در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید...

کاغذ بالکی چیست؟ مزایا و تفاوت آن با کاغذ تحریر و کاهی

کاغذ بالکی چیست؟ مزایا و تفاوت آن با کاغذ تحریر و کاهی

کاغذ بالکی (Bulky Book Paper) که به نام‌های کاغذ سبک، کاغذ سبک‌بال، کاغذ کتاب و کاغذ سبز نیز شناخته می‌شوند یکی از انواع کاغذ است که در دو رنگ کرم و طوسی تولید می‌شود بیشتر برای چاپ کتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. معروف‌ترین نوع این کاغذ، کاغذ سوئدی می‌باشد.

کاغذ بالکی از دل طبیعت است و بدون مواد شیمیایی به طبیعت باز می‌گردد. به‌همین دلیل به کاغذ بالکی، کاغذ سبز هم گفته می‌شود. این کاغذ ضخامت بیشتری نسبت به کاغذ تحریر دارد، اما سبک‌تر و برای چاپ کتاب مناسب‌تر است.

کاغذ بالکی نسبت به کاغذهای معمولی سبک‌تر است. البته سبک بودن این کاغذ به معنای نازک بودن یا اصطلاحاً کم کیفیت بودن آن نیست، برعکس دارای ضخامت بیشتری نسبت به کاغذهای معمولی و سفید است.

به دلیل رنگ کرم کاغذ بالکی، این محصول کاغذ کرم نیز نامیده می‌شود. این رنگ باعث می‌شود بعضی از افراد آن را با کاغذ کاهی اشتباه بگیرند. درحالی‌که کاغذ بالکی علاوه‌بر کیفیت بسیار بالاتری که نسبت به کاغذ کاهی دارد، از لحاظ جنس و نحوه ساخت نیز کاملاً با کاغذ کاهی متفاوت است.

مزایای چاپ کتاب با کاغذ بالکی

مهم‌ترین مزیت کاغذ بالکی برای چاپ کتاب، سبک بودن آن است. کتاب‌های قطوری که با کاغذ بالک چاپ می‌شوند، وزن بسیار کمی در مقایسه با کتاب‌های چاپ شده با کاغذ تحریر (کاغذ سفید) دارند. در نتیجه در زمان مطالعه این کتاب‌ها افراد احساس راحتی بیشتری خواهند داشت.

یکی دیگر از مزایای چاپ کتاب با کاغذ بالکی، باز ماندن صفحات هنگام مطالعه است. به این ترتیب زمانی که شما کتاب را روی میز رها می‌کنید، صفحات کتاب بسته نمی‌شوند و نگران گم شدن صفحه مورد نظر نیز نخواهید بود.

کاغذ بالکی به دلیل رنگ کرمی که دارد، از خستگی چشم جلوگیری می‌کند و مطالعه را برای خوانندگان لذت‌بخش‌تر می‌کند. به‌این‌ترتیب اگر قصد چاپ کتاب را دارید، کاغذ بالکی بهترین انتخاب برای شما است. به‌طورکلی می‌توان مزایای استفاده از کاغذ بالکی در چاپ کتاب را به این شکل خلاصه کرد:

  • سبک بودن کاغذ بالک
  • ضخامت بیشتر نسبت به کاغذ تحریر
  • عدم بسته شدن صفحات کتاب هنگام مطالعه
  • رنگ کرم و سازگار با چشم
  • کیفیت مناسب
  • بازیافت ساده‌تر

معایب کاغذ بالک چیست؟

کاغذ بالکی ویژگی منحصربه‌فردی دارد که کپی کردن از آن را سخت می‌کند. در واقع به دلیل رنگ کرم و تخلخل بالای این کاغذ که باعث سبک شدن آن می‌شود، کار کپی کردن از روی آن بسیار دشوار است. به‌این‌ترتیب معمولاً از کاغذ بالک برای اوراق اداری که نیاز به کپی کردن از آن وجود دارد استفاده نمی‌کنند.

البته این موضوع، می‌تواند در مواردی جزو مزیت‌های کاغذ بالک نیز به حساب آید. زیرا دشوار بودن کپی کردن از روی کاغذ بالک، از کپی کردن غیرقانونی کتاب‌ها جلوگیری می‌کند.

 ویژگی‌های کاغذ بالکی

بازیافت سبز

همان‌طور که در قسمت بالا گفته شد کاغذ بالکی در دو رنگ کرم و طوسی تولید می‌شود و از هیچ ماده شیمیایی برای سفید شدن آن استفاده نمی‌شود و به راحتی به چرخه‌ی طبیعت بازمی‌گردد و کاملاً با محیط زیست سازگار است به همین دلیل به آن کاغذ سبز نیز گفته می‌شود.

رنگ مناسب

کاغذ بالکی  برای چاپ کتاب از کاغذهای سفید مناسب‌تر هست چرا که به دلیل رنگی که دارد (کرم و طوسی) نگاه کردن طولانی مدت به آن موجب خستگی چشم‌ها نمی‌شود همین‌طور این رنگ برای مطالعه بهتر از کاغذهای سفید هست زیرا انعکاس نور از کاغذ موجب آزار چشم‌ها نمی‌شود.

وزن کم

ساختار این نوع کاغذ نسبت به کاغذ معمولی (70 گرم) از نظر وزنی سبک‌تر و از نظر ضخامت کمی بیشتر می‌باشد که باعث می‌شود کتاب‌های قطور از وزن کم‌تری برخوردار شوند و دارای حمل و نقل راحت‌تری باشند.

مناسب برای نت‌برداری

همان‌طور که در قسمت‌های بالا توضیح داده شد کاغذ بالکی به سبک وزن بودن و رنگی که دارد امکان نت‌برداری و یادداشت را برای خواننده راحت‌تر می‌کند.

جلوگیری از کپی

یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که کاغذ بالکی دارد این است که امکان کپی کردن در این نوع کاغذ وجود ندارد که باعث می‌شود حقوق کسی پایمال نشود و از نویسنده حمایت شود.

تفاوت کاغذ بالک و کاغذ تحریر

کاغذ به‌طور طبیعی به رنگ کرم و رنگ چوب است. برای سفید شدن کاغذ به آن مواد شیمیایی اضافه می‌شود. بنابراین مهم‌ترین دلیل تفاوت کاغذ بالک و کاغذ تحریر نحوه تولید متفاوت و استفاده از رنگ سفید و مواد شیمایی در کاغذ تحریر است.

به دلیل سفید بودن کاغذ تحریر به آن کاغذ سفید نیز گفته می‌شود. کاغذ بالک به‌صورت مکانیکال تولید می‌شود و هیچ ماده شیمیایی در تولید آن نقش ندارد، در نتیجه کاملاً با محیط زیست سازگار است.

تفاوت دیگر کاغذ بالک و کاغذ تحریر در اندازه و وزن آن‌ها است. کاغذ تحریر در قطع معمولی، دارای وزن ۷۰ گرم و ضخامتی معادل ۹۰ تا ۹۵ میکرون است. درحالی‌که کاغذ بالک ۵۵ گرم وزن دارد و ضخامت آن به ۱۰۰ تا ۱۱۰ میکرون می‌رسد.

از هر دو کاغذ در چاپ انواع کتاب، اوراق اداری، پاکت، سربرگ و سایر فعالیت‌های چاپ تبلیغاتی استفاده می‌شود. اگر قصد چاپ کردن کتاب را داشته باشید، یکی از اولین تصمیماتی که باید بگیرید، انتخاب نوع کاغذ است.

تفاوت کاغذ بالکی با کاغذ کاهی

کاغذ کاهی یکی از ارزان‌قیمت‌ترین انواع کاغذ است. به دلیل نازک بودن و کیفیت پایین این کاغذ معمولاً از آن برای چرک‌نویس، چاپ اقلام چاپی ارزان یا بسته‌بندی‌های ارزان‌قیمت از آن استفاده می‌کنند. کاغذ کاهی همان‌طور که از نام آن پیداست از کاه گندم، برنج یا بامبو ساخته می‌شود.

این نوع از کاغذ به‌دلیل غنی بودن از سیلیس قابلیت جرم‌گیری ندارد و به‌دلیل نگهداری آب، جدا کردن آب از تفاله‌های کاغذ در فرآیند ساخت آن دشوار خواهد بود. از طرفی این کاغذ ضخامت کمی دارد و شفافیت آن باعث می‌شود محتوای چاپ شده پشت کاغذ نیز به راحتی هنگام خواندن کتاب دیده شود. در مجموع به‌دلیل کیفیت پایین و ضخامت بسیار کم از آن‌ها برای چاپ کتاب استفاده نمی‌شود.

در مقابل کاغذ بالکی از چوب و در فرآیندی مکانیکال تهیه می‌شود. این کاغذ نسبت به کاغذ کاهی ضخامت بیشتری دارد و کاملاً برای چاپ متون مناسب است. از طرفی خوانایی کاغذ بالکی بسیار بهتر از کاغذ کاهی است. به‌طورکلی قیمت کاغذ بالکی نیز از کاغذ کاهی بیشتر است و به دلیل مزایای فوق‌العاده‌ای که دارد از آن برای چاپ کتاب استفاده می‌شود.

تنها شباهت بین این دو نوع کاغذ، رنگ کرم آن‌ها است و در باقی موارد تفاوت‌های اساسی بین آن‌ها وجود دارد.

در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید…

صفحه اصلی وب‌سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *