در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید...

کتاب‌های فوق‌العاده که حتماً باید بخوانید!

کتاب‌های فوق‌العاده که حتماً باید بخوانید!

۱. لانه شارلوت، نویسنده B. White

این کتاب رمانی زیباست که مناسب همه گروه‌های سنی است. این کتاب یکی از کتاب‌های مورد علاقه بزرگسالان است و اغلب بومی‌های انگلیسی زبان حداقل یکبار آن را خوانده‌اند.

خلاصه داستان:

بچه خوکی به خاطر جثه بسیار نحیف و کوچکش تا مرز مرگ پیش می‌رود. دخترکی به نام فِرِن این بچه خوک را نجات می‌دهد و از آن نگهداری می‌کند و نامش را ویلبر می‌گذارد. بعد از اینکه ویلبر بزرگ می‌شود و به مزرعه عمویش فرستاده می‌شود فِرِن خیلی غمگین می‌شود.

وقتی ویلبر به مزرعه می‌رود مورد بی‌توجهی حیوانات دیگر مزرعه نیز قرار می‌گیرد و هر روز برای صاحبش فِرِن گریه می‌کند. روزی ویلبر  صدای عنکبوتی به نام شارلوت را می‌شنود که به او قول دوستی می‌دهد. شارلوت می‌داند که مزرعه‌داران قصد کشتن ویلبر را دارند.

شارلوت قول می‌دهد نقشه‌ای بکشد تا جان او را نجات دهد. روز بعد مزرعه‌داران با صحنه‌ای عجیب روبه‌رو می‌شوند آن‌ها روی تارهای عنکبوت کلمه «چند خوک» را مشاهده می‌کنند. شارلوت از حیوانات دیگر نیز می‌خواهد تا همین عبارت را در جاهای مختلف مزرعه بنویسند.

پس از مدتی شارلوت ناپدید می‌شود اما فرزندش برای ویلبر دوست خوبی می‌شود. آن‌ها از همدیگر مراقبت می‌کنند و داستان پایان خوبی دارد.

۲. مایکو و پنجمین گنج، نویسنده الینور کواِر

نکته قابل توجه در مورد این کتاب کوتاه بودن آن است. خواندن این کتاب ۷۷ صفحه‌ای بسیار ساده است در این کتاب با نکات جالبی در مورد کشور ژاپن و فرهنگ آن آشنا می‌شوید.

خلاصه داستان:

داستان این کتاب یک داستان احساسی در مورد دختری به نام مایکو است. مایکو یک هنرمند و خوشنویس با استعداد است و دست او در جنگ به شدت مجروح می‌شود و سپس والدینش او را به محیطی امن‌تر نزد پدربزرگ و مادربزرگش در یک روستا می‌فرستند.

مایکو به خاطر از دست دادن پنجمین گنج خود –زیبایی قلبش– بسیار ناراحت است. این گنج شاه کلید او برای رسیدن به شادی و هنر زیبایش است. مایکو به مدرسه‌ای جدید می‌رود اما همکلاسی‌هایش بسیار بدجنس‌اند. آن‌ها دائماً او را مسخره می‌کنند و باعث عصبانیتش می‌شوند.

پدربزرگ و مادربزرگ او بالاخره موفق می‌شوند با صبر و درایت این مشکل را حل کنند و مایکو بالاخره یک دوست خوب به نام یوشی پیدا می‌کند. مایکو به خاله یوشی که زنی مهربان اما بسیار سختگیر و اخموست نزدیک می‌شود و او مایکو را تشویق می‌کند تا دوباره قلم‌مو به دست بگیرد و به تمرین هنرش بپردازد.

۳. بیگانگان (غریبه‌ها)، نویسنده E.Hinton

این کتاب برای فراگیران زبان انگلیسی کتابی بسیار سودمند است. جمله‌بندی‌های این کتاب بسیار ساده و قابل‌فهم است، سطح لغات به کار رفته در این کتاب نیز ساده است و بنابراین بدون هیچ مشکلی می‌توانید این کتاب را مطالعه کنید.

خلاصه داستان:

یکی از شخصیت‌های اصلی داستان نوجوانی به نام پانی است. او عضو یک گروه شرور به نام پانی بونی است. پانی یک روز بعد از خروج از سینما ناگهان توسط افراد گروه رقیب مورد حمله قرار می‌گیرد. اما بالاخره توسط دوستانش نجات پیدا می‌کند.

عصر فردا دوباره پانی و دوستانش به سینما می‌روند آن‌ها پشت سر تعدادی از دوستان گروه رقیب می‌نشینند. پانی و چری متوجه می‌شوند که خیلی چیزها را می‌توانند از دیگران یاد بگیرند حتی اگر این افراد گروه رقیب باشند.

بعد از چند درگیری دیگر بین این دو گروه بالاخره پانی راهی بیمارستان می‌شود. دادگاهی برگزار می‌شود و قاضی باید در مورد بی‌گناهی یا گناهکار بودن پانی تصمیم بگیرد.

۴. خانه خیابان منگو، نویسنده: سندرا سینرو

این کتاب جالب به معرفی دیدگاه نویسنده می‌پردازد. جمله‌بندی‌ها کوتاه و قابل فهم هستند. این کتاب علاوه بر سادگی، دیدگاهی عمیق در مورد فرهنگ‌های مختلف به خواننده ارائه می‌کند.

خلاصه داستان:

این داستان در مورد زندگی دختری مکزیکی به نام اسپرانزا است. اسپرانزا به خانه‌ای در خیابان منگو نقل‌مکان می‌کند. اسپرانزا چندان از منزل جدیدش راضی نیست چرا که این خانه نسبت به خانه قبلی قدیمی‌تر و کوچک‌تر است.

این خانه در محله‌ای شلوغ واقع شده و بنابراین اسپرانزا احساس می‌کند زمان کافی برای خلوت کردن با خود در اختیار ندارد. او به خودش قول می‌دهد که بالاخره روزی از این خانه برود و خانه‌ای برای خودش بخرد. پس از تعطیلات و بازگشت به مدرسه خانواده اسپرانزا دچار فقر شده و اسپرانزا برای تسکین دردهای خود به شعر گفتن روی می‌آورد.

۵. پیتر پَن، نویسنده: جِی بَری

این کتاب معروف برای کودکان نوشته شده است لیکن به جهت جذابیت بیش از اندازه تقریباً برای همه بزرگسالان در سراسر دنیا آشناست.

خلاصه داستان:

پیتر هر شب به خانه خانواده دارلینگ سر می‌زند و به داستان‌هایی که خانم دارلینگ هنگام خواب برای فرزندانش تعریف می‌کند گوش می‌دهد. یک شب هنگام گوش دادن به داستان آن‌ها متوجه پیتر شده و سعی می‌کنند پیتر را بگیرند. پیتر سعی می‌کند فرار کند اما سایه‌اش را گم می‌کند.

وقتی برای برداشتن سایه‌اش بازمی‌گردد، دختر آقای دارلینگ به نام وِندی از خواب بیدار می‌شود. وندی به پیتر کمک می‌کند تا دوباره سایه‌اش را به بدنش بچسباند. وندی به پیتر می‌گوید که او هم داستان‌های فراوانی می‌داند.

پیتر از وندی دعوت می‌کند تا با او به نِوِرلند بیاید. او می‌خواهد تا وندی مادر پسران گمشده شود. وندی قبول می‌کند و از برادرانش مایکل و جان هم می‌خواهد تا به او بپیوندند. آن‌ها در پروازی جادوی خود به نِوِرلند با مخاطرات فراوانی روبه‌رو می‌شوند.

وندی تقریباً کشته می‌شود و پسرها برای او خانه‌ای بر روی درختان می‌سازند تا خوب شود. او بعد از بهبودی دوباره نقش مادری را از سر می‌گیرد. بعد از مدتی وندی تصمیم به بازگشت به خانه می‌گیرد که با مخالفت پیتر روبه‌رو می‌شود. هر چند پیتر می‌داند که مادر وندی به شدت دلتنگ نبودنش است. بالاخره پیتر تصمیم می‌گیرد به وندی اجازه برگشت به خانه را بدهد.

۶. پیرمرد و دریا، نویسنده: ارنست همینگوی

تقریباً همه بومی‌های انگلیسی زبان در مقاطعی از مدرسه این کتاب کلاسیک معروف را خوانده‌اند. بنابراین هر موقع جایی صحبت از ادبیات انگلیسی به میان بیاید می‌توانید در مورد این اثر ادبی صحبت کنید.

خلاصه داستان:

داستان این کتاب به نبرد بین یک ماهیگیر با تجربه و یک ماهی است. ۸۴ روز است که سانتیاگو هیچ صیدی نکرده و همچنان دست خالی به خانه بر می‌گردد. پسری که همیشه به سانتیاگو کمک می‌کند به خواسته والدینش ناچار برای کار کردن به قایق دیگری می‌رود هر چند پسرک جوان شبانه نیز به کمک سانتیاگو می‌رود.

روز ۸۵ ام بخت با سانتیاگو یار می‌شود. او با قایقش دورتر از جای همیشگی می‌رود و قلاب ماهیگیری‌اش را در آب می‌اندازد. در نیمه‌های شب یک ماهی بزرگ طعمه را می‌بلعد. پیرمرد سعی می‌کند ماهی را از آب بیرون بکشد اما ماهی بیش از حد بزرگ است و در عوض ماهی شروع به کشیدن قایق می‌کند.

پیرمرد هر چه تلاش می‌کند بی‌فایده است. ماهی دو روز تمام قایق را با خود می‌کشد تا بالاخره روز سوم خسته می‌شود… سانتیاگو بالاخره ماهی را صید می‌کند. این بزرگ‌ترین صیدی است که پیرمرد تا به حال به دام انداخته است.

پیرمرد با حالی خسته به سمت دهکده باز می‌گردد اما خون ماهی آنقدر زیاد است که کوسه‌ها را به سمت خود جذب می‌کند. قایق توسط کوسه‌ها مورد حمله قرار می‌گیرد اما پیرمرد تقریباً همه آن‌ها را می‌کشد.

او پس از کشتن همه کوسه‌ها ناگهان متوجه مشکلی بزرگ می‌شود و آن اینکه کوسه‌ها همه گوشت ماهی را خورده‌اند و از ماهی تنها اسکلتی باقی‌مانده است. پیرمرد خسته به خانه برمی‌گردد و به خواب می‌رود. همه مردم دهکده از اندازه اسکلت ماهی حیرت کرده‌اند. پسر جوان نیز می‌پذیرد که دوباره در کنار پیرمرد کار کند.

۷. بخشنده، نویسنده: لوئیس لاری

کتاب بخشنده شروعی جذاب دارد و از همان آغاز خواننده را به خود جذب می‌کند. گرامر این کتاب اغلب به زمان گذشته ساده و ماضی بعید است. جملات داستان کوتاه بوده و خواننده داستان در فهم آن‌ها چندان دچار مشکل نمی‌شود.

خلاصه داستان:

یونس پسری جوان است. او زندگی امن اما پر از قوانین است. همه افراد به قوانین احترام می‌گذارند و اغلب نقش چندانی در تصمیم‌گیری برای خود ندارند. یکی از قوانین این است که هرگز اجازه ندارید حرفی بزنید که دیگران دلخور شوند.

کمیته‌ای خاص برای ازدواج افراد تصمیم می‌گیرد. هر خانواده فقط می‌تواند یک پسر و یک دختر داشته باشد. وقتی یونس و بقیه اعضای گروه تعدادشان به ۱۲ نفر می‌رسد، به آن‌ها شغل خاصی داده می‌شود.

از آنجایی که یونس از بقیه باهوش‌تر است و مورد احترام همگان نیز هست وظیفه دیگری نیز به او محول می‌شود. او می‌تواند تمام خاطرات گذشته را ببیند و تا زمانی که کسی را به‌عنوان جانشین خود تربیت نکند حق بازگو کردن هیچ یک از این خاطرات را ندارد. این کار بسیار دشوار است.

او چیزهایی می‌داند که دیگران نمی‌دانند. ابتدا یونس از این موضوع خیلی خرسند است اما  پس از مدتی به این نتیجه می‌رسد که این نوع زندگی به هیچ‌وجه عادلانه نیست. او می‌خواهد دیگران بتوانند خودشان در مورد زندگی‌شان تصمیم بگیرند. او برای تغییر وضعیت افراد گروه نقشه‌ای جالب می‌کشد و تصمیمی می‌گیرد گروه را به مکانی جدید منتقل کند. افراد در این مکان  خاطرات خود را پس می‌گیرند و زندگی بهتری پیدا می‌کنند.

در مورد چاپ و نشر کتاب بیشتر بدانید…

صفحه اصلی وب‌سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *