در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید...

کاغذ تحریر چیست؟ انواع، ابعاد و ویژگی‌های آن در چاپ کتاب

کاغذ تحریر چیست؟ انواع، ابعاد و ویژگی‌های آن در چاپ کتاب

عمده کتاب‌هایی که هم‌اکنون در بازار کتاب هستند از کاغذ سفید تحریر درست شده‌اند.

برای تولید این کاغذها عمدتاً می‌بایست درخت قطع شود و بازتاب نور نیز در این کاغذها بالاست که موجب اذیت چشم هم می‌شود.

این کاغذ به دو صورت پوشش‌دار یا اندوده شده و بدون پوشش یا اندود نشده عرضه می‌شود. آنچه در ایران کاغذ تحریر نامیده می‌شود معمولاً بدون پوشش است و به‌گونه‌ای است که می‌توان با جوهر روی هر دو طرف آن نوشت بدون این‌که مرکب به سمت دیگر کاغذ نفوذ کرده و یا نشت کند.

کاغذ تحریر براساس نیاز و نوع کاربرد آن یا استفاده از خمیر شیمیایی و یا به‌صورت مکانیکال تولید می‌شود. اضافه کردن پرکن‌ها به خمیر این نوع کاغذ باعث کاهش پشت‌نمایی و کدر شدن آن می‌شود.

  • این نوع معمولاً برای چاپ کتاب و اوراق اداری همچون سربرگ، یادداشت و پاکت استفاده می‌شود.
  • گرماژ متفاوتی دارد اما آنچه بیش‌ترین کاربرد را دارد ۷۰ و ۸۰ گرمی است.
  • از این نوع در گرماژهای 5۰ تا ۱۲۰ گرم در بازار موجود است.

جالب است بدانید که کاغذ تحریر، خود به چند دسته دیگر تبدیل می‌شود. کاغذ تحریر از نظر چاپ و اندازه، دسته‌بندی‌های متفاوتی دارد و با توجه به کاربرد مدنظر شما، سایزبندی و طراحی می‌شود.

کاغذ تحریر چیست؟

کاغذ تحریر رایج‌ترین و مرسوم‌ترین نوع کاغذ است که برای مصارف گوناگونی استفاده می‌شود. این کاغذ که در انگلیسی به آن Printing and writing paper می‌گویند.

کاغذ تحریر بر خلاف کاغذ گلاسه، دارای سطح بافت‌دار و چند قسمتی است، که باعث می‌شود حین نگارش یا چاپ، جوهر به راحتی جذب بافت کاغذ شود و کیفیت چاپ و ماندگاری آن افزایش پیدا کند.

در تعیین کیفیت کاغذ تحریر اصلی‌ترین پارامتر، خمیر استفاده شده برای ساخت آن است. معمولاً کاغذی که برای چاپ کتاب از آن استفاده می‌شود، کاملاً سفید است. در صنعت چاپ هرچقدر کاغذ سفیدتر باشد، مرغوبیت و قیمت آن بیشتر است و کاغذهایی که رو به قهوه‌ای شدن می‌روند قیمت و کیفیت پایینی دارند.

انواع کاغذ تحریر

کاغذ تحریر بر اساس موارد مختلفی که به کاربرد یا نوع ساخت آن بر می‌گردد به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود. در ادامه هر کدام از دسته‌بندی‌های انواع کاغذ تحریر را با هم مرور می‌کنیم.

خمیر کاغذ تحریر

کاغذ تحریر با استفاده از ترکیب مواد شیمیایی با خمیر کاغذ تهیه می‌شود. وقتی که خمیر به کاغذ تبدیل شد، اگر مستقیماً از آن استفاده شود به آن کاغذ اندود نشده یا Uncoated می‌گویند. کاغذ اندود نشده لزوماً کیفیت پایینی ندارد و در واقع این کاغذ اندود شده است که چیزی فراتر از کیفیت اصلی خود را ارائه می‌کند.

گاهی اوقات برای این‌که یک ویژگی جدید مانند: وزن بیشتر، جذب جوهر بالاتر، نرمی و لطافت بیشتر و … را به کاغذ اضافه کنند، با استفاده از مواد شیمیایی و پلیمری خاصی مانند کلسیم کربنات و یا گچ، سطح کاغذ را می‌پوشانند.

به این کاغذها کاغذ تحریر اندود شده یا Coated گفته می‌شود و نسبت به کاغذ معمولی کیفیت بالاتری دارد. عمده کاغذهای تحریر موجود در بازار ایران، از نوع اندود نشده یا Uncoated هستند. این نوع کاغذها قدرت جذب بسیار بالایی دارند و هنگام چاپ و نگارش، جوهر به سمت دیگر کاغذ نفوذ نمی‌کند.

انواع کاغذ تحریر از نظر وزن

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که کاغذ تحریر بر اساس آن دسته‌بندی می‌شود، وزن یا گرماژ کاغذ است. گرماژ کاغذ به زبان ساده یعنی جرم یک صفحه کاغذ در ابعاد یک متر در یک متر.

کاغذ تحریر بسته به این‌که قرار است برای چه محصولی استفاده شود، در گرماژ مختلفی تولید می‌شود. دامنه گرماژ کاغذ تحریر بین ۵۰ تا ۱۲۰ گرم در متر مربع است. اما معمولاً اکثر ناشران از کاغذ تحریر ۷۰ تا ۸۰ استفاده می‌کنند، که هم وزن کتاب کاهش پیدا کند و هم از کیفیت آن کاسته نشود.

ابعاد و اندازه‌های مختلف کاغذ تحریر

کاغذ تحریر بر اساس استاندارهای مختلفی از نظر اندازه تقسیم می‌شوند. استاندارد ابعاد کاغذ در سری‌های مختلفی تدوین شده است. سری A، سری B و غیره.

همان‌طور که می‌دانید، شناخته‌شده‌ترین دسته‌بندی ابعاد کاغذ، کاغذهای تحریر سری A است. سری A از کاغذ A1 که بزرگ‌ترین اندازه است شروع می‌شود و به کاغذ A10 که کوچک‌ترین ابعاد برش کاغذ تحریر است ختم می‌شود. البته که ابعاد بزرگ‌تری هم در سری A وجود دارند، که معمولاً از این ابعاد فقط برای بسته‌بندی و ارسال عمده کاغذ در کارخانه‌ها استفاده می‌شود.

توجه: ابعادی از کاغذ تحریر که در چاپ کتاب استفاده می‌شود در دو سایز 60*90 و 70*100 سانتیمتر می‌باشند.

انواع کاغذ تحریر از نظر کاربرد

کاغذ تحریر پر مصرف‌ترین نوع کاغذ در بازار است. از کاغذ تحریر برای چاپ انواع کتاب، سررسید، کاغذ یادداشت، روزنامه، کاتالوگ، اوراق اداری، پاکت نامه و … استفاده می‌شود. همچنین از کاغذ تحریر الوان یا رنگی برای چاپ بروشور و کاغذهای تبلیغاتی رنگی، به رنگ سبز و زرد و صورتی استفاده می‌شود.

ویژگی‌های کاغذ تحریر

دلیل این‌که کاغذ تحریر نسبت به سایر کاغذها استفاده بیشتری دارد و بیش از همه مورد استقبال واقع شده، ویژگی‌ها و امکانات متعدد آن است. کاغذ تحریر رنگ سفیدی دارد که برای خوانایی کاغذ و کیفیت بالای چاپ مناسب است.

از آنجایی که تا تبدیل شدن کاغذ به محصول نهایی، فرآیندهای مختلف چاپ و بسته‌بندی روی کاغذ انجام می‌شود، مقاومت و استحکام کاغذ اهمیت زیادی دارد. کاغذ تحریر به‌دلیل استفاده از خمیر شیمیایی، مقاومت بسیار بالایی دارد و نیروی زیادی را تحمل می‌کند. این مقاومت بالا، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کاغذ تحریر در مقایسه با سایر کاغذها است.

از دیگر ویژگی‌هایی که با آن کاغذ تحریر به‌عنوان یک کاغذ محبوب شناخته می‌شود، ماندگاری و طول عمر بالای آن است. این ویژگی، کاغذ تحریر را به یک گزینه مناسب برای نگهداری انواع اسناد و بایگانی‌هایی که نیاز به ماندگاری بالا دارند، تبدیل می‌کند.

قدرت جذب بالای جوهر، یکی دیگر از ویژگی‌های کاغذ تحریر است. سطح صاف این کاغذ باعث حرکت روان خودکار و مداد روی آن می‌شود و لذت نوشتن را دوچندان می‌کند.

تفاوت کاغذ تحریر با کاغذ گلاسه

تفاوت کاغذ تحریر و کاغذ گلاسه در نوع بافت و کاربرد آن‌ها است. کاغذ تحریر دارای سطحی بافت‌دار با قدرت جذب بالاست. معمولاً در چاپ‌های رنگی از نوع جوهرافشان و یا مرکبی مانند دستگاه افست، به علت جذب و نفوذ رنگ‌ها به داخل بافت‌های کاغذ، رنگ‌ها کمی کدر شده و شفافیت خود را از دست می‌دهند. اما در مواردی که نیاز به نوشته شدن متن باشد معمولاً از این نوع استفاده می‌کنند.

کاغذ گلاسه به‌خاطر صاف، براق بودن سطح، نداشتن بافت و عدم جذب و کشش مرکب به داخل بافت‌ها، باعث می‌شود که مرکب روی سطح کاغذ بماند. براق بودن سطح نیز باعث شفافیت رنگ‌ها و در نتیجه بالا رفتن کیفیت چاپ می‌شود.

استفاده از کاغذ تحریر در چاپ کتاب

هنگام چاپ کتاب، تمام دغدغه افراد انتخاب یک دستگاه و روش چاپ مناسب است تا نتیجه کار با کیفیت باشد. اما دقت کنید که استفاده از کاغذ مناسب، بخش عمده‌ای از فرآیند چاپ با کیفیت است.

کاغذ تحریر به دلیل ویژگی‌های متعددی مانند: رنگ سفید، قابلیت جذب بالای جوهر، ماندگاری و مقاومت بالا، یکی از بهترین گزینه‌ها برای چاپ کتاب است.

نکته: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اتواع کاغذ در چاپ کتاب کلیک کنید.

در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید…

صفحه اصلی وب‌سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *