در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید...

کاغذ گلاسه چیست؟ انواع کاغذ گلاسه و کاربرد آن در چاپ کتاب رنگی

کاغذ گلاسه چیست؟ انواع کاغذ گلاسه و کاربرد آن در چاپ کتاب رنگی

کاغذ گلاسه چیست؟

کاغذ گلاسه به دلیل سطح صیقلی و صافی که دارد، گزینه مناسبی برای چاپ کتاب‌های دارای عکس و تصاویر، مناسب و با کیفیت است.

این نوع کاغذ را می‌توان از نظر گرماژ و نوع پوشش دسته‌بندی کرد. کاغذ گلاسه در دو دسته مات و براق، و در گرماژهای متفاوت تولید می‌شود. در این متن درباره جنس و مواد تشکیل‌دهنده کاغذ گلاسه صحبت می‌کنیم و تفاوت این کاغذ با کاغذ تحریر را بررسی می‌کنیم.

تفاوت کاغذ گلاسه با کاغذ تحریر

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، کاغذ تحریر رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین انواع کاغذ در دنیا است که برای چاپ کتاب نیز از آن استفاده می‌شود. ویژگی اصلی این کاغذ قیمت پایین و قابلیت جذب بالای جوهر است که بهترین گزینه برای چاپ کتاب و محصولات تیراژ بالا است.

اما کاغذ تحریر برای چاپ تصویر، خصوصاً تصاویری با رنگ‌های براق و درخشان گزینه مناسبی نیست. برای مثال: کیفیت، چاپ و رنگ تصاویر در کتاب و … اهمیت زیادی دارد، بهتر است از کاغذ گلاسه استفاده کرد.

مواد تشکیل‌دهنده کاغذ گلاسه

کاغذ گلاسه در واقع کاغذی معمولی است که سطح آن به‌وسیله یک لایه براق و صاف پوشیده شده است. این لایه باعث می‌شود تا جوهر به‌صورت یکنواخت روی سطح کاغذ پخش شود و کیفیت چاپ بسیار بالاتر از کاغذ تحریر باشد.

برای تهیه لایه پوشاننده سطح کاغذ گلاسه، از ترکیبات مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین و رایج‌ترین ترکیبات سطح کاغذ گلاسه، ترکیب نشاسته و پلاستیک است.

کاغذ معمولی، در سطح خود حفره‌های بسیار ریز و میکروسکوپی دارد که باعث می‌شود جوهر به‌صورت نامتوازن روی کاغذ پخش شود و کیفیت چاپ پایین بیاید. به‌همین دلیل یک لایه نازک از فرآورده‌های نشاسته روی سطح کاغذ کشیده می‌شود تا تمام حفره‌های ریز روی سطح کاغذ را بپوشاند و سطحی صاف و صیقلی به‌دست بیاید.

وقتی که سطح کاغذ با نشاسته پوشیده می‌شود، این نشاسته در اثر برخورد با جوهر، ممکن است تغییر شکل دهد و به کاغذ آسیب بزند. به‌همین دلیل یک روکش نازک پلاستیکی هم روی سطح کاغذ کشیده می‌شود تا در برابر آب و خیس شدن مقاوم شود.

تا اینجا متوجه شدیم که کاغذ گلاسه سطحی صاف و صیقلی دارد و در برابر آب مقاوم است. این ویژگی‌ها برای استفاده به‌عنوان کتاب رنگی یا … که در برابر آب و مایعات و … قرار دارند، بسیار مناسب است. اما کاغذ گلاسه هم مثل کاغذ تحریر انواع مختلفی دارد.

در ادامه با انواع مختلف کاغذ گلاسه بیشتر آشنا می‌شویم.

انواع کاغذ گلاسه از نظر پوشش

بسته به کاربرد و نوع استفاده می‌توان یک یا هر دو طرف کاغذ را گلاسه کرد. کاغذ گلاسه یک رو، بیشتر برای استفاده به‌عنوان پوستر یا کاغذ خوشنویسی و هر نوع کاغذی که ورق نمی‌خورد و تنها از یک طرف آن استفاده می‌شود کاربرد دارد.

همان‌طور که مشخص است، این کاغذ نسبت به کاغذ دو رو، قیمت کمتری دارد و برای صرفه‌جویی در هزینه چاپ گزینه مناسبی است. اما عمده کاغذهای گلاسه موجود در بازار، از نوع کاغذ گلاسه دو رو است. از این کاغذ برای صفحات رنگی داخلی کتاب استفاده می‌شود.

انواع کاغذ گلاسه از نظر گرماژ

گرماژ کاغذ در واقع جرم یک صفحه کاغذی در ابعاد یک متر در یک مترمربع است. هر چه کاغذ گلاسه گرماژ بالاتری داشته باشد سنگین‌تر است و قیمت بالاتری هم دارد. کاغذ گلاسه در گرماژ  ۹۰، ۱۰۰، ۱۱۸، ۱۳۵، ۱۴۸، و 150 عرضه می‌شود.

برای هر کدام از محصولات، به گرماژ خاصی از کاغذ گلاسه احتیاج است. مثلاً برای چاپ متن داخلی کتاب رنگی از کاغذ گلاسه 135 استفاده می‌شود، که هم مقاومت مناسبی دارد و هم بیش از اندازه سنگین نمی‌شود.

البته نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که گرماژ کاغذ، کاملاً بر اساس خواست شما است و می‌توانید هر گرماژ دلخواهی را سفارش دهید.

انواع کاغذ گلاسه از نظر براقی و درخشندگی

کاغذ گلاسه بر اساس میزان و نوع لایه پوشاننده سطح، براقی و درخشندگی متفاوتی دارد. به‌صورت کلی کاغذ گلاسه در دو نوع براق و مات تولید می‌شود.

1. کاغذ گلاسه براق

 بیشتر برای چاپ تصاویر تک‌رنگ و با کیفیت بالا استفاده می‌شود. درخشندگی بالای این کاغذ برای استفاده در محصولات تبلیغاتی، که جلب توجه بیننده یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آن است، بهترین گزینه است. در مقابل کاغذ گلاسه براق، کاغذ گلاسه مات قرار دارد.

2. کاغذ گلاسه مات

کاغذ گلاسه مات به دلیل آن‌که مواد پوشاننده کمتری در تولید آن استفاده شده، سطح زبرتر و خشن‌تری نسبت به کاغذ گلاسه براق دارد. البته این تفاوت در ظاهر کاغذ اصلاً به چشم نمی‌آید و تنها با لمس کردن مشخص می‌شود. برای چاپ روی کاغذ گلاسه مات، باید دقت کنید که دو ورق کاغذ گلاسه مات روی هم قرار نگیرند، چراکه این اتفاق ممکن است باعث شود جوهر کاغذها روی هم کشیده شوند و باعث پخش شدن جوهر روی سطح کاغذ شود. با این وجود کاغذ گلاسه مات همچنان یکی از محبوب‌ترین انواع کاغذ گلاسه است.

کاربرد کاغذ گلاسه در چاپ

اصلی‌ترین کاربرد کاغذ گلاسه، چاپ تصاویر و عکس‌های باکیفیت و رنگی است. هرچه تعداد رنگ‌ها و جزییات تصویر بیشتر باشد، به کاغذ گلاسه با گرماژ بالاتری احتیاج است. برای چاپ روی کاغذ گلاسه می‌توان هم از چاپ دیجیتال و هم چاپ افست استفاده کرد. مزیت اصلی چاپ دیجیتال سرعت بالای آن است، اما اگر به دنبال کیفیت می‌گردید، بهتر است به سراغ چاپ افست بروید.

کاغذ گلاسه (Glossy Paper) به دلیل شفاف و براق بودن، در مصارف تجاری از جمله تولید کاتالوگ، بروشور، مجله و همچنین برای چاپ عکس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با استفاده از چاپ افست می‌توانید انواع کتاب، کاتالوگ، بروشور، کارت ویزیت، مجله، منو رستوران، سررسید و … را با کیفیتی بالا، روی کاغذ گلاسه چاپ کنید.

نکته: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع کاغذ کلیک کنید.

در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید…

صفحه اصلی وب‌سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *