به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه تقاطع فرهنگ با محور موضوع اجرای طرح تابستانه کتاب ۹۹ در گفتگوی تلفنی با آزاده نظربلند معاون فرهنگ و کتاب موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، از آنتن رادیوگفتگو پخش شد.

نظربلند در این‌برنامه درباره اجرای طرح تابستانه کتاب پس از تغییر و تحولات معاونت فرهنگی وزارت ارشاد گفت: این‌طرح کلید خورد و از روز نخست آمادگی اجرا را در موسسه ادغام شده داشت. مساله حرف و حدیث‌های تخصیص یارانه نشر هفته گذشته حل و فصل؛ و اعلام شد بودجه مورد نظر برای اجرای طرح های تابستانه و پاییزه اختصاص داده شود.

وی افزود: تا امروز بیش از ۷۹۰ کتابفروشی از سراسر کشور عضو طرح شدند. سال ۹۸ دو طرح فصلی را برگزار کردیم که در سال ۹۹، بهارانه و تابستانه را پشت سر گذاشتیم و ان‌شاالله در هفته کتاب، طرح پاییزه را پیش رو خواهیم داشت.

معاون فرهنگی موسسه خانه کتاب و ادبیات، تبدیل دو به سه طرح حمایتی از کتابفروشی‌ها را در سال جاری، نشان از افزایش بودجه اختصاص یافته به این‌طرح عنوان کرد و گفت: درصد مشارکت کتابفروشان متغیر است و آنها که زیر ۵ میلیون یارانه دارند، هیچ طرح مشارکتی برای آن ها لحاظ نمی شود چراکه دور از عدالت است رقم ۵ میلیون را با ما سهیم شوند. سقف یارانه ۵ تا ۱۰ میلیون تومان را تا ۱۰ درصد مشارکت و بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون یارانه را با ۲۰ درصد مشارکت توسط کتابفروشی اجرا می‌کنیم.

نظربلند گفت: کتابفروشی هایی که در طرح های فصلی فروش کتاب مشارکت دارند، عموما یارانه بیشتری را صرف می کنند و بخشی از این‌یارانه را برای خود متقبل می‌شوند. هر فرد تا سقف ۱۵۰ هزار تومان می تواند از ۲۰درصد یارانه خرید کتاب استفاده کند. در این‌طرح، مسیر خرید افراد به بهانه استفاده از یارانه جهت‌دهی نمی‌شود و هر خریدار می‌تواند تا روز ۵ شنبه ۳۰ مرداد از بن‌های خرید استفاده کند.

وی در پایان گفت: اخبار ناظر بر نمایشگاه مجازی کتاب تهران بزودی اطلاع رسانی می شود. این‌روزها در حال بررسی شیوه‌های اجرای مختلف هستیم و تلاش داریم کمترین آسیب به کتابفروشی‌ها و بخش خصوصی نشر وارد آید. در این‌زمینه باید به ظرفیت‌ها هم توجه کنیم.

اخبار انتشارات کتاب کتیبه نوین

صفحه اصلی سایت انتشارات کتیبه نوین

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.