اشتراک گذاری:

سازگاری تحصیلی و ویژگی‌های شخصیتی

دسته:

عنوان کتاب:

سازگاری تحصیلی و ویژگی‌های شخصیتی

نویسنده: دکتر زهرا طباطبائی
ناشر: کتیبه نوین
قطع کتاب: وزیری
شابک: ۹۷۸-۶۲۲-۳۰۷-۱۳۰-۰
تعداد صفحه: ۱۸۰

قیمت محصول:​

معرفی کتاب: تحصیل در دانشگاه برای تعداد زیادی از دانشجویان همراه با نگرانی و فشار است. محیط آموزشی و قوانین جدید، انتظارات متفاوت از دوران پیشین، آغاز زندگی مستقل و ورود به دنیای بزرگسالی شرایط نوینی است که نیازمند اتخاذ راهبردهای جدید است. به نظر می‌رسد ورود به دانشگاه برای بسیاری از دانشجویان سطحی دیگر از ارتباطات اجتماعی و سازگاری را طلب می‌کند که بسیار گسترده‌تر و پیچیده‌تر است.

اکثر انسان‌ها در رؤیاهای خود رسیدن به یک زندگی خوب و ایده آل را برنامه‌ریزی می‌کنند و تمایل دارند از راه تحصیل و کسب مدارج عالی به قله‌های موفقیت دست پیدا کنند. آیا شما هم جز آن دسته افرادی هستید که دوست دارید تحصیلات دانشگاهی داشته باشید و موفقیت در امر تحصیل برایتان اولویت زیادی دارد؟ جهت رسیدن به موفقیت تحصیلی چقدر تلاش می‌کنید و چه دغدغه‌هایی دارید؟ آیا از وارد شدن به محیط‌های جدید دلهره دارید؟ از چه راهکارهایی برای رسیدن به موفقیت و سازگار شدن استفاده می‌نمایید و در راه رسیدن به اهدافتان چقدر تلاش می‌کنید؟ به طور کلی تحصیل در دانشگاه و وارد شدن به محیط دانشگاه برای برخی از دانشجویان همراه با یک سری نگرانی و دغدغه است. دانشجویان و محصلین برای کاهش دغدغه‌ها سعی می‌کنند تا بین آنچه که انجام می‌دهند و یا می‌خواهند انجام دهند و آنچه که محیط و جامعه تقاضا می‌کند، توازن و انطباق برقرار کنند. به عبارت دیگر خودشان را با شرایط سازگار کنند. سازگار شدن افراد وابسته به ویژگی‌های شخصیت است. برخی از ویژگی‌های شخصیتی باعث افزایش سازگاری و برخی باعث کاهش سازگاری می‌شوند. در این راستا دانشجویان با ویژگی‌های شخصیتی متفاوت جهت سازگاری تحصیلی و کاهش فشار و اضطراب می‌توانند با بهره‌گیری از اهداف و سبک‌های اسنادی مناسب، دوران تحصیل شادتری را سپری نمایند. کتاب حاضر پژوهشی است در رابطه با سازگاری تحصیلی براساس ویژگی‌های شخصیت که در پنج فصل تألیف گردیده است.

کلیدواژه‌ها: سازگاری، تعریف سازگاری، ویژگی افراد سازگار، ریشه ناسازگاری‌های روانی، دیدگاه‌های کمی و کیفی در مورد ناسازگاری، نظریات سازگاری، مدل‌های سازگاری، خصوصیات سازگاری، انواع سازگاری، سازگاری تحصیلی، انتقال به دانشگاه، مؤلفه‌های سازگاری تحصیلی، مدل‌های سازگاری تحصیلی، سازگاری پس از انتقال به دانشگاه، ویژگی‌های شخصیتی، کارکردهای روان‌شناختی شخصیت، ساختار و اندازه‌گیری شخصیت، نظریه‌ها و رویکردهای شخصیتی، الگوی نظری فرضی برای پنج عامل اصلی، عوامل تأثیرگذار در پیدایش پنج عامل بزرگ، محدودیت‌ها و نقاط قوت پنج عامل، ویژگی‌های شخصیت و سازگاری تحصیلی، جهت‌گیری هدف، نظریه‌های جهت‌گیری هدف، اهداف و نتایج عاطفی آن، اهداف و نتایج شناختی، اهداف و نتایج رفتاری، عوامل مؤثر بر جهت‌گیری هدف، جهت‌گیری هدف و متغیرهای عاطفی، پیش‌بینی‌کننده‌های بافتی و شخصی اهداف، رابطه جهت‌گیری هدف و سازگاری تحصیلی، سبک‌های اسناد، زمینه تاریخی و اصول بینش شناختی در روان‌شناسی، نظریه اسناد، منبع کنترل، چشم‌انداز اسناد، ناهمخوانی شناختی، مراحل اسناد، عوامل مؤثر بر اسناد، پیشایندهای استنباط‌های علّی، خواص استنباط‌های علّی، تأثیر تراکمی نسبت دادن‌ها بر موفقیت و شکست، اسناد و سطح موفقیت، تغییر اسناد یک الگوی علّی شخصی، سبک‌های اسناد و سازگاری تحصیلی، اثر مستقیم ویژگی‌های شخصیت بر سازگاری تحصیلی، اثر مستقیم ویژگی‌های شخصیت بر سبک‌های اسناد، اثر مستقیم ویژگی‌های شخصیت بر جهت‌گیری‌های هدف، اثر مستقیم جهت‌گیری‌های هدف بر سازگاری تحصیلی، اثر مستقیم سبک‌های اسنادی بر سازگاری تحصیلی، اثر غیرمستقیم ویژگی‌های شخصیت بر سازگاری تحصیلی از طریق جهت‌گیری‌های هدف و سبک‌های اسناد

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سازگاری تحصیلی و ویژگی‌های شخصیتی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات پیشنهادی