در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید...

بهترین و مشهورترین رمان‌های جهان

بهترین و مشهورترین رمان‌های جهان

 رمان اولیس Ulysses اثر جیمز جویس

اولیس یا یولسیز نام رمان معروف جیمز جویس نویسنده ایرلندی است که از شاهکارهای ادبیات دوره مدرن به‌شمار می‌رود. تمام وقایع رمان اولیس در یک روز رخ می‌دهند. این کتاب که سومین اثر جیمز جویس است در سال ۱۹۲۲ در پاریس منتشر شد.

 داستان اولیس ریشه در اساطیر یونانی و به‌خصوص اودیسه هومر، شکسپیر، عهد عتیق و عهد جدید دارد. اشارات تلمیحی و بینامتنیتی، نزدیکی فرم و محتوا و ساختار پیچیده روایی از مشخصه‌های بارز ارزشِ ادبی این اثر می‌باشد. اولیس در صدر ۱۰۰ رمان برتر به انتخاب کتابخانه مدرن قرار دارد.

 رمان گتسبی بزرگ اثر اسکات فیتزجرالد

گتسبی بزرگ در ۱۹۲۵ منتشر شد و در آن هنگام منتقدان و مخاطبان چندان از این رمان استقبال نکردند. این رمان در نظر اول داستانی عاشقانه است. جی گتسبی، پسری فقیر از غرب میانه، عاشق دیزی فی، زنی از کنتاکی است که او را در بحبوحه‌ی جنگ جهانی اول، در قامت افسری جوان، دیده بوده است. تاکنون، بیش از ۲۵ میلیون نسخه از این کتاب به فروش رسیده است.

کشف شخصیت «گتسبی» و اهداف او یکی از مواردی است که خواندن این کتاب را جذاب می‌کند. مخصوصاً که در ابتدای رمان هیچ خبری از مرد عاشق‌پیشه و مرموز نیست و خواننده با خود فکر می‌کند که او قرار است چگونه و به چه شکل وارد داستان شود.

کتاب «گتسبی بزرگ» مفاهیم و درون‌مایه‌های زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به نقد زندگی مدرن، فساد، خیانت، رفاه، اشتیاق کسب موفقیت‌های بیشتر، رؤیای آمریکایی و سرخوردگی ناشی از نرسیدن به آن اشاره کرد.

رمان چهره مرد هنرمند در جوانی اثر جیمز جویس

چهره‌ی مرد هنرمند در جوانی، اولین و شناخته‌شده‌ترین رمان جیمز جویس، داستان مرد جوانی را روایت می‌کند که برای انتخاب بین شغلی مذهبی و یا هنری در تقلاست. با پیشروی داستان، تغییر نمادین شخصیت استیون نمایان می‌شود. او از جوانی سرگشته و مضطرب به فردی حقیقت‌طلب تبدیل می‌شود که شانس به آزمایش گذاشتن ایمانش را دارد.

جیمز جویس در ابتدا این کتاب را در قالب شرح حالی با ۶۳ فصل نوشته بود اما در سال ۱۹۰۷، تم‌ها و قهرمان این داستان را در رمانی ۵ فصلی گنجاند.

چهره‌ی مرد هنرمند در جوانی، با استفاده از توصیفاتی بسیار واقع‌گرایانه و تکنیک سیال ذهن، مخاطب را به درون ذهن و ضمیر در حال شکل‌گیری قهرمان داستان می‌برد و برای کسانی که می‌خواهند لحظاتی را در ذهن یکی از تأثیرگذارترین رمان نویسان جهان بگذرانند، معلم و هم‌نشینی منحصربه‌فرد و فراموش‌نشدنی است.

رمان لولیتا اثر ولادیمیر ناباکوف

لولیتا رمانی است از ولادیمیر ناباکوف که به زبان انگلیسی نخستین بار در سال ۱۹۵۵ در پاریس منتشر شد. ناباکوف بعداً خودش آن را به زبان مادریش روسی ترجمه کرد.

لولیتا مضمون بسیار بحث‌برانگیزی دارد، راوی غیرقابل اعتماد داستان یک استاد ادبیات روان‌پریش به نام هامبرت هامبرت است که عشقی بیمارگونه به دختری ۱۲ ساله به نام دلورس هیز (ملقب به لولیتا) دارد و چون پدرخوانده او می‌شود با او وارد رابطه عاشقانه می‌شود.

رمان دنیای قشنگ نو اثر آلدوس هاکسلی

کتاب دنیای قشنگ نو نمایان‌ترین اثر آلدوس هاکسلی است. این کتاب یک رمان علمی تخیلی محسوب می‌شود که آلدوس هاکسلی در آن دنیا را در ۶۰۰ سال آینده به تصویر کشیده است. در واقع هاکسلی یک ناکجاآباد را در برابر خواننده قرار می‌دهد.

رمان خشم و هیاهو اثر ویلیام فاکنر

کتاب خشم و هیاهو اثر ویلیام فاکنر یکی از رمان‌های خاص است که مطالعه آن برای تمامی افراد کتاب‌خوان و علاقه‌مند به ادبیات غرب توصیه می‌شود. این کتاب اثری ارزشمند از تقابل دنیا و پوچی است، و فاکنر با دیدی باز این کتاب را در چندین رشته نگارشی به تألیف در آورده و هر مخاطبی را برای خواندن این کتاب به چالش می‌کشد.

رمان تبصره ۲۲ اثر جوزف هلر

هلر نوشتن این رمان را در سال ۱۹۵۳ آغاز کرد، اما کتاب در سال ۱۹۶۱ منتشر شد و تصویری که از یک گروه از خلبانان آمریکایی در ایتالیای فاسد و تاریک زمان جنگ ارائه کرد که مأموریت‌های بمباران بی‌شماری را بدون دلیلی روشن انجام می‌دادند، روحیه‌ی انتقادی مردم را در زمان کندی برانگیخت.

رمان ظلمت در نیمروز اثر آرتور کوستلر

ظلمت در نیمروز، رمانی است نوشته‌ی آرتور کستلر که برای اولین بار در سال ۱۹۴۰ به انتشار رسید.

این کتاب که شناخته‌شده‌ترین اثر کستلر به حساب می‌آید، داستان زندگی بلشویکی به نام روباشوف را روایت می‌کند که توسط حکومت شوروی طرد شده، به زندان انداخته شده و به اتهام خیانت، محاکمه می‌شود. این رمان، تصویری از سیاست‌های کابوس‌وار زمانه‌ی معاصر را در قالب داستانی فوق‌العاده جذاب ارائه می‌کند.

رمان پسرها و عاشق‌ها اثر دی اچ لارنس

رمان Sons and Lovers به کشف شکاف و اختلاف احساسی و عاطفی از طریق شخصیت اصلی، پل مورل Paul Morel و روابط خسته‌کننده او با مادرش و دو بانوی دیگر می‌پردازد. این مهم مکاشفه‌ای پیشافرویدی از مضمون عشق و مالکیت است.

رمان خوشه‌های خشم نوشته اثر جان اشتاین بک

کتاب خوشه‌های خشم رمانی بسیار جذاب و خواندنی از جان اشتاین‌بک نویسنده آمریکایی است. این رمان درباره دوره‌ای از تاریخ آمریکاست که قحطی و ماشینیسم باعث آواره شدن هزاران هزار خانوار شد و داستان کتاب روایت یکی از این خانواده‌هاست.  جان اشتاین بک در سال ۱۹۶۲ به خاطر خوشه‌های خشم توانست برنده جایزه نوبل ادبیات شود.

 رمان زیر کوه آتشفشان اثر مالوکم لاوری

برخی منتقدان رمان زیر کوه آتشفشان را جزء ده رمان برتر قرن بیستم می‌دانند و سبک و شیوه سیال روایت رمان‌های مالکوم لاوری را با سبک رمان لولیس اثر جیمز جویس مقایسه می‌کنند. روزنامه گاردین در فهرست مشکل فهم‌ترین کتاب‌های ادبیات دنیا از این رمان نام برده است. زیر کوه آتشفشان ماجرای آخرین روز زندگی کنسول سابق انگلستان در کواوهناهواک، جئوفری فیرمین است.

رمان راه آخرت  اثر ساموئل باتل

رمان معروف راه آخرت در سال ۱۹۰۳ پس از مرگ ساموئل باتلر به انتشار رسید، ساموئل باتلر در این رمان از بسیاری از تجارب شخصی خود استفاده کرده و به تزویر و دورویی زندگی یک خانواده‌ی مذهبی در دوران ویکتوریا پرداخته است. داستان کتاب همچنین، آرمان‌ها و ارزش‌های ثروتمندان قرن نوزدهم را مورد بررسی قرار داده و بر زیر سؤال بردن این ارزش‌ها توسط نسل‌های بعدی تمرکز دارد.

رمان ۱۹۸۴ اثر جورج اورول

رمان ۱۹۸۴ نوشته جورج اورول، جزو یکی از مشهورترین داستان‌های سیاسی در دنیا است. این کتاب که در سال ۱۹۴۹ نوشته شده است، در ژانر علمی‌تخیلی دسته‌بندی می‌شود اما در تلاش است در قالب یک داستان، نظام‌های کمونیستی و تمامیت‌خواه را به تصویر بکشد.

رمان منم کلودیوس اثر رابرت گریوز

کتاب منم کلودیوس، داستان جذاب زندگی امپراتور روم است که در قرن یک پس از میلاد مسیح می‌گذرد و به‌عنوان یکی از آثار کلاسیک مدرن در ادبیات داستانی تاریخی به حساب می‌آید. کلودیوس که از نظر جسمانی ضعیف است و لکنت زبان دارد، در ابتدا مدام تحقیر می‌شود و درحالی‌که انواع و اقسام دسیسه‌ها و آدم کشی‌ها در اطرافش اتفاق می‌افتد، تصمیم می‌گیرد که دانش‌پژوه و تاریخ‌نگار شود.

کلودیوس، اتفاقات ناخوشایند اطرافش را از منظری عمیق‌تر از عامه‌ی مردم تحلیل و تفسیر می‌کند و موفق می‌شود از خیانت‌ها و دسیسه‌های اعضای خانواده‌ی بزرگ سلطنتی جان سالم به در ببرد و در سال ۴۱ پس از میلاد مسیح به امپراتوری روم دست یابد.

رمان به سوی فانوس دریایی اثر ویرجینیا وولف

رمان به سوی فانوس دریایی (To the Lighthouse) معروف‌ترین اثر ویرجینیا وولف است؛ رمانی که به‌نوعی تاریخچه زندگی خود نویسنده است. در این رمان زندگی، مرگ مسائل اصلی‌اند و فانوس دریایی که در دریا منزوی است و به فواصل مرتب پرتو می‌افکند، تصویر نیرومندی است.

این رمان مظهر مدرنیسم است و هرج و مرج شخصیت‌ها را در فرمی می‌گنجاند که بر اثر تجزیه و تحلیل به‌دست می‌آید. نخستین واژه‌ی این رمان «بله» است و آخرین جمله‌اش: «من هم تصویر خیالی‌ام را دیدم» که حاکی از رویکردی مثبت و رسیدن به آرزوهاست.

 رمان  تراژدی آمریکایی اثر تئودور درایزر

زندگی شخصیت اصلی رمان تراژدی آمریکایی، کلاید گریفیتس، با به وقوع پیوستن اتفاقی غیر منتظره تغییر می‌کند و اکنون، آرزوهای او برای پیشرفت در اجتماع و رسیدن به دختری زیبا و ثروتمند، مورد تهدیدی جدی قرار گرفته است. این رمان از یک منظر، داستان نابودی و به قهقرا رفتن مردی را روایت می‌کند که برای رسیدن به موفقیت، زندگی‌اش را به تباهی می‌کشاند.

رمان قلب، شکارچی تنها اثر کارسن مک کالرز

کارسن مک کالرز با انتشار اولین رمان خود، قلب، شکارچی تنها، تبدیل به نویسنده‌ای شناخته شده و تأثیرگذار در دنیای ادبیات شد. این رمان با نگاهی دقیق و انسانی به جزئیات زندگی کاراکترهای خود، شاهکاری ماندگار و بهترین اثر مک کالرز به حساب می‌آید.

رمان سلاخ‌خانه شماره پنج اثر کرت وانه گت

سلاخ خانه شماره پنج، یک رمان علمی تخیلی و ضد جنگ می‌باشد که توسط نویسنده آمریکایی کرت وانه گت نوشته شده است. سلاخ خانه شماره پنج، یکی از مشهورترین آثار پست مدرن قلمداد می‌شود که داستان آن در زمان جنگ جهانی دوم و روایت کننده ماجراهای سربازی آمریکایی به نام  بیلی پیلگریم  و سفرهای عجیب و غریب او در زمان است.

رمان  مرد نامرئی اثر اچ جی ولز

 کتاب مرد نامرئی که از آثار معروف هربرت جورج ولز، نویسنده‌ی پرآوازه‌ی انگلیسی محسوب می‌شود که برای اولین در سال ۱۸۹۷ به چاپ رسید و تحسین بسیاری از مردم را به همراه داشت. از این اثر جذاب و خواندنی تاکنون در همه سراسر دنیا نسخه‌های بسیاری منتشر شده است.

رمان پسر بومی اثر ریچارد رایت

رمان پسر بومی اثر ریچارد رایت، مخمصه روانی حاصل از نا انسان شدن در یک جامعه نژادپرست را به تصویر می‌کشد. حد آزادی بیگر تامس در پسر بومی، در بین منتقدان بسیار مناقشه آمیز بوده است. برخی، او را یک شخصیت ناتورالیستی بی‌بهره از هر گونه آزادی می‌پندارند و برخی دیگر او را یک شخصیت اگزیستانسیالیستی برخوردار از آزادی به حساب می‌آورند.

رمان هندرسون شاه باران اثر سال بلو

هندرسون، شاه باران نوعی رمان سیر و سلوک است. پر از حرف‌های فلسفی و ماجراهای کمیک. داستان مردی است که دنبال معنای زندگی می‌گردد. مردی که همه چیز دارد. ثروت، خانواده، پایگاه اجتماعی، ولی از زندگی راضی نیست. در تلاش برای کشف معنای زندگی سر از آفریقا درمی‌آورد و روزهای طولانی را با مردم قبایل دوردست اعماق آفریقا می‌گذراند.

رمان عجایب: واینزبرگ اوهایو اثر شروود اندرسن

نویسنده در این کتاب از داستان‌های به هم مرتبط، به تنهایی و انزوای روحی، عاطفی و هنری زندگی در شهری کوچک در آمریکا می‌پردازد. کتاب «وانیزبرگ، اوهایو» داستان بلوغ نویسنده‌ای جوان، جست و جو برای یافتن عشق و آرزوی زندگی در جهانی آزادتر را به زیبایی تمام به تصویر می‌کشد. کتاب از دید مردی جوان به نام جورج ویلارد به بطن زندگی ساکنین وانیزبورگ می‌پردازد.

رمان گذری به هند اثر ای‌ام فورستر

ذری به هند اثر نویسنده انگلیسی‌ای. ام. فورستر بهترین اثر نویسنده و یکی از برترین رمان‌های زبان انگلیسی است. این رمان خوش‌خوان حاصل تجارب شخصی نویسنده در سفر به کشور هند است. رمان گذری به هند بر محوریت ۳ موضوع: مسجد، غار و معبد نوشته شده است.

مسجد: سمبلی از امکان تفاهم بین انگلیسی‌ها و مردم هند است. در عین حال مظهری از پیروزی اسلام در نظر عزیز و دوستانش به شمار می‌رود. غار: سمبلی از شکست هر نوع تفاهم و رابطه بین انگلیسی‌ها و مردم هند. معبد: سمبلی از هندوئیسم که پیروان آن تمام جهانیان، بلکه تمام کائنات را دوست دارند. هندوئیسم چون تصوف عشق را مبدأ اندیشه خود قرار می‌دهد و این عشق تمام موجودات را دربر می‌گیرد و از مرز فرقه‌ها و دین‌ها می‌گذرد.

رمان سفرای کبار اثر هنری جیمز

سفرای کبار نام یک کتاب ادبی است که توسط هنری جیمز، نویسنده اهل ایالات متحده آمریکا نوشته شده است. این کتاب یکی از آثار ادبی برجسته جهان است. نام قهرمان داستان سفرای کبار، کریستوفر نیومن است که نام کوچکش به معلومات تاریخی اندکی برای شناسایی نیاز دارد و نام فامیلش خود به‌قدر بسنده گویاست: مرد جدید. نیومن دموکراتی است که با سعی و کوشش خود بزرگ شده ولی فرصت فراگیری درس‌هایی از تمدن را نداشته و در خلأی تاریخی به بالندگی رسیده است.

رمان لطیف است شب اثر اسکات فیتز جرالد

این رمان را باید یکی از تحسین‌شده‌ترین آثار فیتز جرالد نام‌گذاری کرد، در سال ۱۹۸۸ بهترین رمان‌های انگلیسی زبان در قرن بیستم توسط کتابخانه مدرن انتخاب شدند که رمان لطیف است شب در رتبه ۲۸ بهترین رمان‌های انگلیسی زبان قرن بیستم قرار گرفت. همچنین این کتاب یکی از کتاب‌هایی است که به عنوان ۱۰۰۱ کتابی که باید پیش از مرگ بخوانید انتخاب شده‌اند.

اسکات فیتزجرالد در این اثر از نویسنده‌های کلاسیک زمانش چند گامی پیش‌تر می‌رود و شخصیت‌های زن داستانش را از دنیای صرف همسر و مادر بودن بیرون می‌کشد و توانمند به جامعه می‌آورد، ارنست همینگوی بارها لطیف است شب را بهترین اثر دوست صمیمی‌اش اسکات خوانده است.

در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید…

صفحه اصلی وب‌سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *