باید افرادی باسلیقه، هنرمند، حرفه‌ای و با استعداد باشند، به‌عنوان مثال آن‌ها باید مهارت‌های هنری داشته و یا نقاش حرفه‌ای باشند. همچنین داشتن خلاقیت در این شغل یکی از واجبات است.

تصویرگرانی که همزمان با کار هنری به نوشتن هم مشغول هستند، باید روی مهارت‌های نویسندگی و نوشتاری خود نیز به حد کافی مهارت کسب کنند. در غیر این صورت، باید بتوانند متنی را که نویسندگان دیگر نوشته‌اند، درک و تفسیر کنند.

1. تصویرگری با مداد

در این روش، تصاویر با مداد روی کاغذ ترسیم می‌شوند و سایه‌هایی نرم و خطوطی دقیق و واضح ایجاد می‌گردد. مدادهایی که برای تصویرگری مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسیار متنوع و مختلف هستند.

ابتدا طرح روی کاغذ یا مقوا منتقل می‌شود و سپس قسمت‌های تیره‌ی طرح، سایه زده می‌شود. شما می‌توانید از سیاه‌قلم و مداد رنگی برای طراحی استفاده کنید.

2. تصویرگری دیجیتال

در این نوع تصویرگری رنگ‌ها درخشش بیشتری دارند به همین دلیل برای بیننده هم دارای جذابیت بیشتری است. این تصاویر معمولاً با نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ و ایلاستریتور طراحی می‌شوند و اگر طراح خطایی هم انجام دهد به‌راحتی قابل اصلاح است.

تصویرگری دیجیتال به دلیل کیفیت بالاتر و هم‌خوانی کدهای رنگی و فایل چاپی، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تصویرگری کتاب است.

3. تصویرگری وکتور

این نوع تکنیک را می‌توان زیرشاخه‌ای از تکنیک تصاویر دیجیتال در نظر گرفت، چرا که تصاویر وکتور را نیز توسط نرم‌افزارهایی مانند ایلاستریتور اجرا می‌کنند. این تصاویر برای چاپ در سایزهای بسیار بزرگ مناسب می‌باشد و تصویر به هیچ‌وجه دچار افت کیفیت نمی‌گردد.

 در وکتور، تصویر در قالب مجموعه‌ای از مشخصات هندسی مانند نقاط، خطوط، منحنی‌ها، دایره‌ها و چندضلعی‌ها ذخیره می‌شود.

فرآیند تصویرگری کتاب

شما به‌عنوان نویسنده یک کتاب باید در انتخاب تصاویر برای نوشته خود دقت کنید و از تصاویری استفاده کنید که جذاب بوده و پیام مورد نظر را به‌راحتی به مخاطب منتقل کنند.

بنابراین اگر تصویرگری نوشته را خودتان انجام نمی‌دهید باید این دقت و توجه را در انتخاب تصویرگر مربوطه بگذارید. یک تصویرگر خوب نه تنها باید استاد هنر و صنعت خود بوده، بلکه باید قدرت تخیل و ارتباطات خوبی نیز داشته باشد.

برای اینکه این همکاری مثمر ثمر باشد، نویسنده باید از قبل برای مکالمه با تصویرگر هدف‌های خود را مشخص کند:

  • بیان انتظارات و آرزوها
  • رسم طرح اولیه
  • نشان دادن نوع سبک تصویرگری مورد نظر

علاوه بر روایت و تصویرگری از متن داستان، نویسنده باید به سؤالات تصویرگر پاسخ دهد و به‌طور مشترک درباره طرح‌ها بحث کند.

تصویرگر با استعداد بلافاصله حال و هوای کار نویسنده را درک می‌کند، اما برای اینکه واقعاً یک کتاب را به سطح تصویری و خلاقانه برسد ، تصویرگر به جزئیات بیشتری احتیاج دارد.

 از لحظه آشنایی تا تحویل طرح نهایی، نویسنده و هنرمند باید با هم همکاری نزدیک داشته باشند. تصویرگر در اصل یک نویسنده است که در کنار نویسنده برای اجرای دیدگاه نویسنده فعالیت می‌کند.

وظیفه تصویرگر درک این دیدگاه و شاید ارائه دیدگاه تخصصی و شخصی می‌باشد. استفاده از ایده‌های نویسنده و تصویرگر می‌تواند تصاویر بسیار جالب و غیرمعمول را ایجاد کند.

تصویرگری کتاب کودک

همان‌طور که در بالاتر ذکر شد، بیشترین کاربرد و استفاده از تصویرگری در چاپ کتاب کودک و چاپ کتاب داستان کودک می‌باشد.

 تصویرگری خوب علاوه بر داشتن مهارت هنری بالا باید در زمینه داستان‌سرایی نیز دانشی قوی داشته تا بتواند با نیاز و سلیقه مخاطب ارتباط بگیرد، مطالعه در حوزه ادبیات کودک به‌شدت به فرد تصویرگر کمک خواهد کرد تا بتواند تشخیص دهد چه موضوعاتی برای هر گروه سنی مناسب است.

تصویرگری کتاب کودک کاری هیجان‌انگیز و زیبا است و مانند هر کار دیگری نیازمند تلاش و پشتکار و خلاقیت است. نکاتی که باید درباره تصویرگری کتاب کودک توجه داشته باشیم عبارتند از:

  • توجه به سن بچه‌ها
  • حفظ ثبات در بخش‌های مختلف و ارتباط موضوعی بین تصویرها برای کودک
  • توجه به اولویت تصویر بر نوشته در داستان‌های کودک. تصاویر بایستی روایتگر داستان باشند.

هزینه تصویرگری کتاب

انتشارات کتیبه نوین در کنار شماست تا تمام مراحل چاپ کتاب را با موفقیت و بیشترین میزان کیفیت سپری کنید، درصورتی‌که دنبال تصویرگری حرفه‌ای برای کتاب خود هستید، می‌توانید از نیروی متخصص ما استفاده کرده و مراحل چاپ و تصویرگری کتابتان را زیر نظر یکی از بهترین انتشارات کشور طی کنید.

هزینه چاپ کتاب، طراحی و تصویرگری کتاب برحسب تعداد اثر و سبک تصویرگری متفاوت است و حتماً باید دراینباره با فرد تصویرگر صحبت شده تا انتظارات دو طرف به‌خوبی منتقل شود.

هرگونه سؤالی که از روند تصویرگری و چاپ کتاب دارید می‌توانید با ما در میان گذاشته و از مشاوره، مشاوران ما استفاده کنید.

در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید…

صفحه اصلی وب‌سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *