به گزارش خبرنگار مهر آیت‌الله علوی گرگانی در دیدار با سجاد عمرانی سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، با تأیید حرکت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در زمینه ترویج کتاب و کتابخوانی گفت: کتاب، معجزه پیامبر بزرگوار اسلام (ص) بوده است. آیه شریفه «اقراء بسم ربک الذی خلق» نیز بهترین مدرک و دلیل است. لازمه قرائت کردن، وجود سواد است. دنبال کردن سوادآموزی و سواد امر مهمی است که باید بر آن تاکید نمود.

مرجع تقلید شیعیان افزود: این نکته که می‌خواهم بگویم به نوعی بیان درد است که متأسفانه جوانان امروزی در کشور کمتر از کشورهای دیگر مراجعه به کتاب و مطالعه دارند. باید طوری جوانان را ترغیب کنیم که علاقه آنها به خواندن و مطالعه بیشتر شود. متأسفانه در آمارهای بین‌المللی، ایران نسبت به سایر کشورها در حوزه مطالعه و کتابخوانی عقب‌تر است و اصلاً زیبنده کشوری که پایه و اساسش بر محبت به اهل بیت و ولایت و قرآن است بدین صورت باشد. انتظار ما این است که کاری شود تا جوان‌های ما بیشتر به کتاب و کتابخوانی با راهکارهایی مثل اهدای جوایز یا در مقام تعلیمات اولیه به آنها، ترغیب شوند. جوان باید درک کند که کمالش در این است که باید به این سو حرکت کند.

آیت‌الله علوی گرگانی گفت: اکثر انحرافات اجتماعی بیشتر از سوی افراد ناآشنا با کتاب و کم‌سواد روی می‌دهد و در فرمایشات امیرالمومنین (ع) نیز نظیر چنین مضمونی وجود دارد که می‌فرماید: باید توجه به علم در افراد وجود داشته باشند و اگر توجه به علم نباشد، به هر صدایی که هر جایی بلند شود، به همان سمت می‌رود. انتظارم از مجموعه نهاد، حرکت در همین مسیر و استمداد از سایر ظرفیت‌هاست که بیشتر مردم و جامعه به سمت کتاب و کتابخوانی جذب شوند.

مرجع تقلید شیعیان در پایان گفت: خداوند می‌فرماید قرآن را نیز در همین جهت فرستادیم که با قرآن آشنا شوید و مژده دهید به کسانی که حرف‌های شما را می‌پذیرند نظیر آیه «و یبشر المومنین». در قرآن هر چیزی را که دعوت می‌کند به خواندن است. چند آیه دیگر در قرآن نظیر «فَاقْرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ» و چند جای دیگر هم خداوند این واژه را تکرار کرده است و همه چیز را در سایه آن دانسته است. حرکت مجموعه نهاد کتابخانه‌های عمومی، حرکت مثبتی و مورد تأییدی است. ان‌شاءالله با برنامه‌ریزی‌های صحیح بتوان جامعه را به سمت ترویج کتاب و کتابخوانی سوق دهیم. بنده نیز این مجموعه را تأیید می‌کنم و توفیقات همه دست‌اندرکاران این مجموعه را از خداوند متعال خواهانم.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.