اخبار انتشارات کتیبه نوین

نهادینه کردن فرهنگ کتاب‌خوانی باید از سن کودکی آغاز شود

نهادینه کردن فرهنگ کتاب‌خوانی باید از سن کودکی آغاز شود

به گزارش خبرنگار مهر، فاطمه محمدبیگی در مراسم تجلیل از کتابداران، فعالین حوزه کتاب و برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی استان قزوین که ظهر دوشنبه به صورت مجازی برگزار شد اظهار کرد: اگرچه نیاز است تا همه سال به صورت ویژه به فعالیت‌های کتاب و کتابخوانی بپردازیم ولی هفته کتاب و کتابخوانی فرصت مناسبی است تا به صورت ویژه به اهمیت این حوزه و فعالیت‌های ترویجی پرداخت.

وی بیان کرد: اهمیت کتاب به عنوان اثرگذارترین فعالیت فرهنگی کشور آن قدر بالاست که مقام معظم رهبری یکی از پر خسارت ترین تنبلی‌ها را تنبلی در خواندن کتاب عنوان کردند و از این رو توصیه کردند تا در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی از هیچ تلاشی فروگذار نشود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین عنوان کرد: ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه یک مسئله چند وجهی است که شامل سطوح خرد و کلان است، از این رو کتابخانه های عمومی به عنوان یکی از مراکز تسهیل کننده در این حوزه نقشی اثرگذار در ترویج کتابخوانی در سطوح خرد و کلان ایفا می‌کنند.

وی بیان کرد: امروز همه دنیا به این باور رسیده است که کتابخوانی امری اکتسابی است و برای نهادینه کردن آن در بین اعضای جامعه باید از سنین کودکی با آموزش غیر مستقیم و حمایت از عادت مطالعه بهره گیری کرد تا در بزرگسالی تبدیل به رفتار شود.

وی افزود: در پی شرایط ایجاد شده با شیوع بیماری کرونا و تعطیلی نهاد کتابخانه های عمومی برای مدتی به دستور ستاد پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، اجازه ندادیم فعالیت‌های ترویجی متوقف شود و در مسیر خدمت رسانی به مخاطبین زنجیره خدمات ما قطع نشد بلکه از ارتباط فیزیکی به ارتباط در فضای مجازی تغییر مسیر داد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین اضافه کرد: در این ایام بیش از ۱۵ هزار کلیپ آموزشی، ترویجی و قصه‌گویی تولید و در بستر فضای مجازی به مخاطبین ارائه شد.

محمدبیگی یادآور شد: همچنین در یکسال گذشته بیش از ۱۰ هزار خبر از اداره کل کتابخانه های عمومی با هدف آشنایی با فعالیت‌های ترویجی کتابخانه ها در رسانه‌های مختلف به انتشار رسید که بخش قابل توجهی از این اخبار مرتبط با پیگیری پروژه‌های نیمه تمام استان قزوین بود که با همین پیگیری و هماهنگی‌های به عمل آمده امیدواریم تا پایان امسال تعدادی از این پروژه‌ها به بهره برداری برسد.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *