در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید...

انتخاب بهترین ناشر و انتشارات مناسب برای چاپ کتاب

انتخاب بهترین ناشر و انتشارات مناسب برای چاپ کتاب

چگونه ناشر معتبر کتاب پیدا کنیم؟

همه نویسندگان به دنبال چاپ کتاب خود هستند تا هم به سود مالی برسند و هم از سرقت ادبی مطالب ارزشمند کتاب خود جلوگیری کنند. ناشران زیادی نیز در سراسر کشور به کار چاپ کتاب در هر زمینه‌ای مشغول هستند.

برای پاسخ به این سؤال که چگونه ناشر معتبر پیدا کنیم؟ باید بگوییم که انتخاب ناشر برای چاپ کتاب کار آسانی نیست و علاوه بر بررسی کردن کیفیت چاپ کتاب توسط آن انتشارات، باید مسئولیت‌پذیری ناشر نیز ثابت شده باشد.

در فرآیند چاپ و نشر کتاب یا تبدیل پایان‌نامه به کتاب، ملاک انتخاب ناشر نباید صرفاً مبلغ بیان شده از سوی ناشر باشد. چراکه برخی افراد سودجو با عدم انجام برخی از موارد یا عدم دقت و استفاده از افراد غیرمتخصص در انجام مراحل، قیمت‌های بسیار ارزانی می‌گویند و چه‌بسا امکان دارد حتی فایل کتاب خود را نیز از دست بدهید.

لذا بهتر است در انتخاب ناشر، به جای قیمت، به عواملی مانند سابقه کاری ناشر، تخصص ناشر در زمینه مورد نظر، کیفیت چاپ و نشر، وضعیت حقوقی کتاب و… توجه کنید تا از انتخاب ناشر نادرست و پیامدهای ناخوشایندی که ممکن است برای کتاب شما داشته باشد جلوگیری کنید. برخی از خطرات انتخاب ناشر کتاب نادرست در ادامه آمده است:

 • خطر از دست دادن فایل
 • خطر سرقت ادبی از متن کتاب
 • معتبر نبودن اطلاعات مندرج در صفحه شناسنامه کتاب (شابک و فیپای جعلی)
 • خطر چاپ کتاب بدون مجوز
 • عدم ثبت نهایی کتاب در خانه کتاب (عدم اعلام وصول)
 • بی‌کیفیت بودن کتاب
 • بی‌دقتی در انجام مراحل چاپ و نشر کتاب

روش‌های انتخاب ناشر و انتشارات

در ادامه با چند روش پیدا کردن ناشر برای چاپ کتاب همراه ما باشید:

در روش اول برای چاپ کتاب می‌توانید حوزه کتاب خود را تعیین کرده و کتاب‌هایی که در آن زمینه چاپ شده‌اند را بررسی کنید. به‌طور معمول ناشران شماره تماس، ایمیل، آدرس اینترنتی و آدرس پستی خود را در کتاب درج می‌کنید. از این طریق می‌توانید با ناشر ارتباط بگیرید.

در روش دوم می‌توانید از دوستان یا آشنایانی که سابقه چاپ کتاب دارند پرس‌وجو کنید. کسانی که یکبار برای چاپ کتاب اقدام کرده باشند ارتباطات بیشتری دارند و می‌تواند به کمک آن‌ها برای یافتن ناشر برای چاپ کتاب اقدام نمایید.

روش دیگری که برای پیدا کردن ناشر می‌توانید انجام دهید، شرکت در نمایشگاه‌های کتاب است. در نمایشگاه‌های داخلی کتاب که هر ساله برگزار می‌شود، بسیاری از ناشران حضور دارند. از طریق می‌توانید با آن‌ها ارتباط بگیرید و نظرشان را برای چاپ کتاب خود جلب کنید.

در نهایت با جستجو در صفحات اینترنتی، می‌توانید با ناشران مختلفی آشنا شوید و نمونه کارهای آن‌ها را مشاهده کنید و از طریق تماس تلفنی یا ایمیل، با آن‌ها ارتباط بگیرید. اما مهم‌ترین مسئله‌ای که در اینجا مطرح می‌شود این است که، چه پارامترهایی را برای انتخاب ناشر در نظر بگیریم و به چه مواردی را در انتخاب ناشر دقت داشته باشیم؟

ویژگی‌های لازم برای انتخاب ناشر در چاپ کتاب

برای انتخاب ناشر برای چاپ کتاب علاوه بر کیفیت چاپ کتاب در آن انتشارات، باید به اخلاق خوب و احترام به مخاطب، متعهد و مسئولیت‌پذیر بودن ناشر نیز توجه کنید. در نهایت اگر بین چند ناشر با همین ویژگی‌ها نتوانستید انتخاب کنید، اولویت با ناشری است که به شما نزدیک‌تر است؛ حال یا در شهر شماست یا در اطراف محل کار شما. در اینجا به بررسی ویژگی‌هایی که گفتیم می‌پردازیم:

ویژگی اول: کیفیت در چاپ کتاب

کیفیت چاپ کتاب در آن انتشارات مهم‌ترین ویژگی است که باید انتشارات از آن برخوردار باشد. گاهی ناشر کتاب با کم‌فروشی، از کیفیت چاپ کتاب می‌کاهد که می‌توان این موضوع را در کیفیت ظاهر کتاب و کاغذ چاپ کتاب جستجو کرد.

ویژگی دوم: اخلاق حسنه ناشر و احترام به نویسنده

اخلاق خوب و احترام به نویسنده شاید مسئله مهمی نباشد اما وقتی در فرآیند چاپ کتاب با نویسنده‌ای همکاری داشته باشید که به نظرات شما اهمیتی نمی‌دهد و حتی ممکن است به شما بی‌احترامی کند، اهمیت خوش‌اخلاق بودن و احترام به نویسنده را درک می‌کنید.

ویژگی سوم: متعهد بودن ناشر

متعهد بودن ناشر از شرط‌های لازم برای انتخاب ناشر است. هر نویسنده‌ای دوست دارد با ناشری کار کند که تعهد داشته باشد و کارها را با بالاترین کیفیت ممکن پیش ببرد. بعضی از موارد رایج عدم پایبندی به تعهد در ناشران را در ادامه می‌خوانیم:

 • به‌کارگیری یک شابک برای چاپ چندین کتاب که ‌این کار درستی نیست و باید برای هر کتاب یک شابک مجزا تهیه شود.
 • چاپ کتاب بدون دریافت مجوز فیپا که در این صورت چاپ کتاب غیرقانونی است.
 • چاپ کتاب به‌صورت غیرقانونی قبل از دریافت مجوزهای لازم برای چاپ کتاب.
 • عدم پیگیری برای دریافت مجوزها و عمل نکردن به وظایف خود در سروقت مقرر شده.

انتشارات کتیبه نوین با همراهی تیمی با تجربه و متعهد، همواره سعی دارد بهترین خدمات را به نویسندگان ارائه دهد و در تلاش است تا در زمان تعیین شده به تعهدات خود عمل نماید.

ویژگی چهارم: مسئولیت‌پذیری ناشر

در طی حمل و نقل یا در فرآیند چاپ ممکن است تعدادی کتاب دچار آسیب شوند. برخی ناشران اغلب با عنوان اینکه این موارد طبیعی است و در هر کاری درصدی ضایعات وجود دارد، حق هر گونه اعتراضی را از نویسنده می‌گیرند. اما ناشران مسئولیت‌پذیر با تعهد بالای کاری، اصلاح کتاب‌های ناقص شده را قبول می‌کنند و به همان تعداد کتاب سالم را به مؤلف تحویل می‌دهند.

انتخاب ناشر برای نویسندگان تازه‌کار

این توصیه برای نویسندگان جوان و کم‌تجربه است که در دام ناشران غیرحرفه‌ای و متقلب نیفتند. به‌طور معمول ناشران معروف و حرفه‌ای، آثار نویسندگان معروف که مطمئن هستند فروش خوبی دارد را به چاپ می‌رسانند.

اما در این میان ناشران متقلب با گرفتن پول و هزینه چاپ کتاب، بدون دریافت مجوزهای لازم برای چاپ کتاب یا چاپ کتاب با کیفیت پایین، نویسنده را گول می‌زنند. توصیه ما برای اینکه در دام این مؤسسات نشر سودجو نیفتید این است که در هر مرحله از ناشر گزارش کار دریافت کنید.

نقش ناشر کتاب در موفقیت کتاب

در دنیای کتاب، نقش ناشر بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند در موفقیت یک کتاب تأثیر بسزایی داشته باشد. ناشر کتاب یکی از مواردی است که تمام فرآیند انتشار یک کتاب را کنترل می‌کند و باید برای بهترین نتیجه ممکن از تجربه و دانش خود استفاده کند.

یکی از وظایف اصلی ناشر کتاب، تصمیم‌گیری درباره انتخاب کتاب‌های مناسب برای چاپ و انتشار است. ناشر باید با توجه به موضوع کتاب، بازار هدف و مخاطبین موردنظر خود، کتاب‌هایی را انتخاب کند که بهترین بازخورد را از مخاطبان خود دریافت کند.

بعد از انتخاب کتاب، ناشر باید فرآیند ویرایش و بهبود محتوای کتاب را به دست بگیرد. همچنین، باید به دنبال اصلاح خطاهای املایی، گرامری و ترجمه باشد. این گام می‌تواند بهبود کیفیت کتاب و افزایش ارزش آن را به همراه داشته باشد.

سپس ناشر باید به‌طور مؤثر در روند طراحی و چاپ کتاب دخیل شود. این شامل تصویرسازی، انتخاب فونت و حجم متن، چاپ و صفحه‌بندی می‌شود. هدف از این مرحله، بهبود جذابیت بصری کتاب و ایجاد تجربه خواندنی بهتر است.

بعد از طراحی و چاپ، ناشر باید کارهای بازاریابی مرتبط با کتاب را انجام دهد. باید برنامه‌ریزی کند که کتاب به چه نحوی به بازار معرفی شود و چطور به مخاطبان خود معرفی شود.

نکته: جهت کسب اطلاعات بیشتر منوی راهنمای انتخاب ناشر و بهترین انتشارات را مطالعه فرمایید.

در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید…

صفحه اصلی وب‌سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *