در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید...

انواع روکش (یا پوشش) جلد کتاب در چاپ، سلفون، یو وی (UV)، لمینت و ورنی

انواع روکش (یا پوشش) جلد کتاب در چاپ، سلفون، یو وی (UV)، لمینت و ورنی

اهمیت روکش (یا پوشش) جلد کتاب

روکش (یا پوشش) جلد کتاب همان‌طور که از نامش پیداست، مجموعه اقداماتی است که پس از چاپ و به‌منظور افزایش کیفیت چاپ، روی محصول مورد نظر اعمال می‌شود. در اغلب موارد برای محافظت از سطوح چاپی روی کتاب و امثال آن، از انواع مواد مرسوم جهت روکش (یا پوشش) جلد کتاب محصول مورد نظر استفاده می‌شود.

روکش (یا پوشش) جلد کتاب چاپ نوعی محافظ فیزیکی در برابر ساییدگی، رنگ‌پریدگی، پوسیدگی و حتی پارگی جلد و یا کاغذ محصول شماست. جالب است که بدانید از لحاظ بصری و زیبایی نیز، لایه روکش (یا پوشش) جلد کتابی روی محصول نهایی تأثیر بسیار چشمگیری خواهد داشت. بنابراین بهتر است بدانید که متناسب با میزان بودجه‌ای که برای محصول سفارشی خود در نظر گرفته‌اید، کدام یک از انواع جلد را انتخاب نمایید.

انواع روکش (یا پوشش) جلد کتاب در صنعت چاپ

امروزه طیف وسیعی از مواد، جهت روکش (یا پوشش) جلد کتاب روی سطوح چاپی وجود دارند. همان‌طور که گفته شد این روکش (یا پوشش) جلد کتاب‌های به ظاهر ساده، دوام و ماندگاری کاغذ را به‌مراتب افزایش می‌دهند. از سلفون حرارتی، یو وی (UV)، لمینت و ورنی، می‌توان به‌عنوان رایج‌ترین روکش (یا پوشش) جلد کتاب‌ها در صنعت چاپ برد. در ادامه به توضیحات بیشتری در ارتباط با هر کدام می‌پردازیم.

1. روکش (یا پوشش) جلد کتاب سلفون

پس از اتمام مراحل چاپ، برای ایجاد استحکام و محافظت بیشتر، یک لایه بسیار نازک سلفونی در دستگاه قرار می‌گیرد و به کمک چسب روی کار چسبانده می‌شود. این کار توسط چسب و با دو روش حرارتی و مکانیکی انجام می‌شود.

به عبارتی سلفون به‌صورت لایه‌ای بسیار نازک، به کمک چسب و در دو روش حرارتی و ساده، به‌وسیله دستگاه‌های سلفون‌کش، روی کاغذ و پیش از اعمال برش قرار می‌گیرد. گفتنی است که استفاده از حرارت می‌تواند در چسباندن بهتر سلفون روی محصول چاپی تأثیرگذار باشد.

لایه سلفونی بسیار انعطاف‌پذیر و مقاوم بوده و به لحاظ اقتصادی نسبت به روکش (یا پوشش) جلد کتاب‌هایی همچون uv، بسیار مقرون‌به‌صرفه است. از لحاظ ظاهری سلفون مات، کمی کدرتر از سلفون براق است و در محیط‌های پر نور، دید بهتری به بیننده می‌دهد. سلفون براق نیز دارای شفافیت بیشتری است ولی در برابر نور مستقیم، بازتاب نوری ایجاد می‌کند.

انواع روکش (یا پوشش) جلد کتاب سلفون

همان‌طور که گفته شد این لایه روکش (یا پوشش) جلد کتابی و محافظتی به دو صورت مات و براق روی سفارش‌های چاپی قرار می‌گیرد. ویژگی‌های دو روکش (یا پوشش) جلد کتاب سلفون مات و براق به قرار زیر است:

الف) سلفون مات

این نوع از سلفون به‌دلیل دارا بودن رنگ کدرتر نسبت به سلفون براق، مانع از بازتاب نور مجدد از سطوح چاپی در محیط‌های پرنور می‌شود. به همین دلیل دید بصری بهتری را برای افراد فراهم می‌کند. بنابراین با سلفون مات، رنگ طرح اصلی با کیفیت‌تر نمایش داده می‌شود. البته باید به این نکته توجه داشت که کمی از شفافیت رنگ طرح اصلی نیز کاسته می‌شود.

ب) سلفون براق

این نوع از سلفون همان‌طور که از نام آن مشخص است دارای شفافیت بیشتری نسبت به نوع مات آن است. در این نوع روکش (یا پوشش) جلد کتاب، رنگ‌ها زنده‌تر و شاداب‌تر دیده می‌شوند. البته از آنجایی که بازتاب نور از سطح براق بسیار زیاد است، استفاده از این نوع روکش (یا پوشش) جلد کتاب در محیط‌هایی که نور به‌طور مستقیم و با شدت زیاد بر سطح چاپ شده تابیده می‌شود توصیه نمی‌شود.

نکته: در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

2. روکش (یا پوشش) جلد کتاب یو وی (UV)

روکش (یا پوشش) جلد کتاب UV که امروزه طرفداران زیادی را جذب خود نموده است، از لحاظ ظاهری به‌صورت یک لایه برجسته و براق روی سطح چاپی قرار می‌گیرد. با توجه به مواد مصرفی برای این نوع روکش (یا پوشش) جلد کتاب چاپ، یک روکش (یا پوشش) مات یا براق فراهم می‌شود. البته یو وی مات به دلیل هزینه بالا و زمان زیادی که برای آماده‌سازی نیاز دارد، به ندرت استفاده می‌شود. به‌صورت معمول در بسیاری از کارهای چاپی به‌منظور افزودن جلوه بصری زیباتر از هر دو روکش (یا پوشش) جلد کتاب مات و براق در کنار یکدیگر استفاده می‌شود.

جالب است بدانید از آنجایی که مواد مصرفی در روکش (یا پوشش) جلد کتاب UV به روش ماوراءبنفش خشک می‌شود، نام آن را به اختصار UV گذاشته‌اند. روکش (یا پوشش) جلد کتاب چاپ یو وی علاوه‌بر زیبایی که به سطح کار شما می‌بخشد، موجب بالاتر رفتن استحکام محصول چاپی در برابر عوامل مختلف می‌گردد.

انواع روکش (یا پوشش) جلد کتاب یو وی

همان‌طور که اشاره کردیم روکش (یا پوشش) جلد کتاب یو وی دارای دو حالت براق و مات است. در این میان به‌جز دسته‌بندی ذکر شده، دسته‌بندی دیگری وجود دارد که با توجه به سطح پوشانندگی آن نام‌گذاری شده است. نوع اول یو وی سیلندری تخت و نوع دوم یو وی موضعی برجسته نام دارد.

الف) یو وی سیلندری تخت

در روکش (یا پوشش) جلد کتاب چاپ یو وی سیلندری تخت، سطح چاپی که همان کاغذ یا مقوا است را از توری سیلک اسکرینی که حاوی مواد UV است عبور داده و تمام کاغذ را آغشته به UV می‌کنند. در این حالت پس از عبور از خشک‌کن، سطح چاپی مورد نظر با مواد یو وی پوشانده می‌شود.

ب) یو وی موضعی برجسته

یو وی موضعی نوع دیگری از روکش (یا پوشش) است که با کلیشه مجزا روی سطح چاپی قرار گرفته و برخی از نقاط طرح را برجسته‌تر می‌کند. یعنی بخشی از طرح را که می‌توان با افزودن سطح براق و برجسته به آن، جذابیت بیشتری در آن ایجاد کرد را انتخاب کرده و طی فرآیند چاپ، با افزودن رنگ مورد نظر و عبور از اشعه ماوراءبنفش، به محصول چاپی با یو وی موضعی دست یافت.

این لایه برجسته باعث می‌شود که حالت سایه روشن و براق روی سطح دیده شود، که موجب جذابیت بسیار بالای محصول نهایی می‌گردد.

نکته: در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

3. انواع روکش (یا پوشش) جلد کتاب لمینت

الف) لمینت گرم یا حرارتی

لیمنت گرم یا حرارتی پرکاربردترین نوع پوشش در میان پوشش‌های مختلف در چاپ کتاب است، که آن را با استفاده حرارت روی سطح مورد نظر می‌چسبانند، جنس لیمنت گرم از پلاستیک است.

ب) لمینت سرد

برای لمینت سرد نیازی نیست که با استفاده از گرما پوشش پلاستیکی چسبانده شود تنها با استفاده از دستگاه لمینیتور این کار انجام خواهد شد، جلوه‌ای که این نوع پوشش به سطح مورد نظر می‌دهد بهتر از لمینت حرارتی است.

4. انواع روکش (یا پوشش) جلد کتاب ورنی

الف) ورنی گرم

نوع دیگری از پوشش‌ها که اندکی متفاوت از سایرین است ورنی گرم می‌باشد، برای ایجاد این نوع پوشش از چاپ سیلک اسکرین روی سطوح مورد نظر استفاده می‌شود. از آنجایی که ماده‌ی اصلی برای ساخت ورنی گرم نوعی ماده‌ی نفتی با بوی نامطبوع است به همین دلیل به آن نوعی ماده‌ی خوشبوکننده اضافه می‌کنند.

ب) ورنی سرد

از ورنی سرد به منظور ثبات رنگ استفاده می‌شود که به‌صورت چاپ افست به سطح مورد نظر منتقل می‌شود. جالب است بدانید که ورنی سرد بدون درخشش است.

در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید…

صفحه اصلی وب‌سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *