در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید...

نحوه تبدیل مقاله به کتاب و شرایط آن

نحوه تبدیل مقاله به کتاب و شرایط آن

تبدیل مقاله به کتاب یکی از راه‌های چاپ کتاب است. اگر شما مقاله‌ای نوشته‌اید و در مجله‌ای، چه مجلات علمی پژوهشی داخلی و چه مجلات خارجی، چاپ کرده‌اید، (البته الزامی به چاپ شدن مقاله وجود ندارد) می‌توانید آن مقاله را به کتاب تبدیل کرده و کتابی با نام خود در انتشارات داخلی منتشر کنید؛ اما توجه کنید که مقاله‌ها و کتاب‌های علمی دارای حوزه کاری متفاوتی بوده و برای مخاطبان متفاوتی نوشته می‌شوند. از این‌رو برای تبدیل مقاله به کتاب، باید تغییرات قابل‌توجهی روی مقاله اعمال کرد.

توجه: انتشارات کتیبه نوین با داشتن کادری مجرب و اساتید خبره دانشگاهی، کار تبدیل مقاله به کتاب را در بیش از ۵۰ رشته دانشگاهی و تخصصی انجام می‌دهد.

نحوه تبدیل مقاله به کتاب

یکی از راه‌های تألیف کتاب، استفاده از مقاله است. در این روش مؤلف مطالب مندرج در مقاله را به کتاب تبدیل می‌کند. لازم به ذکر است که در نحوه تبدیل مقاله به کتاب هم مانند تبدیل مقاله به کتاب باید از اصول این کار پیروی کرد.

به‌کارگیری همان فرمت مقاله علمی در نحوه تبدیل مقاله به کتاب درست نیست و مؤلف باید مقاله را به فرمت کتاب درآورده و سپس اقدام به چاپ آن نماید. در این مطلب ما برخی از مرحله‌های تبدیل مقاله به کتاب را عنوان کرده‌ایم. البته لازم به ذکر است که در جهت چاپ یک کتاب اصولی حتماً با انتشارات کتیبه نوین مشورت نمایید.

برای این‌که کتابی که قصد تألیف آن را دارید اصول تالیف کتاب را رعایت کرده باشد، باید در ابتدا یک لیست از جوانب مختلف مقاله را عنوان کنید. مقاله ممکن است که موضوعات متنوعی را شامل نشده باشد، اما اگر می‌خواهید آن را به کتاب تبدیل کنید باید آن را سرفصل‌های مختلف تقسیم‌بندی کنید. می‌توانید قبل از آغاز مراحل نحوه تبدیل مقاله به کتاب این سرفصل‌ها را تعیین نمایید. در ادامه مراحل تبدیل به‌صورت زیر می‌باشند:

1. انتخاب مقاله مناسب

اولین قدم، انتخاب مقاله‌ای مناسب برای تبدیل به کتاب است. مقاله باید دارای محتوای ارزشمند و قابل ‌توجه باشد. همچنین، باید از نظر طول و محتوا، مناسب تبدیل به کتاب باشد.

2. توسعه محتوا

پس از انتخاب مقاله، باید محتوای آن را توسعه دهید. این کار را می‌توانید با اضافه کردن اطلاعات جدید، توضیحات بیشتر و مثال‌ها انجام دهید. همچنین، می‌توانید ساختار مقاله را تغییر دهید تا مناسب کتاب باشد. برای توسعه محتوای مقاله، به موارد زیر توجه کنید:

الف) استفاده از مقدمه مقاله در کتاب

مقاله‌ها عموماً یک مقدمه دارند. بخش مقدمه‌ی مقاله را می‌توانید در فصل مقدماتی کتاب به کار ببرید. سعی کنید اطلاعات علمی موجود در مقاله را با نظرات معتبر بیان نمایید، چرا که خواننده‌ی کتاب با مطالعه‌ی مقدمه می‌تواند سطح علمی مؤلف را محک بزند.

ب) استفاده از روش تحقیق در نحوه تبدیل مقاله به کتاب

فصل دیگری از کتابتان را به روش‌های تحقیقی به کار رفته در مقاله اختصاص دهید. روش‌های تحقیقی عموماً از مهم‌ترین بخش‌های یک مقاله هستند که اعتبار آن را نشان می‌دهند. به همین جهت است که اختصاص یک بخش به روش‌های تحقیقی می‌تواند اعتبار کتاب را نزد خوانندگان آن افزایش دهد. عموماً مقاله‌ها یک بخش با عنوان «روش‌ها» دارند که برای تألیف آن فصل از کتاب می‌توانید از این بخش مقاله کمک بگیرید.

ج) اعمال نظرات شخصی در نگارش کتاب

در مقاله‌ها علمی پژوهشی عموماً فقط نتایج تحقیقات انجام شده پیرامون موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ یعنی در مقاله‌ها عموماً محقق نظر شخصی‌اش را درباره موضوع بیان نمی‌کند؛ اما در نحوه تبدیل مقاله به کتاب مؤلف می‌تواند نظرش را نیز بیان کند.

د) استفاده از تصاویر مرتبط

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره داشتیم، در مقاله‌ها علمی پژوهشی همواره سعی می‌شود که به‌صورت آکادمیک و رسمی مقاله ارائه شود؛ اما برای تألیف کتاب نیازی نیست محتوا خشک و بدون جذابیت‌های بصری باشد. به همین جهت است که در نحوه تبدیل مقاله به کتاب می‌توانید تصاویر گرافیکی نیز استفاده کنید. تصاویر کمک می‌کنند که محتوای متنی کتاب برای خواننده بهتر تداعی شود. به همین جهت است که کتاب‌هایی که تصاویر گرافیکی استفاده می‌کنند عموماً خوانندگان بیشتری را به خود جذب می‌کنند.

3. آماده‌سازی

پس از طی مراحل فوق فایل نهایی را بازخوانی کنید تا خطای احتمالی نداشته باشد و برای چاپ و نشر، فایل را در اختیار انتشارات قرار دهید.

نکته: مراحل فوق صرفاً جهت اطلاع‌رسانی بوده و تمامی این مراحل در انتشارات کتیبه نوین انجام می‌گیرد. خدمات تبدیل مقاله به کتاب شامل مراحل زیر می‌باشد:

  • مطالعه کامل مقاله توسط اساتید برجسته مرتبط با رشته
  • مشخص کردن نقاط برجسته مقاله و قابل استفاده در کتاب
  • ویرایش و تکمیل مطالب جهت تبدیل شدن به کتاب
  • مشخص کردن عنوان کتابی متناسب با مقاله
  • آماده‌سازی فایل نهایی کتاب

شرایط تبدیل مقاله به کتاب

برخی از افراد این تصور را دارند که تبدیل مقاله به کتاب کار سختی است و شرایط بسیار پیچیده‌ای خواهد داشت در ادامه شرایط اولیه تبدیل مقاله به کتاب را بیان می‌کنیم:

  1. موضوع مقاله جز موضوعات مفید و به‌روز باشد.
  2. تمام مراحل آماده‌سازی رعایت شده باشد.
  3. نیازی به اینکه مقاله چاپ شده باشد نیست اما در صورت چاپ مقاله خطای احتمالی گرفته می‌شود و کیفیت کار قطعاً بهتر خواهد شد.

نکته 1: جهت ثبت سفارش به منوی پذیرش اثر مراجعه فرمایید.

نکته 2: جهت کسب اطلاعات بیشتر منوی تبدیل مقاله یا مجموعه مقاله‌ها به کتاب را مطالعه فرمایید.

در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید…

صفحه اصلی وب‌سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *