جعبه‌ابزار مشاوران و روان‌شناسان (آزمون شخصیت MBTI و تفسیر آن)

اشتراک گذاری:

جعبه‌ابزار مشاوران و روان‌شناسان (آزمون شخصیت MBTI و تفسیر آن)

دسته:

عنوان کتاب:

جعبه‌ابزار مشاوران و روان‌شناسان (آزمون شخصیت MBTI و تفسیر آن)

مؤلف و نویسنده: امیرداریوش توسلی
ناشر: کتیبه نوین
قطع کتاب: وزیری
شابک: 978-622-307-464-6
تعداد صفحه: 70

قیمت محصول:​

معرفی کتاب: انسان همواره در مقایسه با سایر مخلوقات موجودی پیچیده تلقی شده است. یافته‌های روان‌شناسان تلاش دارد تا خصوصیات رفتاری یکسانی را به افراد مختلف نسبت دهد.

شخصیت افراد بازتابی از خصوصیات و تمایلات رفتاری (گلوکلن، ۱۳۷۴) و نیز شامل آموخته‌ها، هیجانات، عواطف و رفتارهای شهودی (دقیقیان، ۱۳۸۹) به شمار می‌رود.

واکنش‌های افراد در موقعیت‌های مختلف با هدایت شخصیت آن‌ها صورت می‌گیرد و انتخاب آگاهانه می‌تواند واکنش به انواع محرک‌ها را از حالت تصادفی خارج کند (رأس، ۱۳۷۵).

تیپ روان‌شناختی نظریه‌ای است که توسط یونگ برای تبیین برخی از تفاوت‌های به ظاهر تصادفی در رفتار افراد ارائه شده است.

از نظر یونگ یک تیپ روان‌شناختی متشکل از نظام‌های پویا، پیچیده و مرتبط با یکدیگر در شخصیت است و یک فرآیند تکاملی در طول زندگی به شمار می‌رود.

افراد به دلیل تفاوت‌های شخصیتی موجود به روش‌های مختلف از توانایی‌های ذهنی خود استفاده می‌کنند. به این ترتیب فرآیند ادراک محیط اطراف و سایرین و تصمیم‌گیری در مورد آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود (شکیبا، ۱۳۸۴).

مایزر و بریگز توانستند بر اساس مطالعات یونگ، چهار جفت ترجیح ضد هم را تعیین نمایند. ترجیحات در نظر گرفته شده توسط مایزر-بریگز به ترجیحات انرژی‌دهنده، جمع‌آوری اطلاعات، تصمیم‌گیری و سبک زندگی تقسیم می‌شوند (بارون، ۱۳۸۷).

ترکیب‌های مختلف از این چهار بعد، تیپ‌های شانزده‌گانه‌ی شخصیت را تشکیل می‌دهند که در این کتاب به معرفی و تفسیر تست شخصیت MBTI و در جلدهای دیگر به تحلیل کامل هر یک از تیپ‌ها پرداخته خواهد شد.

انسان‌ها موجوداتی عجیب و متفاوت می‌باشند و ویژگی‌های شخصیتی از آن‌ها، افرادی خاص و منحصربه‌فرد می‌آفریند.

اینکه هر کس بتواند با ویژگی‌های غالب شخصیتی خودش در جامعه ظاهر شود یا این‌که از ویژگی‌های کمکی هم استفاده نماید بحث جالب و متفاوتی است که در این کتاب سعی شده است تا حدودی به آن‌ها پرداخته شود.

شاید همان نقاب گسترده و ضخیمی که آدمی‌زادگان در اجتماع پیرامون به‌صورت می‌زنند تا از گزند محیط و اجتماع خلاص شوند، ریشه در نحوه‌ی استفاده از ویژگی‌های غالب یا کمکی داشته باشد، این‌که هشیار یا ناهشیار چقدر در پیاده‌سازی این ویژگی‌ها نقش دارند بحث دیگری است.

اما می‌دانیم که خیلی وقت‌ها آن‌طور که هستیم در جامعه و اجتماع پیرامون ظاهر نمی‌شویم. وقتی پس از ساعتی حضور در جامعه به منزل باز می‌گردیم به قول بعضی‌ها خیلی از خودمان و رفتارهایمان بدمان می‌آید. خیلی اوقات باید با ماسک و با نقاب ظاهر شد.

البته گروهی نیز بسیار خرسند و خوشحال‌اند چرا که بیشتر ویژگی‌های شخصیتی خود را ظاهر می‌سازند و به قولی خیلی راحت‌تر زندگی می‌کنند. آدمیان را چه می‌شود که این‌گونه جبر نقاب آن‌ها را در بر می‌گیرد؟ چرا خواسته‌های آن‌ها و تمایلشان به خود اینقدر کم است که گاهی حاضرند ویژگی‌های اصلی شخصیتی خود را هضم خواسته‌ی دیگران کنند.

هنوز دقیقاً مشخص نیست که آدم با نقاب ارزنده‌تر است یا بدون نقاب و این عدم قطعیت به دلیل پیچیدگی جهان است که عنصر اصلی آن تفاوت‌های گسترده‌ی انسان‌هاست.

آنچه می‌گوییم هم جزئی از رفتار ما به حساب می‌آید. پس می‌دانیم که شخصیت، راهبر راه زندگی ماست. نشانگری است برای این‌که به کجا برویم، با که برویم، کی برویم و چگونه برویم؟

اگر درک درستی از ویژگی‌های شخصیتی خودمان داشته باشیم چراغی روشن در راه تاریک و پرخطر زندگی می‌شود، چرا که شناختن خود والاترین شناخت‌هاست.

کلیدواژه‌ها: سنخ‌نمای مایرز- بریگز (MBTI)، معرفی آزمون، برون‌گرایی یا درون‌گرایی (EI)، حسی یا شهودی (SN)، تفکری یا احساسی (TF)، قضاوتی یا ادراکی (JP)، نحوه خواندن تیپ‌ها و آگاهی از شرایط آن‌ها، پایه پویایی تیپ‌های شخصیتی، خصوصیات زیر بنایی روان‌سنجی MBTI، راهنمای اجرای استاندارد آزمون، پرسش‌نامه MBTI، فرم ۶۰ سؤالی، شیوه نمره‌گذاری فرم ۶۰ سؤالی، پرسش‌نامه MBTI، فرم 87 سؤالی، نحوه نمره‌گذاری فرم ۸۷ سؤالی

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “جعبه‌ابزار مشاوران و روان‌شناسان (آزمون شخصیت MBTI و تفسیر آن)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات پیشنهادی