در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید...

عطف کتاب چیست؟ نحوه تنظیم عطف و قطع کتاب در ورد و ایندیزاین

عطف کتاب چیست؟ نحوه تنظیم عطف و قطع کتاب در ورد و ایندیزاین

عطف کتاب: به حدفاصل روی جلد و پشت جلد کتاب (محل اتصال پرگه‌های کتاب) عطف کتاب گفته می‌شود.

اندازه استاندارد عطف کتاب در طراحی و چاپ

اطلاعاتی که معمولاً در عطف کتاب نوشته می‌شود از بالا به پایین به ترتیب شامل نام کتاب، نویسندگان کتاب و آرم انتشارات می‌باشد. در کتاب‌هایی که عطف آن‌ها نیم سانتیمتر یا کمتر باشد از نوشتن اطلاعات گفته شده صرف‌نظر می‌شود.

برای کتاب‌هایی با کاغذ تحریر ۷۰ گرمی، سایز عطف کتاب نیم سانتیمتر به ازاء هر ۱۰۰ صفحه می‌باشد، مثلاً اگر کتاب شما ۲۰۰ صفحه باشد می‌بایست یک سانتیمتر برای عطف در نظر گرفت.

نکته: حداقل تعداد صفحات کتاب برای کتاب‌های بزرگسالان، ۴۶ صفحه و برای کتاب کودکان ۱۲ صفحه می‌باشد و در صورتی که تعداد صفحات از این تعداد صفحه کمتر باشد، آن فایل به‌عنوان کتاب پذیرفته نمی‌شود.

نحوه تنظیم قطع کتاب در ورد (Word)

برای تنظیم قطع کتاب در نرم‌افزار WORD می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

از منوی file گزینه option را انتخاب و سپس روی گزینه advanced کلیک کنید.

در صفحه جدید در بخش display گزینه show measurements in units of انتخاب و از میان گزینه‌ها، گزینه سانتیمتر یا میلیمتر را انتخاب و در نهایت روی گزینه ok کلیک کنید.

به این‌ ترتیب واحد اندازه‌گیری نرم‌افزار ورد از اینچ به سانتیمتر یا میلیمتر (بر اساس انتخاب شما) تغییر می‌کند و می‌توانید صفحه را در ابعاد قطع مورد نظر خود تنظیم کنید.

حالا کافی است از بخش layout نرم‌افزار، گزینه سایز را انتخاب کنید. در این بخش سایزهای مرسوم وجود دارد که می‌توانید بر اساس قطع انتخابی سفارش چاپ کتاب هر یک را انتخاب کنید.

چنانچه قطع انتخابی در میان سایزها نبود (مثل قطع کتاب وزیری) می‌توانید روی گزینه more size کلیک کرده و طول و عرض مورد نظر خود را وارد کنید.

نحوه تنظیم قطع کتاب در ایندیزاین (inDesign)

ایندیزاین یکی از نرم‌افزارهای معروف صفحه‌آرایی کتاب است. برای ایجاد سند جدید در این نرم‌افزار، کافی است از منوی file گزینه new را انتخاب و بعد روی گزینه document کلیک کنید. همچنین می‌‌توانید از کلیدهای میانبر ctrl+n استفاده کنید.

در پنجره باز شده باید مشخصات کتاب مورد نظر را وارد کنید.

بخش page size قسمتی است که از طریق آن می‌توانید ابعاد و قطع کتاب را تنظیم کنید.

از منوی کشویی این قسمت می‌توانید گزینه custom را انتخاب و سپس ابعاد سایز مورد نظر را در قسمت‌های مربوط به طول و عرض بنویسید و در نهایت روی گزینه ok کلیک کنید.

نکته: برای کسب اطلاعات بیشتر منوی انواع قطع کتاب یا سایز کتاب را مطالعه فرمایید.

در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید…

صفحه اصلی وب‌سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *