اشتراک گذاری:

مسئولیت شهرداری در قبال حوادث ناشی از بافت‌های فرسوده (با نگاهی به حادثه ساختمان پلاسکو)

دسته:

عنوان کتاب:

مسئولیت شهرداری در قبال حوادث ناشی از بافت‌های فرسوده (با نگاهی به حادثه ساختمان پلاسکو)

نویسنده: شادی کشاوری دیلمقان
ناشر: کتیبه نوین
قطع کتاب: وزیری
شابک: ۹۷۸-۶۲۲-۷۳۹۷-۵۹-۸
تعداد صفحه: ۱۶۴

 

قیمت محصول:​

معرفی کتاب: شهرداری‌ها از جمله مهم‌ترین نهادهای جامعه مدنی هستند که در قانون اساسی در چهارچـوب حاکمیت قرار دارند و در عرصه‌های اجتماعی، محلی و شهری جزء ساختارهای مهـم مشارکتی و توسعه محسوب می‌شوند. باید با تعیین مبنایی حقوقی و متناسب با شرایط و اوضاع و احوال خاص این سازمان، حتی‌المقدور از ورود خسارات جلوگیری نمود یا تدابیری اندیشید. در حقوق ایران مبنای نظام انتساب مسئولیت جبران خسارت به شهرداری‌ها؛ مبتنی بر تقصیر می‌باشد. شهرداری‌ها مکلف به اجرای ماده ۲۴ قانون نوسازی و عمران شهری هستند، همچنین شهرداری‌ها و ارگان‌های تخصصی آن از جمله کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری قانوناً به عنوان ناظر و متولی ایمن‌سازی ساخت و ساز شهری مطرح می‌باشند. در این کتاب مسئولیت مدنی شهرداری و وظایف آن در قبال حوادث ناشی از بافت‌های فرسوده مورد بررسی قرار گرفته است. از لحاظ حقوقی، خسارت پلاسکو معلول کاهلی و تعلل مالکان و فعل شهرداری است. مبنای قانونی مسئولیت مدنی شهرداری‌ها، ماده ۱۱ قانون مسئولیت مدنی مصوب سال ۱۳۳۹ است. بر مبنای این ماده خسارت ممکن است محصول تقصیر شخصی کارمندان یا خطای اداری شهرداری باشد و ورود خسارت به اجتماع تقصیر شخصی کارمندان یا خطای اداری شهرداری باشد و ورود خسارت به اجتماع تقصیر شخصی و خطای اداری نیز نفی نشده است.

کلید واژه‌ها: مسئولیت مدنی، تعریف لغوی مسئولیت مدنی، تعریف اصطلاحی مسئولیت مدنی، مسئولیت کیفری و تفاوت آن با مسئولیت مدنی، اقسام مسئولیت مدنی از نظر علم حقوق، ارکان مسئولیت مدنی، قابلیت پیش‌بینی ضرر در مسئولیت مدنی، بافت فرسوده شهری، منابع قانونی، قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور، قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، قانون شهرداری‌ها، مصوبه هیئت وزیران، اصلاحیه مصوبه هیئت وزیران دولت نهم، نظریه تقصیر، نظریه ایجاد خطر (مسئولیت بدون تقصیر)، نظریه تضمین حق، مسئولیت مدنی شهرداری‌ها در قبال حوادث ناشی از بافت‌های فرسوده، مسئولیت مدنی شهرداری‌ها، جبران زیان وارده توسط شهرداری، قلمرو مسئولیت شهرداری در حوادث زیان‌بار شهری، مسئولیت بدون تقصیر شهرداری در حوادث زیان‌بار شهری، مسئولیت مبتنی بر تقصیر شهرداری در حوادث شهری، شخصیت حقوقی شهرداری و وظایف آن در قبال مدیریت شهر، شرایط عمومی و اختصاصی مسئولیت مدنی شهرداری‌ها، شرایط عمومی تحقق مسئولیت مدنی شهرداری، وظایف قانونی و مسئولیت مدنی شهرداری در حادثه پلاسکو، ساختمان و بنا در عالم حقوق، فروریزی بنا، مفهوم حقوقی فروریزی در حقوق موضوعه ایران، بناهای در معرض فروریزی، متولیان قانونی ساخت و ساز بافت شهری در قوانین موضوعه ایران، مسئولیت و وظایف قانونی شهرداری در ساخت و سازهای بافت شهری، نقش شهرداری در ساخت و سازهای با مجوز، نقش شهرداری در ساخت و سازهای بدون اجازه، شرایط خاص مسئولیت مدنی شهرداری در حادثه ساختمان پلاسکو، امکان‌سنجی مسئولیت مدنی شهرداری در حادثه پلاسکو طبق قوانین موضوعه، ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مسئولیت شهرداری در قبال حوادث ناشی از بافت‌های فرسوده (با نگاهی به حادثه ساختمان پلاسکو)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات پیشنهادی