در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید...

تبدیل فرمت RGB به CMYK برای چاپ

تبدیل فرمت RGB به CMYK برای چاپ

توجه: در صورت استفاده از مد رنگی RGB هنگام ارسال طراحی خود برای چاپ ممکن است با مشکل روبرو شوید، دلیل این امر این است که تبدیل از RGB به CMYK می‌تواند باعث تغییر رنگ شود، زیرا رنگ‌ها به گونه دیگری ایجاد می‌شوند.

روش‌های تبدیل RGB به CMYK

تبدیل RGB به CMYK در نرم‌افزار فتوشاپ (Adobe Photoshop)

روش‌های مختلفی برای تغییر مد رنگی RGB به CMYK در فتوشاپ Adobe Photoshop وجود دارد. ساده‌ترین و سریع‌ترین راه این است که بعد از وارد کردن تصویر به ویرایشگر تصویر، روی منوی Image کلیک کنید و سپس به زیر منوی Mode بروید. می‌توانید گزینه‌هایی مانند خاکستری، چند کاناله، آزمایشگاهی رنگ یا CMYK Color را انتخاب کنید. روی تنظیمات CMYK Color کلیک کنید، فایل شما به‌طور خودکار تبدیل می‌شود.

اگر می‌خواهید از حالت سفارشی CMYK در میان موارد دیگر استفاده کنید، باید به منوی ویرایش رفته و ویژگی تبدیل به نمایه را انتخاب کنید. هنگامی که پنجره تبدیل به نمایه در صفحه ظاهر شد، می‌توانید بر روی منوی کشویی Profile کلیک کنید تا حالت جدیدی انتخاب شود.

تبدیل RGB به CMYK در نرم‌افزار ایندیزاین (Adobe InDesign)

روند جابجایی بین مدهای رنگی RGB و CMYK در Adobe InDesign و Adobe Illustrator یکسان است فقط باید به منوی File بروید و سپس از زیر منوی Document Color Mode گزینه CMYK color را انتخاب کنید. انتخاب روش تبدیل Adobe (ACE) و علامت‌گذاری در کادر Relative Colorimetric می‌تواند به شما در حفظ رنگ‌های RGB که به‌طور صحیح توسط حالت CMYK بازتولید می‌شوند، کمک کند. همچنین Adobe InDesign به شما امکان می‌دهد فایل‌ها را به‌صورت PDF ذخیره کنید، به این معنی که پس از ویرایش فایل می‌توانید به سرعت فایل را برای چاپ آماده کنید.

تبدیل RGB به CMYK در نرم‌افزار کورل (CorelDraw)

پس از انتخاب اشیایی که می‌خواهید به CMYK تبدیل کنید، فقط باید ابزار Fill را پیدا کنید. این ابزار امکان دسترسی به جعبه گفتگوی Fill Color را فراهم می‌کند که شامل حالت‌های خاکستری، HLS ،RGB یا CMYK است. گزینه‌ای را که مطابق با خواسته‌های پروژه شما است انتخاب کنید و برای تأیید تغییرات روی تأیید کلیک کنید. اگر می‌خواهید حالت‌های رنگی بردارها را در پروژه خود جایگزین کنید، می‌توانید به منوی ویرایش بروید، و سپس ویژگی Replace Objects را از زیر منوی Find and Replace انتخاب کنید. بر روی گزینه Replace a Color Model کلیک کرده و گزینه CMYK را انتخاب کنید.

تبدیل RGB به CMYK در نرم‌افزار ایلاستریتور (Adobe Illustrator)

بسیاری از پروژه‌های ایجاد شده در Adobe Illustrator در انتها به چاپ می‌رسند، به همین دلیل تغییر فضای رنگ از RGB به CMYK در این نرم‌افزار فقط به چند کلیک کوتاه نیاز دارد. یک فایل را در Illustrator باز کنید و سپس روی منوی File کلیک کنید، گزینه Document Color Mode را پیدا کرده و گزینه CMYK Color را علامت‌گذاری کنید. متناوباً، می‌توانید تمام اشیا in موجود در سند را انتخاب کرده و بر روی منوی ویرایش کلیک کنید.

به زیر منوی Edit Colors بروید و CMYK یا هر حالت دیگر را انتخاب کنید. هنگام ذخیره فایل، مطمئن شوید که قالب آن را به PDF تغییر دهید و سپس علامت کادر Include CMYK PostScirpt in RGB Files را بردارید.

تطابق رنگ‌ها پس از تبدیل RGB به CMYK

قبل از تغییر حالت از RGB به حالت CMYK، باید فایل اصلی را ذخیره کنید تا بتوانید مشخصات رنگ را حفظ کنید. پس از تبدیل مد رنگی فایل به CMYK، باید بررسی کنید که آیا رنگ‌ها با نسخه‌های RGB تصویر مطابقت دارند یا خیر. بیشتر محصولات ویرایش عکس یا نرم‌افزارهای گرافیکی برداری ابزاری را ارائه می‌دهند که به شما امکان می‌دهد پس از تبدیل عکس به فضای رنگی CMYK، رنگ‌ها را به‌سرعت برطرف کنید.

به سادگی تغییر مد رنگ تصویری که می‌خواهید چاپ کنید، می‌تواند تفاوت ایجاد کند درحالی‌که شما فایل‌ها را برای چاپ آماده می‌کنید. خوشبختانه تغییر حالت رنگ از RGB به CMYK روندی سریع است که چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد.

نکته: جهت کسب اطلاعات بیشتر منوی انواع مدهای رنگی و فرمت‌های گرافیکی را مطالعه فرمایید.

در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید…

صفحه اصلی وب‌سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *