در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید...

آموزش صفحه‌آرایی کتاب در نرم‌افزار ایندیزاین (InDesign)

آموزش صفحه‌آرایی کتاب در نرم‌افزار ایندیزاین (InDesign)

با این‌که ممکن است جلد همه شکوه و عظمت یک کتاب باشد، اما چیدمان داخلی به همان اندازه شاید هم بیشتر از طراحی جلد مهم است. به هر حال، صفحات همان چیزی است که خوانندگان هنگام خواندن کتاب با آن سروکار دارند. ما در این منوی آموزشی ابزارهای اساسی مورد نیاز برای صفحه‌آرایی کتاب با استفاده از InDesign را در اختیارتان قرار می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

قبل از شروع صفحه‌آرایی کتاب‌تان، به یک نسخه خطی کامل نیاز دارید. نسخه‌های خطی را می‌توان با استفاده از هر برنامه پردازش کلمه‌ای ایجاد کرد. مطمئن شوید که تمام ویرایش‌های لازم را کامل و سبک کاراکتر و پاراگراف را قبل از شروع طراحی‌تان پیاده‌سازی کرده‌اید.

علاوه بر این؛ باید بفهمید که کجا و به چه ترتیبی چیزهای مقدماتی مثل فهرست مطالب، صفحه حق چاپ، پیشگفتار، مقدمه، معرفی و همین‌طور محتوای پایانی مثل صفحه نویسنده، واژه‌نامه، پیوست، فهرست و غیره را بگنجانید.

کافیست مراحل ساده زیر را برای ساخت و صفحه‌آرایی کتاب‌تان با استفاده از ایندیزاین دنبال کنید:

1. ایجاد سند

برای شروع، باید یک سند جدید درست کنید. برای انجام این کار، InDesign را باز کنید و به File بروید، سپس روی New Document کلیک کنید (یا روی Create در سمت چپ کلیک کنید). با این کار یک کادر محاوره باز می‌شود که در آن می‌توانید صفحه‌آرایی سندتان را پیکربندی کنید و برای سند به وجود آمده؛ اسم بگذارید.

اول باید تصمیم بگیرید که کتاب شما در چه اندازه باشد. در دنیای نشر کتاب، به این فاکتور «قطع» می‌گویند. نکته‌ای که باید هنگام تصمیم‌گیری در مورد اندازه کتاب‌تان در نظر داشته باشید، هزینه چاپ است که بستگی زیادی به تعداد صفحات دارد. اگر بودجه کافی ندارید، برای کاهش تعداد صفحات مثلاً به جای یک کتاب 17 * 24 سانتیمتری، یک کتاب 15 * 21 سانتیمتری را انتخاب کنید. اطلاعات بیشتر

در گذاشتن جا برای حاشیه صفحه هم دست و دلباز باشید. حاشیه‌ها باعث ایجاد فضا در اطراف لبه‌های صفحات و دو حاشیه‌ای که صفحات در امتداد نخ‌دوزی کتاب به هم می‌رساند، می‌شود. حاشیه‌ها خواندن صفحات را آسان‌تر و تضمین می‌کنند که هیچ یک از محتوای شما در طول فرآیند چاپ برش نمی‌خورند.

می‌توانید مقادیر Bleed و Slug را همان‌طور که هست؛ رها کنید (Bleed اصطلاحی کاربردی برای تصویری که به لبه‌های صفحه رسیده است. Slug هم به اطلاعات غیر چاپی مثل تاریخ یا زمان گفته می‌شود که ممکن است در سند ظاهر شوند.)

2. وارد کردن محتوا در Layout

در مرحله بعد، باید متن کتاب‌تان را وارد ایندیزاین کنید. از کپی تمیز و ویرایش شده استفاده کنید تا بعد از این‌که همه چیز به ایندیزاین منتقل شد، به حداقل تغییرات نیاز باشد.

می‌توانید متن را با فایل‌هایی با فرمت doc ،rtf یا txt وارد کنید. بعضی از قالب‌بندی‌های مربوط به کاراکترها و پاراگراف‌ها حفظ می‌شوند؛ اما بیشتر تنظیمات صفحه‌آرایی مثل تنظیمات حاشیه و ستون، نادیده گرفته می‌شوند و باید مستقیماً با ایندیزاین تنظیم شوند.

برای شروع وارد کردن کپی فایل، به File بروید و روی Place کلیک کنید. فایل دست‌نوشته‌تان را از فهرست مربوطه پیدا کنید. هنگامی که فایلتان را انتخاب کردید، یک «مکان‌نمای بارگذاری شده» خواهید داشت که به شما امکان می‌دهد تا متن را در سند قرار دهید.

مکان‌نمای بارگذاری شده را در داخل حاشیه‌ها در گوشه بالا سمت چپ قرار دهید، سپس دکمه shift را بگیرید و کلیک کنید. ایندیزاین به‌صورت خودکار متن را روی هر تعداد صفحه که لازم باشد پیاده می‌کند.

3. سبک پاراگراف و کاراکتر

حالا زمان خلاقیت به خرج دادن است! اینجا است که شما سبک‌های پاراگراف، کاراکترها و فونت‌ها را مشخص می‌کنید. همچنین می‌توانید حروف قطره‌ای، تصاویر، تزئینات حروف‌چینی (نمادهای زینتی که برای نشان دادن قطع هر بخش استفاده می‌شوند) و هر عنصر زیبایی‌شناختی دیگری که می‌خواهید را اضافه کنید.

برای آسان‌تر کردن کارتان، داشتن تمام ابزارهای مورد نیاز در پنجره ایندیزاین مفید است. رایج‌ترین ابزارهای قالب‌بندی در پنجره‌های Tools ،Control ،Character Styles و Paragraph Styles پیدا می‌شوند. برای مشاهده پنجره‌های Tools و Control، به Window بروید و سپس هر کدام که خواستید را انتخاب کنید. سبک‌های پاراگراف و کاراکترها را می‌توانید در قسمت Type پیدا کنید.

برای تمیز نگه داشتن فضای کارتان، می‌توانید پنجره‌ها را به دلخواه بچینید و مرتب کنید.

اول مطمئن شوید که آیا قالب‌بندی از سند واژه‌پرداز شما انجام شده است یا خیر.

در مرحله بعد، سبک پاراگراف و کاراکتر را مشخص خواهید کرد. سبک‌های پاراگراف برای قالب‌بندی بلوک‌های متن مثل سرتیترها و عنوان‌های فرعی، پاراگراف‌ها، فهرست‌ها و نقل‌قول‌های آفست استفاده می‌شوند. همچنین می‌توان از آن‌ها برای استایل دادن به سرصفحه‌ها و پاورقی‌ها استفاده کرد. علاوه بر فونت و اندازه نوع، سبک پاراگراف می‌تواند شامل دندانه گذاری، خطوط قبل و بعد، ارتفاع خط و غیره باشد.

شما می‌توانید سبک‌های پاراگراف‌تان را با افزودن سبک‌های جدید یا اصلاح سبک‌های موجود تعریف کنید. برای ایجاد یک سبک سفارشی، به پنجره Paragraph Styles و بعد به گزینه‌ها بروید و New Paragraph Style را انتخاب کنید. این کادر محاوره گزینه‌های سفارشی‌سازی را تقریباً برای هر جنبه از پاراگراف در اختیارتان قرار می‌دهد.

شما باید برای هر عنصر متنی در کتاب‌تان سبک پاراگراف ایجاد کنید. سبک‌ها هماهنگی بخش‌های مختلف کتاب را تضمین کرده و باعث می‌شوند تا کتاب‌تان حرفه‌ای به نظر برسد.

4. اضافه کردن تصاویر

در مرحله بعد، تصاویرتان را اضافه کنید. یادتان باشد که تصاویر همیشه باید حداقل 300 نقطه در هر اینچ (dpi) رزولوشن داشته باشند تا هنگام چاپ واضح از کار در بیایند. قبل از قرار دادن تصویر در سند ایندیزاین، وضوحش را بررسی کنید.

برای وارد کردن یک تصویر، به قسمت File بروید و Place را انتخاب کنید. تصویر را از فهرست مربوطه انتخاب و بعد روی Open کلیک کنید. برای تغییر اندازه تصویر، آن را هایلایت کرده و سپس به گزینه Scale در پنجره Control بروید. توصیه می‌کنیم مقیاس بندی را براساس درصد انجام دهید تا با توجه به نسبت تصویر مقیاس‌بندی شود.

همه تصاویر باید به‌گونه‌ای ثابت شوند که هنگام ویرایش سند، تصویر با متن مناسب هماهنگ باشد. درصورتی‌که متنی را اضافه یا حذف کنید یا حتی صفحاتی را اضافه یا حذف کنید، تصویر باید همراه با متن پیش برود.

برای انجام این کار، تصویر را انتخاب و روی کادر آبی‌رنگ در لبه سمت راست بالای تصویر کلیک کنید. کادر آبی به یک لنگر تبدیل می‌شود. بر روی نماد لنگر دوبار کلیک کنید تا هم ترازی تصویر را تنظیم کنید.

5. سرصفحه و پاورقی‌ها

سرصفحه‌ها و پاورقی‌ها بیت‌هایی از متن هستند که به ترتیب در بالا و پایین صفحات ظاهر می‌شوند. در سرتیترها، عنوان کتاب اغلب در صفحه سمت چپ، با نام نویسنده یا عنوان بخش در صفحه سمت راست ظاهر می‌شود. پاورقی‌ها اغلب شماره صفحه دارند. با این حال، می‌توانید سرتیتر و پاورقی‌هایتان را مطابق با اولویت‌هایتان سفارشی کنید.

پیاده‌سازی سرتیترها و پاورقی‌ها با استفاده از صفحات اصلی ایندیزاین آسان است. برای ایجاد صفحات اصلی یا Master page، به پنجره بروید و روی Pages کلیک کنید.

در این پنجره دو بخش وجود دارد: قاب پیمایش صفحه اصلی و قاب پیمایش صفحه مجزای کتاب.

صفحات اصلی مثل سبک هستند، آن‌ها نحوه ظاهر صفحات دیگر را تعیین می‌کنند. با کلیک بر روی A-Master به یک صفحه خالی می‌رسید که در آن می‌توانید کادرهای متنی را به سرتیتر و پاورقی‌تان اضافه کنید.

برای ایجاد کادرهای متنی، روی ابزار Type آیکون T در پنل Tools کلیک کنید. کلیک کنید و ماوس را روی صفحه بکشید تا یک کادر متنی با اندازه دلخواه شما ایجاد شود. کادر متنی که می‌خواهید سرصفحه شما باشد را Drag‌ کنید. معمولاً درست بالای حاشیه فوقانی.

این کادر متنی را کپی و جایگذاری کنید و کادر متنی جدید را به صفحه مقابل بکشید و سرصفحه‌های مثل همین را در هر دو صفحه پهن شده ایجاد کنید. همین کار را برای هر دو پاورقی هم انجام دهید.

شما می‌توانید متن سرصفحه را در هر یک از کادرهای بالا اضافه کنید، زیرا در کل این بخش یکسان خواهد بود.

برای درج شماره صفحه، مکان‌نمایتان را داخل کادر متن قرار دهید، به قسمت File، سپس Type و Insert Special Character رفته؛ سپس Markers را انتخاب کنید. در آخر روی Current Page کلیک کنید.

حرف A باید به‌عنوان یک مکان نگهدار ظاهر شود. این روند را برای صفحه مقابل هم تکرار کنید.

هنگامی که صفحات اصلی شما راه‌اندازی شدند، صفحه‌آرایی صفحه اصلی را می‌توان در صفحات واقعی سندتان هم اعمال کرد. برای انجام این کار، به Window بروید و کادر محاوره Pages را باز کنید. در اینجا A-Master تان را خواهید دید. روی A-Master کلیک راست کرده، سپس از منوی کشویی Apply Master to Pages را انتخاب کنید. در حال حاضر همه صفحات را انتخاب کرده و روی OK کلیک کنید.

در این مرحله، سرصفحه‌ها و پاورقی‌ها در همه صفحات ظاهر می‌شوند اما برخی از صفحات مثل مقدمه و قسمت پایانی، صفحات عنوان فصل و صفحات خالی هستند که نباید در آن‌ها ظاهر شوند.

برای حذف قالب‌بندی صفحه اصلی از این صفحات خاص، مطمئن شوید که کادر محاوره صفحات شما باز است. در کادر صفحات، صفحه‌ای را پیدا کنید که می‌خواهید سرصفحه‌ها و پاورقی‌ها را از آن حذف کنید. سپس، صفحه اصلی خالی را روی نماد صفحه در پنجره بکشید.

6. فهرست مطالب

بعد از تنظیم شماره صفحه، ببینید آیا می‌خواهید فهرست مطالب (TOC) را اضافه کنید یا خیر.

نکته: اگر کتاب شما غیرداستانی است، احتمالاً فهرست مطالب می‌خواهید. قبل از ایجاد TOC، باید یک صفحه خالی در جایی که می‌خواهید نمایش داده شود، وارد کنید. برای افزودن یک صفحه، به پنجره Pages بروید، صفحه‌ای که می‌خواهید TOC در آن قرار دهید را برجسته کنید، سپس در منوی Pages ،Insert Pages را انتخاب کنید. مطمئن شوید که عدد 1 را در Pages قرار داده‌اید و مکان صحیح صفحه را انتخاب می‌کنید. در آخر روی OK کلیک کنید.

حالا یک صفحه خالی دارید که برای TOC شما آماده است. اگر سرتیترهای‌تان را با استفاده از سبک‌های پاراگراف درست در کل کتاب قالب‌بندی کرده باشید، ایجاد TOC فقط به چند کلیک نیاز دارد.

برای افزودن فهرست مطالب به Layout و سپس Table of Contents بروید.

در گفتگو، چند بخش را مشاهده خواهید کرد. اول برای TOC تان اسم بگذارید و سبکی که می‌خواهید در عنوان TOC ظاهر شود را انتخاب کنید.

سپس، در بخش Styles in Table of contents نوع پاراگرافی که می‌خواهید ایندیزاین محتوای TOC اش را از آن استخراج کند، انتخاب کنید. روی Add کلیک کنید تا سبک در کادر Include Paragraph Styles ظاهر شود.

7. ساخت PDF نهایی برای چاپ

فایل‌های ایندیزاین معمولاً توسط چاپگرها پذیرفته نمی‌شوند، بنابراین باید یک PDF از سندتان ایجاد کنید. برای این کار می‌توانید از پیش تنظیم Indesign High Quality Print استفاده کنید. به File و سپس Export بروید. فرمت چاپ PDF را انتخاب کنید، فایل را ذخیره کنید. سند شما به‌صورت یک PDF صادر می‌شود.

نکته: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد صفحه‌آرایی، منوی صفحه‌آرایی کتاب را مطالعه فرمایید.

در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید…

صفحه اصلی وب‌سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *