اشتراک گذاری:

بهشتِ فرانسه

دسته:

عنوان کتاب:

بهشتِ فرانسه

نویسنده: شهره پرویزی
ناشر: کتیبه نوین
قطع کتاب: وزیری
شابک:

۹۷۸-۶۲۲-۳۰۷-۲۱۱-۶

تعداد صفحه: ۱۶۲

قیمت محصول:​

معرفی کتاب: تجربۀ من از سفر رفتن به کودکی‌ام برمی‌گردد. از دورترین زمانی که به یاد دارم، تعطیلات نوروز و تابستان را با خانواده و بستگان به سفر می‌رفتیم. در آن سال‌ها، با فامیل دور و نزدیک و پرجمعیت سفر می‌‌کردیم. حالا که فکرش را می‌کنم، هماهنگی آن جمعیت، بدون موبایل و اینترنت چقدر سخت بوده است؛ اما همه با عشقی وصف‌ناپذیر همراه می‌شدند. شاید به همین دلیل است که سفرکردن برای من اصلاً سخت نیست و در هر لحظه و هر موقعیتی می‌توانم امکانات آن را فراهم کنم.

با توجه‌ به علاقه‌ام به مردم‌شناسی و تبادل فرهنگ، مسیر سفرکردن را در پیش گرفتم. هدفم از ایرانگردی و جهانگردی گذران اوقات فراغت نیست؛ بلکه کشف و شهود آن چیزهایی است که خالق هستی بنا نهاده است.

سفر‌هایم اقتصادی است. به‌دلیل علاقه‌ام به اماکن تاریخی معمولاً در مراکز بومگردی اقامت می‌گزینم که خودبه‌خود به حذف هتل‌های لوکس و گران‌قیمت می‌انجامد. هرچند به اعتقاد من نحوۀ سفر برای هر فرد متفاوت است. هرکسی با هر بودجه‌ای می‌تواند نوعی از سفر را تجربه کند.

سفر پر از اعجاز است. قدرت سفر اینجا خودش را نشان می‌دهد که حتی اگر سال‌ها از آن گذشته باشد، بازهم بازخوانی و نشر یادداشت‌هایش باارزش است.

در سال ۲۰۱۲ برای دیدار با دوست صمیمی‌ام که در شهر تورین ایتالیا اقامت داشت، عازم سفر شدم. هنگام اقدام‌کردن برای ویزا و گذراندن مراحل آن با خبری غیرمنتظره برنامۀ سفرم تغییر کرد. برای سفر به اروپا ویزای شینگن نیاز است. آن را از طریق دعوتنامۀ دوستم گرفته بودم. دوستی که در آن زمان در خودروسازی فیات در ایتالیا مشغول به کار بود. من نیز در ایران در شرکت خصوصی بزرگی مترجم زبان انگلیسی بودم. بدون واسطۀ آژانس توانستم ویزای ۲۰روزۀ مسافرتی بگیرم.

کتاب پیش رو حاصل این سفر ۲۰روزه به کشورهای فرانسه و ایتالیاست که بخش‌هایی از آن را تنها بوده‌ام. این موضوع به زندگی شخصی‌ام تلنگری زد. سفر به این کشورها به اطلاعات جامعه‌شناختی‌ام افزود و نگرشم به زندگی را دگرگون کرد؛ تا جایی که از فردی وابسته به خانواده به فردی مستقل تبدیل شدم. البته در فرهنگ ما ایرانی‌ها سفرکردن امری غیرضروری و تجملاتی محسوب می‌شود. به‌خصوص تنها سفرکردن اصلاً باب نیست؛ اما به عقیدۀ من انسان برای اندیشیدن ورای جهان پیرامون و رشد فردی به تنها گزک کردن احتیاج دارد.

نامِ «بهشت فرانسه» را برای کتاب برگزیده‌ام که شاید در نگاه اول ذهن خواننده را به زیبایی‌های کشور فرانسه معطوف سازد؛ اما «بهشت فرانسه» نام منطقه‌ای توریستی در شرق فرانسه و هم‌مرز با آلمان است. در متن کتاب درباره‌اش خواهم نوشت و نیز دربارۀ اینکه چگونه از طرف کائنات به آنجا دعوت شدم.

این کتاب اولین سفرنامۀ من است. در آغاز هدفم از نوشتن همان علاقه‌ام به علم مردم‌شناسی و مواجه‌شدن با دیگر ملیت‌ها و فرهنگ و رسوم و نیز دیدگاهشان دربارۀ ایرانیان بود؛ اما در ادامۀ روند نوشتن اندک‌اطلاعاتی دربارۀ نحوۀ گرفتن ویزای شینگن، اماکن دیدنی و هتل‌ها و پروازها و قیمت‌های آن‌ها به متن اضافه کردم.

کلیدواژه‌ها: پیش از سفر، پرواز شیراز- تورین، تورین- ایتالیا، قطار ایتالیا به سوئیس، بازل و قطار فرانسه، آلزاس (بهشت فرانسه)، کولمار، کایزرزبرگ، قطار بهشت به پاریس، پاریس، رُم

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بهشتِ فرانسه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات پیشنهادی