در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید...

دی‌پی‌آی (DPI) و رزولوشن (وضوح تصویر) استاندارد در چاپ چیست؟

دی‌پی‌آی (DPI) و رزولوشن (وضوح تصویر) استاندارد در چاپ چیست؟

دی‌پی‌آی (DPI) و کیفیت تصویر

وقتی نوبت به چاپ می‌رسد، درک DPI (نقطه در اینچ) ضروری است. DPI می‌تواند کیفیت چاپ‌‌های شما و همچنین اندازه بزرگ یا کوچک‌بودن یک تصویر روی کاغذ یا مواد دیگر را تعیین کند، اما DPI دقیقا به چه معناست و چگونه محاسبه می‌شود؟

در گذشته صنعت چاپ به متن‌های ساده خلاصه می‌شده است، اما اکنون داستان متفاوت شده است. تصویر، فیلم، رنگ، صدا و… از ابزارهای کمکی هستند که تبلیغات چاپی را مؤثرتر می‌کنند. از این‌رو هنر گرافیک به‌عنوان مکملی مؤثر با حوزه چاپ درهم آمیخته است.

لذا آشنایی با اصطلاحات گرافیک به شما کمک می‌کند تا در نهایت  طرحی بهتر را برای کسب‌وکار خود داشته باشید. شبکه چاپ با داشتن تیمی تخصصی در حوزه گرافیک می‌تواند انواع سفارشات چاپی و کاغذی شما را به شکلی که خودتان مد نظر دارید، طراحی کند و به شما تحویل شما دهد.

دی پی ای به‌‌عنوان اندازه‌گیری برای تبلیغات چاپی و همچنین رسانه‌های دیجیتالی مانند گرافیک وب یا دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌شود.

هنگامی‌که نوبت به چاپ می‌رسد، DPI بالاتر به معنای چاپ با کیفیت بهتر است؛ چراکه هر نقطه حاوی اطلاعات بیشتری در مورد رنگ و شکل است که منجر به شیب صاف‌تر و جزئیات واضح‌تر هنگام چاپ روی کاغذ یا مواد دیگر می‌شود. رسانه‌های دیجیتال همچنین از تصاویر با وضوح بالا بهره می‌برند، به این دلیل که در صفحه نمایش بسیار واضح‌تر از تصاویر با وضوح پایین به نظر می‌رسند.

DPI به معنای نقطه در هر اینچ است (Dot Per Inches) که اندازه‌گیری وضوح یک سند چاپ شده یا اسکن دیجیتالی را نشان می‌دهد. هرچه تراکم نقطه در یک اینچ بیشتر باشد، وضوح چاپ یا اسکن بالاتر است. به‌طور معمول، DPI اندازه‌گیری تعداد نقاطی است که می‌تواند در یک خط در عرض یک اینچ یا ۲.۵۴ سانتی‌متر قرار گیرد.

هرچه دی‌پی‌آی بالاتر باشد، تصویر واضح‌تر است. یک تصویر با رزولوشن بالاتر، اطلاعات بیشتری را در اختیار چاپگر و دستگاه چاپ قرار می‌دهد.DPI  پایین‌تر، تصویری با نقاط کمتر در چاپ تولید می‌کند. مهم نیست که چاپگر شما چقدر قدرتمند است، یک تصویر با رزولوشن پایین، داده‌های خام کافی را برای تولید تصاویر با کیفیت بالا فراهم نمی‌کند.

بسته به تنظیمات، چاپگرها اغلب سطح دی‌پی‌آی مختلفی دارند. به‌عنوان مثال، تنظیمات مطلوب برای چاپ محصولات مختلف به‌طور معمول دارای ۳۰۰ تا ۶۰۰DPI  است. انتخاب چاپگر با داشتن تنظیمات مختلف برای دی‌پی‌آی می‌تواند در کیفیت محصول نهایی تفاوت‌های فاحشی ایجاد کند. پرینترهای جوهرافشان که جوهر را از طریق نازل‌های کوچک آزاد می‌کنند، به‌طور معمول دارای سطح DPI کمتری نسبت به چاپگرهای لیزری هستند که از طریق لیزر تصاویر را تولید می‌کنند.

چرا DPI در چاپ مهم است؟

دقیقاً مانند مانیتورهای رایانه، چاپگرها محتوا را براساس رزولوشن مشخص تولید می‌کنند؛ اما به جای پیکسل، چاپگرها نقطه‌هایی از رنگ‌های مختلف تولید می‌کنند که متن و تصاویر را بر روی کاغذ چاپ می‌کنند. هرچه دی‌پی‌آی بالاتر باشد، اثر چاپ واضح‌تر بوده و کیفیت بالاتری خواهد داشت.

اهمیت DPI زمانی نمایان می‌شود که اثر چاپی بتواند محتوای خود را به شکلی تأثیرگذار به مخاطب نشان دهد. اگر شما کاتالوگی را در دست دارید که تصاویر روی آن از کیفیت پایینی برخوردار است، اغلب آن محصول را بی‌ارزش دانسته و کاتالوگ را به گوشه‌ای می‌اندازید! اما اگر کیفیت تصاویر بالا باشد، به‌طوری‌که بتوانید جزئیات طرح را مشاهده کنید، محتوا را درک کرده و از دیدنش لذت می‌برید.

لازم به یادآوری است که کیفیت چاپ بالاتر، احتمالاً باعث کاهش سرعت چاپ می‌شود. بهتر است تعیین کنید که محصول چاپی شامل چه مواردی است. اگر در درجه اول اسناد متنی را چاپ می‌کنید، مدلی با DPI پایین‌تر اما سرعت بالا، می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت و منابع شما شود. چاپ عکس و سایر گرافیک‌ها -به‌ویژه آن‌هایی که عکس محور هستند- سرعت چاپ را کاهش می‌دهند اما با سطح مناسب دی‌پی‌آی می‌تواند کیفیت خیره‌کننده و واضحی را ارائه دهند.

انواع دی‌پی‌آی در چاپ

بیایید چند استاندارد و دستورالعمل استفاده از دی‌پی‌آی در خدمات چاپ را مرور کنیم:

۱. تصاویر با رزولوشن پایین (72 DPI)

تصاویر با ۱۵۰ DPI و کمتر، برای چاپ با کیفیت پایین در نظر گرفته می‌شوند. تصاویر با وضوح پایین پس از چاپ، تار بوده و پیکسل پیکسل نشان داده می‌شوند. برای اهداف تجاری، تصاویر با وضوح پایین برای اسکن اسناد متنی و ذخیره فایل‌ها به‌صورت دیجیتالی مناسب هستند.

ارتباطات داخلی (رَد و بَدل کردن فایل دیجیتالی یا ذخیره اطلاعات در کامپیوتر) را می‌توان با وضوح پایین تولید کرد؛ اما هر چیزی که به یک مدل فیزیکی تبدیل شود (چاپ یک محصول)، باید بالاتر از ۱۵۰ DPI  باشد.

۲. تصاویر با رزولوشن متوسط (150 DPI)

تصاویر با وضوح متوسط، بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ DPI هستند. استاندارد صنعت چاپ برای عکس‌ها و تصویر با کیفیت مطلوب معمولاً ۳۰۰ DPI است. برای چاپ کتاب، چاپ مجله، چاپ کاتالوگ و چاپ بروشور به ۳۰۰ DPI نیاز است. اگر به کیفیت و رزولوشن کمتر توجه شود، ممکن است بتوان با کیفیت ۲۵۰ DPI نیز کنار آمد. یک قانون کلی می‌گوید: «در صورت تردید در مورد انتخاب دی‌پی‌آی مناسب، دی‌پی‌آی بالاتر را انتخاب کنید».

۳. تصاویر با رزولوشن بالا (300 DPI)

بیشتر افراد ۶۰۰ DPI و بالاتر را نشانه تصویری یا اثر چاپی با وضوح بالا می‌دانند. تصاویر با وضوح بالا، برای ذخیره‌سازی به حافظه بیشتری احتیاج داشته و فرآیند چاپ و اسکن طولانی‌تری دارند. بسیاری از چاپگرهای شرکتی نمی‌توانند تصاویر با کیفیت و با وضوح بالا را تولید کنند. خدمات چاپ حرفه‌ای در چاپخانه اغلب بهترین راه‌حل برای تصاویر با وضوح بالا هستند.

مثال: یک عکس 8×10 اینچی با رزولوشن 300 نقطه در اینچ دارای رزولوشن 2400 در 3000 پیکسل است که برای چاپ‌های باکیفیت با جزئیات واضح حتی در صورت بزرگ‌شدن بسیار زیاد، کافی خواهد بود.

البته در نظر داشته باشید که تنظیمات با وضوح بسیار بالا معمولا فقط در صورتی ضروری هستند که قصد دارید عکس‌های خود را به میزان قابل توجهی بزرگ کنید یا به چاپ‌های بسیار دقیق مانند پوسترها یا بیلبوردهای با فرمت بزرگ نیاز دارید.

یک عکس 8×10 اینچی با وضوح 600DPI  دارای 4800 در 6000 پیکسل است. در این حالت حتی زمانی که چندین بار بیشتر از اندازه اصلی خود بزرگ شده باشد، بدون از دست دادن جزئیات یا وضوح، چاپ‌های فوق‌العاده واضحی را تولید می‌کند.  کافی است تا به کارشناسان شبکه چاپ سفارش و نوع کاربرد محصول خود را اطلاع دهید تا بهتر از آنچه را که مدنظر دارید، برای شما به ارمغان آورد.

توجه: اگر محصولی چاپی به صورتی طراحی می‌شود که قرار است مانند کاتالوگ در دست افراد دیده شود، دی‌پی‌آی باید بالا باشد. اگر طرح از راه دور نمایش داده شود (پوسترها و بیلبوردهای خیابانی) بهتر است از DPI پایین‌تر استفاده شود.

هرچه ناظر دورتر باشد، وضوح پایین‌تر نیاز است؛ اما به یاد داشته باشید، وقتی صحبت از دی‌پی‌آی می‌شود، بیشتر بهتر از کمتر است. پس بهتر است درحالی‌که فاصله بیننده را نیز در نظر می‌گیرید، به وضوح بالاتر متمایل شوید.

انتخاب دی‌پی‌آی (DPI) مناسب

هنگام انتخاب DPI مناسب برای یک پروژه، مهم است که دستگاه یا چاپگر خروجی خود را در نظر بگیرید. چاپگرها و دستگاه‌های مختلف به رزولوشن‌های متفاوتی نیاز دارند تا تصاویری با کیفیت تولید کنند. به‌عنوان مثال اگر در حال چاپ عکس روی یک چاپگر جوهرافشان هستید، به وضوح بالاتری نسبت به چاپگر لیزری نیاز دارید. درک الزامات دستگاه خروجی یا چاپگر شما می تواند به اطمینان حاصل شود که تصاویر شما هنگام چاپ بهترین ظاهر را دارند.

مهم است که قبل از انتخاب رزولوشن DPI، الزامات فرمت فایل پروژه خود را درک کنید. فرمت‌های مختلف فایل برای اندازه و وضوح تصویر نیازهای متفاوتی دارند. به‌عنوان مثال برخی از پروژه‌های مبتنی‌بر وب، ممکن است به وضوح کمتری نیاز داشته باشند، درحالی‌که پروژه‌های چاپی ممکن است به وضوح بالاتر نیاز داشته باشند.

دانستن نوع فرمت فایلی که نیاز دارید، می تواند به تعیین این‌که کدام رزولوشن DPI برای نیازهای پروژه شما مناسب است کمک کند.

در نهایت هنگام انتخاب رزولوشن DPI برای یک پروژه، دانستن مخاطبان هدف شما ضروری است. اگر برای مخاطبان مسن‌تر با فناوری‌های کمتر پیشرفته‌تر مانند گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌ها محتوا تولید می‌کنید، استفاده از رزولوشن‌های پایین‌تر ممکن است مناسب‌تر از استفاده از موارد بالاتر باشد، چراکه این دستگاه‌ها نمی‌توانند تصاویر با وضوح بالا را بدون کاهش کیفیت یا سرعت بارگذاری به‌خوبی نمایش دهند.

از سوی دیگر، اگر مخاطبان جوان‌تری را با دسترسی به سرعت اینترنت سریع‌تر و فناوری بهتر هدف قرار می‌دهید، استفاده از کیفیت‌های بالاتر برای ارائه تصاویر واضح‌تری که از وب‌سایت‌ها و برنامه‌های مدرن انتظار دارند، سودمندتر خواهد بود.

هر تصویر چاپی از میلیون‌ها نقطه کوچک جوهری تشکیل شده است. با تنظیم DPI شما در واقع برای پرینتر خود تعیین می‌کنید که در هر اینچ مربع از تصویر، چند نقطه جوهری بگذارد. درک درست DPI از آنجا اهمیت دارد که دو عامل بسیار مهم را در چاپ کنترل می‌کند:

  1. کیفیت چاپ: به عبارت ساده، هر چه DPI بالاتر باشد کیفیت چاپ هم بالاتر است. اکثر پرینترهای خوب خانگی می‌توانند تصاویری با حداکثر 300dpi  تحویل‌تان بدهند. اما برای پرینترهای حرفه‌ای‌تر این مقدار بالاتر است.
  2. ابعاد چاپ: هر پیکسل در یک تصویر دیجیتالی معادل یک نقطه در تصویر چاپی است. بنابراین اگر شما تصویری به عرض 1800 پیکسل را با 300dpi  چاپ کنید، تصویر چاپی شما عرضی معادل شش اینچ خواهد داشت. با چاپ همین عکس در 180 dpi، عرض آن به ده اینچ می‌رسد.

دی‌پی‌آی (DPI) استاندارد چقدر است؟

استانداردترین حالت ممکن این است که DPI را 300 در نظر بگیرید. با این مقدار اکثر تصاویر کیفیت خوب و مطلوبی دارند و مقادیر بیشتر برای چشمان انسان قابل تمیز دادن نیستند. اما اگر تصویر شما کوچک‌تر از آن بود که بتوانید DPI را به 300 برسانید چطور؟ نگران نباشید. اینکه تصویر شما قرار است از چه فاصله‌ای به معرض چشمان بیننده گذاشته شود، نقش مهمی در رزولوشن مورد نیاز شما بازی می‌کند.

برای تصاویری که در دست دیده می‌شوند، مثل عکس‌های چاپی، روزنامه‌ها و مجلات، DPI مناسب 300 یا بالاتر در نظر گرفته می‌شود. هر چند با 250 هم می‌توانید نتیجه مطلوبی بگیرید.

اما در مورد پوسترها و تصاویری که در قاب‌های دیواری قرار می‌گیرند، چنین DPI بالایی مورد نیاز نیست. به این خاطر که افراد معمولاً با کمی فاصله به آن‌ها نگاه می‌کنند. در چنین مواقعی 200dpi  بسیار مطلوب و مناسب است. حتی برای مواقعی که می‌خواهید تصویر را روی یک بوم نقاشی چاپ کنید.

چگونه DPI یک عکس را چک کنیم؟

برای یافتن DPI یک عکس در ویندوز، کافیست روی آن راست کلیک کرده و مسیر  Properties > Details را دنبال کنید. اینجا می‌توانید مقدار DPI را در بخش Images مشاهده کنید. در مک کافیست عکس مد نظرتان را باز کرده و از قسمت Tools > Adjust Size دی‌پی‌آی را تحت عنوان Resolution  ببینید.

تغییر دی‌پی‌آی (DPI) تصویر

فتوشاپ یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارهای ویرایش تصویر است که به صورت گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. شکی نیست که این برنامه قابلیت‌های مرتبط با تغییر DPI عکس را هم در اختیار کاربران خود می‌گذارد. نحوه انجام این کار در ادامه توضیح داده شده است.

  1. نرم‌افزار فتوشاپ را اجرا کرده و سپس فایل تصویر مورد نظر را درون آن باز نمایید.
  2. در نوار بالایی برنامه، روی گزینه Image کلیک کنید و سپس از منوی باز شده، گزینه Image Size را انتخاب نمایید.
  3. اگر قصد دارید اندازه یا رزولوشن (تعداد پیکسل‌ها) تصویر را تغییر دهید، تیک گزینه Resample را مانند تصویر پایین بزنید؛ اما در صورتی که نمی‌خواهید تعداد پیکسل‌های تصویر دستخوش تغییرات شود، تیک گزینه گفته شده را بردارید.
  4. حالا باید مقدار DPI مورد نظر خود را در کادر قرار گرفته مقابل عبارت Resolution وارد نمایید.
  5. پس از اعمال تغییرات گفته شده، روی گزینه OK کلیک نمایید تا ذخیره شوند.

دی‌پی‌آی (DPI) و رزولوشن

رزولوشن یا وضوح تصویر بالاتر به معنای جزئیات بیشتر است، درحالی‌که DPI بالاتر به معنای سطح وضوح بالاتری است. در حقیقت، دی‌پی‌آی استانداردی برای تعریف رزولوشن است و تعیین می‌کند که مقدار وضوح چقدر باشد تا چشم ناظر بتواند جزئیات یک تصویر را در فاصله مشخص تشخیص دهد. دی‌پی‌آی بالاتر به معنای رزولوشن بیشتر است.

به بیان دیگر، رزولوشن اندازه‌گیری تراکم پیکسل است، نه اندازه تصویر. پیکسل‌ها میزان اطلاعاتی که یک صفحه نمایش می‌تواند نشان دهد را اندازه‌گیری می‌کنند؛ اما DPI کیفیت فیزیکی هر پیکسل را اندازه‌گیری می‌کند.

بنابراین، مهم نیست ابعاد تصویر چقدر باشد، زیرا آنچه تعیین‌کننده رزولوشن است، مقدار دی‌پی‌آی می‌باشد. برای مثال، یک تصویر با ابعاد ۸۰۰ در ۶۰۰ ممکن است از وضوح بیشتری نسبت به یک عکس با ابعاد ۳۰۰۰ در ۲۰۰۰ برخوردار باشد.

توجه: ۳۰۰ DPI استاندارد طلایی محسوب می‌شود و برای همه‌ی محصولات چاپی مناسب است. پوسترها می‌توانند در دی‌پی‌آی پایین‌تری انتخاب شوند، زیرا عموماً بزرگ‌تر هستند و از دور مشاهده می‌شوند. هرگز از اندازه ۱۵۰DPI  پایین نروید، مهم نیست که چقدر طرح شما بزرگ است یا تا چه اندازه از دور نمایش داده می‌شود.

DPI ،PPI و LPI

DPI (نقطه در اینچ)

واحدی است برای اندازه‌گیری تعداد نقطه‌ای که یک چاپگر می‌تواند در یک اینچ جا بدهد. در چاپ افست که با لیتوگرافی صورت می‌گیرد، رزولوشن dpi 300 متعارف و قابل قبول است، هر چند کیفیت بالاتر چاپ، نیازمند دقتی بیش از این مقدار است.

PPI (پیکسل در اینچ)

اشاره به تعداد پیکسل‌هایی دارد که به‌طور افقی و عمودی در هر اینچ مربع از یک تصویر دیجیتال نمایش داده می‌شود و نشان‌دهنده‌ی میزان اطلاعات موجود در آن تصویر است.

LPI (خط در اینچ)

واحد اندازه‌گیری تعداد سلول‌هایی است که در یک شبکه‌ی نیم‌سایه قرار دارد و از آن برای تبدیل تصاویر پیوسته‌ی دارای رنگسایه (مثل عکس‌ها) به ترام‌های نیم‌سایه در چاپ استفاده می‌شود. هر چه تعداد خط‌های یک تصویر بیشتر باشد، دارای جزئیات بیشتری است. مقدار کم LPI بیانگر تعداد کمتر سلول است و ترام‌های نیم‌سایه در تصویر چاپ شده آشکارتر دیده خواهد شد.

در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید…

صفحه اصلی وب‌سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *